přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, SUSE mění majitele, Turín přechází na Ubuntu a Rakušané jsou spokojeni s OpenOffice

SUSE mění majitele, Turín přechází na Ubuntu a Rakušané jsou spokojeni s OpenOffice

dvatydny.gif

SUSE opět mění majitele; po samostatné firmě, Novellu a Attachmate přichází Micro Focus. Konference LinuxDays se blíží, nezapomeňte se registrovat. Netflix bude podporovat Ubuntu. Po prázdninách opět začínají srazy komunity JBUG.cz. V Turíně se rozhodli nepodporované Windows XP nahradit Ubuntu. A v Rakousku si pochvalují nasazení Apache OpenOffice.


SUSE mění majitele

Britská softwarová společnost Micro Focus oznámila, že kupuje společnost Attachmate. Pro příznivce otevřeného softwaru je to zajímavé především proto, že jednou ze součástí firmy Attachmate je SUSE, a tedy i komerční distribuce SLES/SLED. To se samozřejmě významně dotýká i komunitně vyvíjeného a řízeného openSUSE.

Změnit by se ale výrazně nic nemělo ani pro SUSE jako novou součást Micro Focus, ani pro komunitu jako takovou. Nils Brauckmann, ředitel SUSE, ujistil komunitu, že i nadále je v plánu jak pokračovat ve vývoji otevřených technologií, tak podporovat komunitu a projekt openSUSE.

Registrujte se na LinuxDays 2014

Třetí ročník pražské konference LinuxDays se bude konat již o víkendu 4. a 5. října. Na stránkách konference je k dispozici již kompletní program. Probíhat budou oba dny tři běhy přednášek, vždy dva zaměřené obecně na Linux a otevřené technologie a jeden –,,specializovaný“ - v sobotu na Gentoo (většina přednášek je v angličtině) a v neděli na OpenWRT.

Mimo přednášek se můžete těšit i na workshopy – v sobotu na praktické srovnání bashe a Pythonu pro administrátory a ZFS na Linuxu a v neděli se pak můžete prakticky seznámit se sociálním inženýrstvím, Inkscape a programem GNU Radio.

Kromě toho také již běží registrace – ta není povinná, ale pokud plánujete přijít, určitě se zaregistrujte, pomůžete tak organizátorům a dostanete také placku.

Netflix bude podporovat Ubuntu

Pokud čtete LinuxEXPRES v zemi, kde funguje služba Netflix (u nás máme bohužel smůlu), můžete se těšit na její oficiální podporu v Ubuntu. Netflix totiž v současné době linuxové uživatele na své stránky nepustí (ale filtruje je jen na základě informace, kterou mu sdělí prohlížeč a kterou lze snadno změnit).

Podmínkou je prohlížeč Google Chrome a podpora Network Security Services ve verzi 3.16 nebo vyšší. A vzhledem k tomu, že Canonical již aktualizaci potřebné knihovny přislíbil i pro aktuální Ubuntu 14.04, nemělo by podpoře Netflixu na Ubuntu již nic bránit.

Říjnové setkání komunity JBUG

Po prázdninách se vrací i pravidelná setkání české komunity uživatelů JBoss. Jejich říjnové setkání se uskuteční tradičně ve středu, tentokrát 1. října, od 18:00 v prostorách Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v místnosti A318. Přednášet bude Tadeáš Kříž, AeroGear UnifiedPush Server.

Open data & gov

Italský Turín přejde na Ubuntu

Konec podpory Windows XP se italské město Turín rozhodlo vyřešit přechodem na otevřený software. Konkrétně by se na více jak osmi tisících počítačích městských úředníků mělo za přibližně rok a půl objevit Ubuntu.

O migraci na svobodný software se v Turíně mluvilo již delší dobu, ale teprve konec podpory pro Windows XP celou situaci urychlil, přechod na nejnovější Windows 8 by totiž kromě licenčních poplatků znamenal nutnost nakoupit nové výkonnější počítače.

Celkově městští představitelé odhadují, že díky přechodu na Ubuntu by měl Turín v příštích pěti letech ušetřit až 6 milionů eur.

Rakušané si pochvalují OpenOffice

Rakouské Spolkové výpočetní centrum, které se stará o informační systémy tamního Ministerstva spravedlnosti, si nemůže vynachválit kancelářský balík Apache OpenOffice. Ten používají již od roku 2008 a na ministerstvu jej můžeme najít na více jak 12 tisících počítačích.

Hlavní přednost ale vidí především přímo v tom, že je OpenOffice otevřenou technologií – mohou si jej přizpůsobit přímo ke svým potřebám. OpenOffice je tak  využíván například k automatizovanému zpracovávání dokumentů nebo jako základ systému pro tvorbu dokumentů z webového rozhraní.

Centrum také vytvořilo vlastní framework pro jednodušší tvorbu rozšíření pro OpenOffice jménem Jexo, který dalo k dispozici jako opensource.

Jednou větou

  • Pokud patříte mezi ty, kteří se nemohou dočkat vydání nového Ubuntu 14.10 „Utopic Unicorn“ (již 23. října!), můžete si čekání ukrátit skládáním vlastního papírového utopického jednorožce.
  • Alfa verze připravované Fedory 21 dostala konečně zelenou a vyjde 23. září; po sérii odkladů se tak jedná o první náznak, že všechny „velké“ překážky pro vydání jsou již odstraněny a finální Fedory 21 se letos skutečně dočkáme.
  • A ještě jedna novinka z komunity distribuce Fedora – brzy si budou moci její příznivci nakoupit různé drobné hlouposti a upomínkové předměty s logem své oblíbené distribuce přímo v připravovaném oficiálním obchodu.
  • Pokud máte účet na IRC serverech FreeNode.net, změňte si heslo ke svému účtu; jeden ze serverů byl pravděpodobně kompromitován.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos