Třetí ročník soutěže o nejlepší aplikaci s otevřenými daty
Letos již potřetí pořádá Fond Otakara Motejla soutěž o nejlepší aplikaci, která bude využívat otevřená data.
Do soutěže je možné přihlásit jakoukoli aplikaci, která vznikla (či ještě vznikne) v období od loňského listopadu do letošního října, případně byla v této době výrazně inovována. Přihlášky je možné podávat do 31. října.
Pro tři nejlepší aplikace jsou připraveny finanční odměny i věcné ceny. Zvláštní ceny jsou pak vyhrazeny pro studentské projekty a aplikace přispívající k větší transparentnosti státní správy. O výhercích bude rozhodovat odborná porota.
Konference PyCon poprvé v Česku
O víkendu 14. a 15. listopadu se bude v prostorách brněnského Vysokého učení technického konat první český (chcete-li moravský) ročník konference PyCon.
První den konference bude vyhrazen –přednáškám - své přednášející konference stále hledá, přihlásit se mohou do 28. září, program pak bude zveřejněn 5. října. Účast už přislíbil Russell Keith-Magee, prezident Django Software Foundation. Druhý den pak budou následovat sprinty a hackfesty.
Vstup na konferenci bude placený, vstupné je stanovené na 75 eur (120 eur, pokud bude placen zaměstnavatelem), studenti mají slevu na 45 eur.
Vyšel Python 3.5
Po roce a půl vychází nová verze programovacího jazyka Python. Mezi novinky, které Python 3.5 přináší, patří například nový operátor „@“ pro násobení matic, vylepšená podpora pro „zip-aplikace“, tedy distribuci Python aplikací ve spustitelných ZIP archivech či podpora pro formátování bytových polí a řetězců pomocí operátoru „%“ podobně jako u „normálních“ stringů.
Podrobný seznam novinek naleznete v poznámkách k vydání.
Open data & gov
Nasazení Linuxu v Mnichově na DebConf
Na letošní konferenci DebConf (konala se v srpnu v německém Heidelbergu) mělo přednášky i několik zaměstnanců mnichovské radnice, díky nimž bylo možné trochu podrobněji nahlédnout do tajů jednoho z největších nasazení otevřeného softwaru ve státní správě – v současné době spravují 17 018 linuxových stanic. Přednášku Jana-Marka Glogowského, vývojáře LiMuxu, si můžete poslechnout zde.
Zajímavé je, že v Mnichově opensource nejen používají, ale zcela v jeho duchu jej také rozvíjejí a o své dílo se dále dělí a přispívají do projektů, které využívají. Glogowski sám například přispěl téměř stovkou patchů do kancelářského balíku LibreOffice a mnichovští programátoři a IT správci také pomáhají udržovat starší verze LibreOffice backportování oprav z novějších verzí.
(Téměř) jednou větou
- Desáté číslo časopisu Linux Voice (z letošního ledna) bylo uvolněno ke stažení pod licencí CC BY-SA; celkem má 116 stran, stáhnout si můžete buď celé číslo v PDF nebo ePUB nebo i jen jednotlivé články v PDF.
- Vyšla betaverze připravovaného Red Hat Enterprise Linux 7.2.
- Připravované GNOME 3.18 (vyjít by mělo 23. září) získalo podporu cloudového úložiště Google Drive.
- Jiří Eischmann na svém blogu představuje nástroj pro automatizované hlášení chyb ABRT a to, jak pomáhá ve Fedoře nacházet a především opravovat chyby.
- Vyšla nová verze OpenWrt, linuxové distribuce (nejen) pro routery. OpenWrt 15.05 přináší například vylepšené podepisování balíčků či podporu nového hardwaru a mnohé další.