přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Psychologické centrum využívá Linux a další otevřený software

Psychologické centrum využívá Linux a další otevřený software

tux.png

V psychologickém centru na pražském Andělu využívají linuxovou distribuci Xubuntu, kancelářský balík LibreOffice a další software s otevřenými zdrojovými kódy. Prostřednictvím Wine provozují i psychologický informační systém.


V českých podmínkách příliš často neslýcháme o používání Linuxu a dalšího svobodného a open-source softwaru ve zdravotnictví, přestože v řadě jiných států je to poměrně běžná věc. V minulosti jsme ale informovali například o dlouhodobě úspěšném nasazení Linuxu ve státním Ústavu hematologie a krevní transfuze, nyní je tady jedno zdravotnické zařízení nestátní. O zkušenosti s otevřeným softwarem, jeho nasazením a používáním se s námi v rozhovoru podělil pan Mgr. Jan Kulhánek, jenž v Praze provozuje psychologické centrum PSYCHOTERAPIE ANDĚL.

Představte prosím stručně své zdravotnické zařízení.

Naše pracoviště PSYCHOTERAPIE ANDĚL je psychologickým centrem, které nabízí ambulantní služby pro děti i dospělé. Jde o nestátní zdravotnické zařízení. Počítače používáme při každodenní práci – vykazujeme část klientů na zdravotní pojišťovnu, píšeme zprávy z vyšetření, elektronicky objednáváme klienty a komunikujeme s nimi.

Na kolika počítačích používáte Linux a jaké konkrétní distribuce?

Ve firmě máme celkem sedm pracoven a každá je vybavená počítačem, které nejsou navzájem propojené v síti. Linux, konkrétně Xubuntu, používáme na pěti z nich.

Notebook s Xubuntu Notebook s Xubuntu

Používáte současně s Linuxem také jiné systémy (Windows, OS X apod.)?

Na dvou počítačích běží Windows 7, jsou to počítače externích spolupracovníků, kteří si je spravují sami.

S desktopovým Linuxem pracují v naší firmě psychologové, kteří s ním do této doby neměli žádnou zkušenost. K základnímu zaškolení stačilo průměrně deset minut, nějaké další dotazy jsou zcela ojedinělé.

Jaké open-source aplikace používáte?

Nejčastěji používáme kancelářský balík LibreOffice a internetový prohlížeč Chromium, případně Firefox. Sdílíme data na úložišti Dropbox.Pro evidenci a vykazování klientů na pojišťovny jsem zakoupil program PsychologX, který primárně běží v operačním systému Windows, český autor je ale celkem otevřený i jiným platformám, takže lze bez potíží software rozjet i pod Wine.

Kromě své odborné práce se starám o internetovou a tištěnou propagaci našeho zařízení. Pro správu webových stránek pak redakční systém WordPress, editor Bluefish, pro přípravu propagačních materiálů GIMP a Inkscape, občas Kdenlive.

Co obnášelo zavést systém Linux a přizpůsobit specializované aplikace nebo informační systémy?

Vlastně to bylo velmi jednoduché, Linux používám doma už několik let, to mi dovolilo vše nainstalovat a doladit vlastními silami. Potvrdilo se mi, že zaměstnanci drobné změny svých uživatelských zvyklostí zvládnou dobře, řada z nich s LibreOffice nebo OpenOffice již pracovala. Šlo o to vše na začátku dobře nastavit, výhodou Xubuntu je jednoduchost a uživatelé Windows XP se po krátkém zaškolení dokáží rychle zorientovat.

Jaké důvody vás vedly k používání Linuxu a dalšího otevřeného softwaru?

Úspora nákladů - kupoval jsem počítače bez operačního systému, neplatím za licence antivirových programů. Pak také snadná údržba – po instalaci a nastavení práv běží systém pořád stejně. Nakonec i chuť prostě vyzkoušet, jestli to vůbec ve firmě jde.

Jak jste s Linuxem a obecně s otevřeným softwarem spokojeni?

Převažuje spokojenost, pro malou firmu se mi Linux na desktopu osvědčil. Řada věcí se podle mě zlepšuje, například ovladače pro některé periferie, dostupnost aktuální verze Skype (paradoxně po koupi Microsoftem), doma jsem rád za Steam. Na druhou stranu, kdybych s Linuxem neměl předchozí zkušenosti, asi bych si ho nasadit ve firmě netroufl.

Jaké máte v této oblasti plány do budoucna?

Momentálně žádné, počítače s Linuxem nám slouží dobře, nemusím se o nic starat a můžu se tak naplno věnovat své práci. I kolegové - uživatelé jsou spokojení, nebojí se otevírat poštu a přenášet data na „fleškách“. Pokud bych firmu rozšiřoval, pokračoval bych v tomto trendu. Jiný operační systém bych neváhal nasadit v případě, že budu muset používat speciální software, který pod Linuxem nepoběží.

Autorem fotografií je Jan Kulhánek.

Nahoru

Příspěvky

Psychologické centrum využívá Linux a další otevřený software
Andy 21. 03. 2015, 16:31:41
Odpovědět  Odkaz 
Taky v Otrokovicívh stomatologické centrum vyuźívá linuxové distra.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog