přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jean-Paul Argudo: Poptávka po PostgreSQL ve Francii každým rokem roste

Jean-Paul Argudo: Poptávka po PostgreSQL ve Francii každým rokem roste

postgresql.png

Poslední rozhovor u příležitosti konání konference pgconf.eu 2012 v Praze. Na konec jsme si nechali Jean-Paula Arguda, významného představitele francouzské komunity PostgreSQL.


Jean-Paul Argudo je spoluzakladatelem a výkonným ředitelem firmy Dalibo, která se specializuje na PsotgreSQL. Kromě toho je také jedním z vedoucích představitelů francouzské PostgreSQL komunity a evropským členem výkonného výboru PostgreSQL Development Group. Píše také blog o PostgreSQL (francouzsky).

Konference pgconf.eu, nebo dlouze PostgreSQL Conference Europe 2012 proběhne již příští týden 23. až 26. října v Praze v hotelu Corinthia. LinuxEXPRES je mediálním partnerem konference. Všechny rozhovory u příležitosti konání pgconf.eu 2012:

Sloni, maskoti PostgreSQL Sloni, maskoti PostgreSQL

Co vás přivedlo k PostgreSQL?

Pracoval jsem jako Oracle DBA v dost náročných prostředích. Zajímalo mě, co se doopravdy děje v těch černých skříňkách, kterým se říká RDBMS.

Mám na mysli, co se děje mezi dotazem SQL, který je velmi podobný lidskému jazyku, a odpovědí, kterou vrátí server. Po týdnech, ne-li měsících vrtání se ve vnitřnostech Oraclu jsem narazil na zeď proprietárního softwaru. Technická podpora Oraclu skončila tím, že mi řekla: „Prosím? Rozumím tomu správně, že chcete části našeho kódu? To není možné, nejsme open source.“ V tu chvíli jsem pochopil, že jediná cesta je poohlédnout se po open-source RDBMS.

Dalibo

Tou dobou (2000) byla nejznámější MySQL. Nějaký čas jsem věnoval čtení a porozumění kódu MySQL, ale dost mě to zklamalo, protože kód MySQL bych neoznačil zrovna jako standardní. A její funkce nebyly ty, o kterých jsem se chtěl dozvědět více (jako ACID a, později, MVCC).

Takže jsem se rychle ponořil do kódu PostgreSQL a při tom už zůstalo. I když už dnes začíná být velmi těžké kódu rozumět, protože je hodně komplikovaný. Pořád je pro mě dobrodružství snažit se pochopit, jak fungují nové vlastnosti.

Ale OK, dnes už se věnuji víc obchodu než kódu, takže nerozumím úplně všemu. Najali jsme ty správné lidi, kteří mi to vysvětlí :-P

V jakých funkcích tkví jedinečnost PostgreSQL?

Z mého pohledu je jedinečnost PostgreSQL v komunitě. Je opravdu úžasné, jak si lidé navzájem pomáhají, jak komunita každý den funguje. Je to komunita, ve které se můžete setkat s opravdovými hvězdami. Stačí přijít na akci jako PGCon a můžete se bavit s lidmi jako Tom Lane nebo Bruce Momjian a tak podobně. I když jste obyčejný uživatel, najdou si čas na to, aby si poslechli vaše otázky a odpověděli vám. Nepřestává mě fascinovat čtení mailů od Toma v konferenci „pgsql-novice“.

Nejde tedy o funkce, sorry :-P

Jaké funkce je potřeba v brzké budoucnosti implementovat?

Nejpodstatnější je podle mě systém pro partitioning, který by opravdu fungoval. Jestli nám nějaká funkce chybí, je to tahle. Už jsme podobně obtížné úkoly řešili v minulosti, takže nevidím důvod, proč bychom neměli zvládnout i tento.

Jaké slabiny má podle vás PostgreSQL?

Opět jde o vytváření oddílů, to je slabina PostgreSQL. Výhod PostgreSQL je skutečně mnoho. Pokud jste někdy programovali software s kteroukoliv jinou RDBMS, zkuste to s PostgreSQL. Například funkce pro práci s daty (pozn.: od datum) jsou skvělé. Nikdy jsem neviděl tak kompletní sadu funkcí pro programátory. Implementace MVCC je také úžasná. DDL jsou transakční a například ROLLBACK netrvá věčnost. Ale je pravda, že i my občas potřebujeme trochu poklidit pomocí VACUUM. Je to otázka rozhodnutí, která byla učiněna v raných dobách vývoje. Nový (9.x) replikační systém je také velmi schopný a snadno se používá.

Jaké další databáze používáte?

Velmi dobře znám Oracle, ale nemrzí mě, že už jsem na něj deset let nemusel sáhnout. Vždycky je těžké porovnávat PostgreSQL s jinými RDBMS, protože lidé srovnávají s komerčními produkty, které nejsou pouze RDBMS. To platí například při srovnávání s Oracle. Je to sada produktů, ne pouze RDBMS.

Nicméně, i když už to nikdo nepoužívá, protože je to hrůza, SQL*Plus vypadá jako nástroj ze 70. let a psql vypadá ještě starší. ALE psql je tak jednoduchý a schopný nástroj, že ho nikdy nepustíte. Nikdy jsem si nehrál s tak bezvadným nástrojem jako psql.

PostgreSQL nemusí Oracle nic závidět – kromě vytváření oddílů. Mají tabulku rozdělenou na oddíly, které lze ještě dále dělit na menší části, zatímco PostgreSQL spoléhá u vytváření oddílů, omezení (constraints), triggerů atd. na dědičnost. Pro Oracle DBA je opravdu zvláštní, jak „funguje“ vytváření oddílů v PostgreSQL. Výkonnost je dobrá, z hlediska admina to však stojí hodně úsilí.

PostgreSQL je také perfektně stabilní – bez ohledu na to, co nad tím vaše aplikace nebo server spouští. Můžete začít s málem a růst donekonečna - PostgreSQL bude pořád srdcem systému.

Jaké hlavní výhody vidíte v tom, že je PostgreSQL svobodný software?

Hlavní výhodou je, že PostgreSQL zůstane stejné jako dnes. Pro mě je největším přínosem odolnost projektu PostgreSQL. Vzhledem k tomu, že kód není majetkem žádné firmy, která by uplatňovala dvojí licencování nebo něco podobného (vzpomeňte si na osud MySQL), PostgreSQL bude vždycky PostgreSQL. Debianisti říkají „když na kódu záleží víc než na komerční stránce“. Stejné je to s PostgreSQL. I když existují společnosti, které pracují na forkovaném PostgreSQL, všechny vydávají věci, které se jednou začlení do otevřeného kódu PostgreSQL.

Sloni, maskoti PostgreSQL, CC BY epSos.de Sloni, maskoti PostgreSQL, CC BY epSos.de

PostgreSQL začala na Unixu, nyní je převážně používána s Linuxem. Je to podle vás výhoda?

PostgreSQL dnes běhá na mnoha OS. Ale z pozice člověka, který se PostgreSQL zabývá profesionálně, mohu říct, že 9 z 10 našich zákazníků má PostgreSQL na Linuxu, ať už jde o distribuci zadarmo, nebo nějaký značkový systém jako Red Hat. Výkon Linuxu a možnost ladit jeho jádro (například pomocí semaforů, ale také prostřednictvím konfigurace souborových systémů atd.) z něj dělají ideální operační systém pro PostgreSQL: všechno jde nastavit :)

Používáte na desktopu Linux?

Jistě. Začal jsem Linux používat v průběhu studií v roce 1995 a profesionálně od roku 1999. Od té doby už nemůžu pracovat na jiném systému. Raději bych změnil profesi, než abych pracoval s Windows. Linux lze přizpůsobovat, je stabilní, rychlý... opravdu nejlepší systém pro uživatele tak náročného, jako jsem já :)

V posledních několika letech se objevila řada firem různých velikostí, které nabízejí služby spojené s PostgreSQL. Některé jsou lokální, jiné fungují ve více zemích. Dalibo, kterou jste spoluzakládal, působí ve Francii. Můžete popsat své zkušenosti z provozu takové firmy?

Je skvělé konečně dělat věci podle sebe. Poptávka po PostgreSQL ve Francii každým rokem roste. Ve firmě jsme museli vše udělat od nuly. Jak poskytovat konzultace, jak je prodávat, za kolik. Další velká věc bylo sepsání celé sady školení. A velká výzva bylo také naučit se poskytovat podporu pro PostgreSQL na profesionální úrovni.

Vytvořili jsme firmu, která funguje podobně jako open-source komunita. A teď můžeme říct, že už je to sedm let a pořád je tady a má dobré výsledky.

Jste výkonným ředitelem firmy, která poskytuje služby vázané na PostgreSQL. Jaké jsou hlavní důvody, kvůli kterým si společnosti vybírají PostgreSQL místo jiných databází?

Dnes už i naše státní správa přechází na PostgreSQL (většinou z Oracle, ale také z DB2 nebo Informixu) – hlavním důvodem jsou peníze. Tento typ zákazníků přechází na PostgreSQL z finančních důvodů a pak zůstává kvůli všemu ostatnímu. Například, během pár hodin od chvíle, kdy jsme nahlásili chybu, dodala komunita patch. Manažerům velkých společností se také líbí, že se kvůli nákupům licencí nemusí potýkat s byrokracií, jít za nákupčím atd. Usnadňuje jim to život :)

Ekosystém firem, které se zabývají PostgreSQL, možná připomíná ekosystémy kolem proprietárních produktů, ale uvnitř to funguje úplně jinak. S PostgreSQL mají všechny firmy rovnocenný přístup ke zdrojovým kódům a vývojářům, nejedná se o majetek jediné firmy, která software vyvíjí. Spatřují v tom firmy, které zvažují nasazení PostgreSQL, výhodu?

Jde spíše o komerční výhodu. Zákazníkům říkáme, že pokud budou chtít, pokud budou mít pocit, že by jim jiná firma posloužila lépe než my, mohou přejít od jedné firmy k jiné. Otevřený kód narušil zažitá omezení ze strany prodejců, a my to zákazníkům říkáme. Ale kvůli tomu si nás nevybírají. Vybírají si nás proto, že to, co děláme, děláme dobře. Protože k produktu přidáváme hodnotu a protože nám mohou věřit. Vždy, když nás potřebují, jsme k dispozici. Nejdůležitější není zdrojový kód, ale důvěra ve firmu, která ho podporuje.

Líbilo by se vám, kdyby se firmy podílely na vývoji PostgreSQL?

Myslím, že to záleží na každé firmě, jak se rozhodne. V Dalibo zákazníkům nabízíme způsob, jak se zapojit. Tím, že kupují naše služby, nepřímo přispívají komunitě, protože Dalibo komunitě věnuje hodně času i peněz.

Často mluvíte s firmami, které zvažují použití open source. Máte pocit, že se vnímání open-source softwaru za posledních několik let změnilo?

Ve Francii už nemusíme lidi přesvědčovat, že má open source řadu kvalit, které proprietární software nenabízí. Před nějakými deseti lety byly open-source veletrhy opravdu přeplněné. Každý rok však návštěvníků ubývá, i u stánku s PostgreSQL. Není to však proto, že by potenciální uživatelé o open source přestali uvažovat, ale proto, že už ho používají. Už necítí potřebu nechat se přesvědčovat.

Další dobrá věc je to, že už nedostáváme otázky jako „Jaké je PostgreSQL ve srovnání s MySQL/Oracle?“ Místo toho se lidé ptají „Hele, nainstaloval jsem streamovanou replikaci – můžete mi poradit, jak to monitorovat?“ To je radikální změna. Lidé ve Francii opravdu PostgreSQL používají.

Mají to na svědomí ekonomické důvody, nebo výhody, které open source nabízí?

Jak už jsem zmínil, první věc, kterou lidé vidí, je nulová cena licence.

Zůstávají však u PostgreSQL, protože se sami přesvědčí, jak dobrý je to produkt.

To je pravá hodnota PostgreSQL – jako u uměleckého díla. A to je také to, co si o PostgreSQL opravdu myslím. Umění je kód a kód je umění. PostgreSQL je mistrovské dílo, jehož autoři jsou rozeseti po celém světě.

Zkrátka, motivací jsou ekonomické důvody, ale dlouhé trvání to má kvůli výhodám, které open source, a zejména PostgreSQL, nabízí.

Má to vliv i na open-source komunitu? Jedním ze zjevných důsledků je to, že ekosystémy kolem open-source produktů rostou a vznikají nové firmy. Všímáte si i jiných dopadů?

Je to smutné, ale je to tak. Slyšel jsem, že velká proprietární databáze právě ve Francii propouští lidi. Doufáme, že si brzy najdou jinou práci. Uvažujeme o tom, že bychom jejich znalosti využili pro PostgreSQL.

Vedlejším účinkem skutečnosti, že si ve firmách PostgreSQL buduje postavení, je nedostatek DBA. Ačkoliv Dalibo pořádá spoustu profesionálních školení, trh prostě roste příliš rychle.

Plánujete účast na pgconf.eu 2012?

Letos bohužel nemohu přijet, a je mi to velmi líto. Je to vážně otrava, to mi věřte. Bude tam tolik výborných přednášek. Podle mého názoru je pgconf.eu nejlepší konference o PostgreSQL na světě. Pokud jste čistokrevný hacker PostgreSQL, možná dáte přednost PGConu v Ottawě. PGCon však není tak univerzální jako pgconf.eu. V dnešní době už je tolik výborných akcí zaměřených na PostgreSQL. A netřeba říkat, že mají spoustu návštěvníků, protože jsou velmi oblíbené. Mám na mysli třeba PGDays různě po světě nebo setkání JPUG v Japonsku.

Minulý rok jste na pgconf.eu přednášel. Co se vám líbilo?

Místo bylo skvělé. Hotel Casa 400 byl opravdu výtečný. Předtím jsem nikdy v Amsterdamu nebyl, ale hned jsem si to město zamiloval. Nejde ani tak o ta barevná světla pod okny nebo zamlžené bary, ale o vodu a mosty, kam se člověk podívá.

Lidé byli moc fajn a přátelští. Na tohle místo určitě nezapomenu. Doufal jsem, že letos objevím Prahu, ale bohužel to nevyšlo. Jednou však určitě přijedu s rodinou.

Od počátku jste také členem týmu pgconf.eu, co vás u toho drží?

Dělám to, protože jsou stále potřeba lidé, kteří se zapojí. Není to tak náročné: pár hodin do měsíce na účetnictví (od roku 2008 jsem pokladník, ale již více než rok mi zejména s bankovními věcmi pomáhá Guillaume Lelarge). Každých 15 dní je také setkání ohledně PostgreSQL Conference. Trvá to pár hodin vždy ve středu večer. Takže žádná velká zátěž.

Myslím, že to všichni děláme, protože chceme té báječné komunitě něco vrátit. Věnuje-li každý z nás komunitě pár hodin, bude to funkční komunita, ve které ti zkušenější pomáhají nově příchozím.

Byl bych hrdý, kdybych mohl své místo v radě PostgreSQL Europe uvolnit někomu, kdo by ho chtěl převzít. Tak komunita funguje a tak by měla fungovat, podle mého skromného názoru. Lidé se musí obměňovat, musíme umožnit příchod nových nápadů a nových lidí.

Ale pokud budu moci, nikdy nepřestanu pomáhat, třeba i jako „obyčejný“ člen PostgreSQL Europe. Znám mnoho lidí, kteří nejsou v radě, ale pomáhají. Většina toho dělá víc než já.

Otázky sestavili Tomáš Vondra s dalšími členy organizačního týmu konference pgconf.eu a redakce LinuxEXPRESu. Rozhovor přeložil Robert Krátký.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz