přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Turris MOX: Postavte si router!

POINT.X (2018-19)

Turris MOX: Postavte si router!

turrislogo.jpg

Správce české národní internetové domény, sdružení CZ.NIC představuje modulární router Turris MOX. Na serveru Indiegogo se v předprodeji prodává každá z desek jen za 29 dolarů.


reklama

Nově se do crowdfundingové kampaně zapojuje produkt Turris MOX, který se bude o podporu ucházet na serveru indiegogo.com. Cílem je vybrat za měsíc 250 000 dolarů. Toto síťové zařízení je specifické v tom, že je složeno z několika modulů. Každý z těchto modulů obsahuje jiné prvky výbavy, proto může výsledné zařízení sloužit jako router, dále například jako AP, které rozšiřuje dosah stávajícího routeru, pětiportový switch, NAS nebo jako media konvertor.

Základem celé stavebnice je deska obsahující dvoujádrový procesor Marvell Armada 3720 (ARMv8) s taktem 1.2 GHz a 512 MB DDR3 pamětí, gigabitový ethernetový port, USB 3.0 konektor a Wi-Fi standardu 802.11 ac s technologií 2x2 MIMO. Přítomností 34pinového GPIO je navíc možnost využít zařízení například při řízení automatického zavlažování či osvětlení. MOX A (Basic Module) je opatřen 64pinovým konektorem, který umožňuje propojení s dalšími moduly. Dalšími moduly tedy jsou MOX D (SFP Module), díky tomuto rozšíření zajistíme možnost připojení k internetu pomocí optického vlákna. MOX B (Extension Module), který nám dá možnost doplnit sekundární Wi-Fi karty. Díky integrovanému slotu pro SIM karty může s vhodnou miniPCIe kartou sloužit i jako LTE modem, či být dokonce rozhraním pro SSD úložiště. Jako poslední rozšíření je MOX C (Ethernet Module), který doplňuje zařízení dalšími čtyřmi gigabitovými LAN porty.

Turris MOX se může jednoduše proměnit i v kompaktní server. Díky slotu na SD karty podporuje jednoduchý přechod mezi více operačními systémy. Standardní systém bude Turris OS, ale údajně už nyní je CZ.NIC v kontaktu s vývojáři z openSUSE a Debianu ohledně podpory v jejich distribucích. Tuto možnost jistě ocení nadšenci do open source, ale i provozovatelé startupů a společnosti, hledající ideální hardware pro své aplikace.
Obrovskou výhodou tohoto zařízení je správa aktualizací, kterou si MOX obstará jednodušše zcela sám. Tato funkce je velmi ideální v oblasti Internetu věcí. Na serveru Indiegogo budou připraveny sestavy pro konkrétní využití, aby si každý potencionální podporovatel mohl bez problémů vybrat konfiguraci, která bude vyhovující pro jeho účely. Výhodou této sestavy je i fakt, že už z výroby budou osazeny testovanou kartou s operačním systémem Turris OS.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz