přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Svobodný software je dle studie kvalitnější než proprietární

POINT.X (2018-19)

Svobodný software je dle studie kvalitnější než proprietární

dvatydny.gif

Dva týdny s Linuxem: Coverity: Open-source software je kvalitnější než proprietární. Foursquare přechází na OpenStreetMap. MWC: Android 4, čtyřjádra a HD displeje. Linuxový Flash bude jen pro Chrome. Linus Torvalds kritizuje nutnost často zadávat rootovská hesla. InstallFest 2012. Ubuntu pro Android. Ubuntu 12.04 Beta 1.


reklama

Co se děje ve světě Linuxu a open source

Coverity: Open-source software je kvalitnější než proprietární

Společnost Coverity zveřejnila výsledky analýzy porovnávající kvalitu svobodného a proprietárního softwaru. Na základě zkoumání 37 milionů řádků open-source softwaru a tří set milionů řádků proprietárního softwaru došla k závěru, že open source je obecně kvalitnější. Na tisíc řádků kódu u něj připadá 0,45 nedostatku, u proprietárního je to 0,64. Za nedostatky byly považovány například dereference ukazatele, neinicializované proměnné, poškození paměti nebo problémy s řídicí strukturou. Detailněji zpráva zmiňuje tři velké open-source projekty: Nejhůře je na tom Linux 2.6 s 0,62 nedostatku na tisíc řádků, PostgreSQL 9.1 se může chlubit číslem 0,21 a PHP 5.3 dokonce 0,20. Pro přístup k plnému znění zprávy se musíte zaregistrovat na Coverity.com.

Foursquare přechází na OpenStreetMap

Svobodné mapy OpenStreetMap si připisují velký úspěch. Populární geolokační sociální síť Foursquare je začala využívat namísto Google Maps. Přesněji řečeno přešla na MapBox, který je založen právě na mapových podkladech OpenStreetMap. Primárním důvodem přechodu je změna cenových podmínek Google Maps API. Mimo to je pro Foursquare důležitá také „ohebnost“ a možnosti úprav. Mezi další významné projekty využívající OpenStreetMap patří třeba Geocaching.com. Foursquare je však ještě o něco výš a může rozvoji a propagaci svobodných map výrazně pomoci. Pokud si nejste jisti, jak si „svobodné mapy“ představit, tak je to celkem jednoduché: Mapové podklady jsou šířeny pod licencí Creative Commons, která vám umožňuje si s nimi dělat prakticky cokoliv. Důležitý je také „wiki“ aspekt – mapy tvoří tisíce uživatelů bez nějakého centrálního řízení.

Foursquare používá OpenStreetMap Foursquare používá OpenStreetMap

MWC: Android 4, čtyřjádra a HD displeje

Koncem února se v Barceloně uskutečnil tradiční Mobile World Congress (MWC) 2012, kde se představila hromada nových smartphonů a tabletů především s Androidem. Každý alespoň trochu významný výrobce jich přivezl několik, takže je nebudeme probírat po jednom, spíše se podíváme na jednotící prvky. Mnoho představených telefonů už se může pyšnit nejnovější verzí Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich. A pokud ji ještě nemají, výrobci slibují brzkou nápravu. Ty nejlepší smartphony nabídnou čtyřjádrový procesor NVIDIA Tegra 3, displej s úhlopříčkou mezi čtyřmi až pěti palci a HD rozlišením (720 × 1280 pixelů). Dvoujádrové procesory už se začaly prosazovat ve střední třídě. Jeden opravdu originální kousek hardwaru se na MWC přece jen objevil. Jmenuje se Asus Padfone a jsou to v podstatě tři zařízení v jednom. Telefon vložíte do desetipalcového displeje a máte tablet. Když navíc připojíte klávesnici, dostanete netbook. Většina představených novinek by se na náš trh měla dostat do léta.

Linuxový Flash bude jen pro Chrome

Adobe oznámilo, že mění strategii vydávání Flash Playeru pro Linux. Nové verze už nebudou vycházet samostatně, ale pouze jako součást prohlížeče Google Chrome, který v současné době jako jediný podporuje potřebné PPAPI (Pepper Plugin API). Pro Microsoft Windows a Mac OS X se nic nemění. Poslední verzí dostupnou standardně pro všechny prohlížeče bude verze 11.2, která by měla vyjít co nevidět. Tato zpráva zdaleka není tak děsivá, jak se může zdát. Flash Player bude ještě dalších pět let dostávat bezpečnostní aktualizace a ani se nepředpokládá, že by další verze dostupné pouze pro Chrome přinesly nějaké zásadní novinky. Flash už je zkrátka za zenitem a postupně bude ztrácet na úkor nových technologií, hlavně HTML5. A pět let se zdá jako dostatečně dlouhá doba pro přechod.

Linus Torvalds kritizuje nutnost často zadávat rootovská hesla

Linus Torvalds se na Google+ ostře pustil do openSUSE. Nelíbí se mu nutnost častého zadávání rootovského hesla pro všemožné úkony. Konkrétně dává za příklad změnu časové zóny, přidání nové bezdrátové sítě nebo tiskárny. Linus dokonce přímo napsal: „Jestli si myslíte, že vyžadování rootovského hesla pro každodenní činnosti je ta správná bezpečnost, tak jste mentálně postižení.“ Zakladatel Linuxu pro ostré slovo nejde daleko, kdysi třeba označil uživatele GNOME za „idioty zmatené funkcionalitou“, čímž kritizoval podle něj přílišnou jednoduchost GNOME. Ale zpět k tématu. Většina distribucí pro běžné uživatele automaticky přidává nové uživatele do skupiny „sudo“, což jim umožní získat rootovská práva pouze zadáním svého hesla. U openSUSE tomu tak zřejmě není, ale změna nastavení by neměla být nic tak složitého. Je ale pravda, že pro běžného uživatele, na kterého i openSUSE cílí, to může být španělská vesnice.

InstallFest 2012

Na pražském Strahově minulý víkend (3. a 4. března) proběhla linuxová konference InstallFest. Mezi přednáškami a workshopy převažovala programátorská témata, několik přednášek se také určitým způsobem motalo kolem procesorů ARM. Nejvíce zájmu asi vzbudila 3D tiskárna RepRap, o které nejdříve obecně mluvil Josef Průša, který je jedním z hlavních lidí v komunitě okolo tohoto open-source hardwaru, poté přišel na scénu Marek Žehra, který představil projekt 3D tiskárny na FIT ČVUT, který vede. S Markem připravujeme rozhovor.

Zhruba do týdne můžete na webu konference čekat slajdy k přednáškám, o něco později i videozáznamy. Další ročník InstallFestu proběhne opět první březnový víkend, tedy 2. a 3. března 2013.

Plastické logo InstallFestu vytištěné na 3D tiskárně Plastické logo InstallFestu vytištěné na 3D tiskárně

Novinky ze světa distribucí

Ubuntu pro Android

Na MWC se představilo také Ubuntu pro Android. Pod tímto podivným označením se skrývá zajímavý koncept. Na jednom telefonu by vedle sebe byly systémy Android i Ubuntu a používaly by stejné linuxové jádro. Když byste potom „zacvakli“ telefon do doku připojeného k monitoru, zobrazilo by se na něm místo Androidu Ubuntu. Vývojáři přitom data z obou systémů propojili, takže byste si na Ubuntu mohli třeba prohlížet fotografie nebo dokonce telefonovat a psát zprávy. Teď záleží na tom, jak se povede Ubuntu optimalizovat, aby běželo co nejsvižněji, a zda se Canonical domluví s výrobci smartphonů.

Ubuntu 12.04 Beta 1

Canonical vydal první betaverzi připravovaného Ubuntu 12.04 Precise Pangolin. Toto vydání bude LTS – to znamená, že bude mít rozšířenou pětiletou podporu. Proto je kladen důraz na vybroušení detailů a opravy chyb. To nese ovoce – už tato betaverze je relativně stabilní. Rozhraní Unity se opět dočkalo mnoha vylepšení, zlepšila se konfigurovatelnost a nejviditelnější změnou je neskrývající se launcher (ve výchozím nastavení). Nejinovativnější novinkou je tzv. HUD (Head-Up Display), jehož popis by vydal na mnoho slov, raději si přečtěte celý článek o chystaných novinkách. Zbrusu novou funkcí je také pokročilé nastavení soukromí. Linuxové jádro je ve verzi 3.2 a ze softwaru můžeme zmínit např. nové verze LibreOffice 3.5 a VLC 2.0, o kterých jsme psali minule. Druhá betaverze je plánována na 29. března, finální verze by měla být k mání 26. dubna.

Jednou větou

 • Úspěšná hororová adventura Amnesia: The Dark Descent dostane pokračování.

 • Minecraft 1.2 přináší dvojnásobnou výšku mapy a nová zvířátka.

 • Datovka (dříve dsgui) ve verzi 2.0 podporuje nové funkce datových schránek.

 • Android nebrzdí – každý den je aktivováno už 850 tisíc nových zařízení s ním.

 • Americké ministerstvo zahraničí nasazuje prohlížeč Google Chrome.

 • Po třech letech přichází nová verze PHP 5.4 a nese mnoho novinek.

 • První várka minipočítače Raspberry Pi byla rozprodána během pár minut.

 • Prohlížeč Opera pro Android má nové verze Mini 7 a Mobile 12.

 • Vývoj mobilního Tizenu postupuje, venku už je balíček pro vývojáře (SDK).

 • Systém DragonFly BSD 3.0 umí šifrovat kompatibilně s TrueCryptem.

 • Red Hat Enterprise Linux 5.8 je lepší ve virtualizaci a správě spotřeby.

 • SUSE Linux Enterprise 11 SP 2 přináší jádro ve verzi 3.0.

Nahoru

Příspěvky

Svobodný software je dle studie kvalitnější než proprietární
roman 7. 03. 2012, 22:28:52
Odpovědět  Odkaz 
Svobodný software je kvalitnější? - Problém je, že nesvobodný je použitelnější. Správa vzdálené plochy - známá bota s klávesnicí u rdesktop - možná by při zkoumání kódu nenašli ani jednu chybu - ale holt klávesnice funguje blbě skoro ve všech linuxech - oprava samozřejmě existuje, ale proč je kvůli tomu nutno chůchlit.A takových drobností je xxx.
Nevím proč, ale na Debianu mi bez ohledu na prohlížeč flash funguje nějak pomalu, na ubuntu to je utrpení.
Pokud normální uživatel narazí na takovéto drobnosti, skončí zpět u windows. A to musím zdůraznit, že v některých případech kvalitní alternativa prostě neexistuje, nebo jsem ji nedokázal najít - Převod PDF do ODT nebo wordu - nevím o ničem. Na text či html - také jsem nenašel.
Re: Svobodný software je dle studie kvalitnější než proprietární
w4rr10r 9. 03. 2012, 15:36:43
Odpovědět  Odkaz 
Generalizace je cesta do pekel. Kdybych chtěl sklouznout ke stejně ubohé argumentaci, tasil bych namátkou nastavení sítě v MS Windows 7, s nímž jsem se nedávno potýkal, LispWorks nebo třeba podivné ovladače WiFi od Intelu pro MS Windows, jejichž chování bylo značně nedeterministické.

Ostatně vendor lock-in je nepěkná věc a pak nesvobodná licence proprietární software poněkud diskredituje.
re: Svobodný software je dle studie kvalitnější než proprietární
volani.webnode.cz 8. 03. 2012, 00:58:15
Odpovědět  Odkaz 
pro romana:
Flash není svobodný software (pokud nemyslíš svobodnou implemetaci).
Jinak souhlas.
PDF by mělo jít načíst v libreoffice (pokud to nejde přímo, tak existoval a asi existuje plugin..) a převést do ODT, wordů na text či html.
Ale myslím že je co zlepšovat!
Mám obavu že studie vychází podle toho kdo jí platí :)

Důvod k používání svobodného software nemusí být nutně "kvalita" :)
Resp každý si kvalitu může představovat jinak..

Já používám windows XP, ale linux je mi sympatický a nainstaluji ho občas známým.
Příští OS bude pravděpodobně svobodný.
Používám hodně kvalitního svobodného software na windows.
Petr Valach Svobodný software je dle studie kvalitnější než proprietární
Petr Valach 10. 12. 2012, 01:55:26
Odpovědět  Odkaz 
Tahle otázka je asi na špatném místě, ale já ji položím. Mám totiž info, že i kvalita svobodného softu je hadr v porovnání s tím, co bylo chystáno pro každou misi amerického raketoplánu. Ta představovala půl milionu řádků zdrojového kódu, který údajně NEMĚL VŮBEC ŽÁDNÉ SOFTWAROVÉ CHYBY. Po naprogramování byl kód důkladně testován na nejrůznější události, stokrát se s ním virtuálně letěla mise a musel obstát. Následně byl nacpán do pěti palubních počítačů, které pracovaly na principu virtuální debaty a snažily se najít shodu.

Nechápu, jak je něco takového vůbec možné, reálné a pokud je to pravda, proč se takovýto systém přípravy kódu neaplikuje obecně. Připomínám. Kód se chystal pro každou misi zvlášť (pokaždé byla jiná váha, jiný náklad, jiná posádka). Chystal se tři roky před misí, což se zdá být šílená doba (jedna mise chystaná tři roky dopředu...), ale s ohledem na to, jakou rychlostí se programují uživatelské aplikace, které dnes a denně používáme, je to závratná rychlost.

Každopádně kvalita kódu chystaného pro počítače raketoplánu údajně byla hlavním důvodem, proč se ani po 20 letech nevyměnily počítače a přístup.

Ať tak či onak, na kvalitu počítačového vybavení a přípravy softwaru poukazoval i Richard Feynman - velice si to pochvaloval.

Myslím, že je to jen další z důkazů, že americký raketoplán byl technologickým zázrakem, osmým divem světa, nejsložitějším strojem, jaký kdy člověk sestrojil. (Tak moc jsem si celých 20 let přál vidět ho live, samozřejmě při práci...)
Re: Svobodný software je dle studie kvalitnější než proprietární
Rover623 10. 12. 2012, 02:37:18
Odpovědět  Odkaz 
Odpověď je jednoduchá, v komerční sféře se to nevyplatí, takové testování je prostě příliš drahé. Většina firem která dělá proprietární SW má dokonce limit pro koncové uživatele nastavený na 25% chybovosti. Jako normální zákazník tedy můžete dostat produkt kde je celá 1/4 z programu špatně. Samozřejmě se to liší podle situace (velikost kódu a jeho důležitost), ale třeba OEM verze Windows mohou obsahovat až 25% chyb a pořád je to OK.

Open Source je na tom samozřejmě lépe, protože ty zdrojáky jsou obvykle někde k dispozici a při tak velké penetraci chyb si jich obvykle někdo všimne a program se tak vlastně pomalu opravuje. U proprietárního softu pokud to není kritická chyba nebo to není přes limit, tak se na to kašle.
Petr Valach Re: Re: Svobodný software je dle studie kvalitnější než proprietární
Petr Valach 11. 12. 2012, 02:34:33
Odpovědět  Odkaz 
OK, díky, beru na vědomí, že to tedy možné je. Budiž to tedy příkladem.

STS FOREVER :-)
sw chyby
petr 11. 12. 2012, 08:10:45
Odpovědět  Odkaz 
Je matematicky dokázáno, že nelze ověřit zdali je v sw chyba. Nelze tedy tvrdit, že nějaký projekt je bez chyby, protože pro to neexistuje důkaz.

Pokud je něco "bez chyby", tak to pouze znamená že daný sw prošel sadou známých testů se sadou známých zadání a ve známém pořadí zadaných vstupních údajů.
Július Pastierik Re: sw chyby
Július Pastierik 11. 12. 2012, 08:53:31
Odpovědět  Odkaz 
Medzi staré programátorské "zákony" patrí:
1. V každom programe je minimálne jedna chyba.
2. Odstránením chyby uvedenej v bode 1. vznikne chyba nová.
Záver: Jediný program, ktorý nemá chyby je ten, ktorý sa nepoužíva.
Re: Re: sw chyby
Pavel Šimerda 11. 12. 2012, 13:54:32
Odpovědět  Odkaz 
1) Každý program obsahuje alespoň jednu chybu

2) Každý program lze alespoň o jednu instrukci zkrátit

Závěr: Každý program lze zkrátit na jednu jedinou instrukci, která je chybná.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Roman Bořánek

Student ekonomie a v podstatě běžný uživatel, který na Linux pohlíží trochu jinak, a to hlavně z hlediska uživatelské přívětivosti, marketingu a byznysu. Baví ho Ubuntu, protože jako jedna z mála distribucí tyto oblasti nezanedbává.


 • Distribuce: Ubuntu
 • Grafické prostředí: GNOME

| blog