přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu MATE a Ubuntu Budgie končí podporu 32-bitových ISO obrazů

Control

Ubuntu MATE a Ubuntu Budgie končí podporu 32-bitových ISO obrazů

ubuntu_mate_logo.png

Tyto obě distribuce se rozhodly skončit s podporou 32-bitových instalací po ukončení podpory verze 18.04 LTS. Příčinou je, že 32-bitové instalace používá jen minimum uživatelů a vývojáři se chtějí věnovat jiným projektům. 


reklama

Zatím se není třeba ničeho bát, stále můžete stahovat a instalovat 32-bitové verze těchto distribucí bez jakýchkoliv omezení. Samozřejmě můžete instalovat jakékoliv balíčky, které by měly být pravidelně aktualizovány. Tato situace by měla trvat do roku 2021, kdy skončí podpora aktuální LTS verze 18.04. Příští vydání 18.10 již nevyjde s 32-bitovým ISO obrazem, takže jej nebudete moci nainstalovat ani na něj aktualizovat.

Proč vývojáři končí s podporou 32-bitových ISO? Jak jsme si už řekli, 32-bitové instalace používá jen minimum uživatelů, a když už se nějaký najde, tak pravděpodobně používá 32-bitovou instalaci na svém 64-bitovém stroji, aby ušetřil několik MB paměti RAM, protože jak většina z nás ví 64-bitové aplikace jsou náročnější než jejich 32-bitové předchůdkyně. Dalším důvodem je, že se vývojáři chtějí věnovat spíše vývoji architektury ARM (běží na ní například Raspberry Pi).

Tento krok je pravděpodobně nevyhnutelný a samotné Ubuntu ukončilo podporu 32-bitových instalací již v loni. Osobně mě to moc netěší, protože jsem jedním z majitelů 32-bitových "veteránů" a občas jej používám (třeba na prohlížení internetu). 

Nahoru

Příspěvky

Ubuntu MATE a Ubuntu Budgie končí podporu 32-bitových ISO obrazů
me 8. 05. 2018, 17:14:13
Odpovědět  Odkaz 
Jake jsou tedy moznosti pro starsi 32-bit HW? xubuntu, lubuntu, debian. Jeste nejaka mainstream distribuce? Pak zrejme take treba OpenBSD. Docela mi vadi ukonceni 32-bit Ubuntu serveru, jeste dva roky to doklepu na 16.04, a co pak? Taky mi vadi ukonceni 32-bit podpory v NAS distribucich, treba OpenMediaVault.

Takze co za dva roky? Mozna ze v te dobe uz bude ten stary hw v silikonovem nebi... Anebo se vratim na Debian, pokud jeste bude podporovat i686. Anebo ten OpenBSD, ale tam je bohuzel, temer vse jinak nez v Linuxu, to budu jak zacatecnik... ;-)
Mario Radev Re: Ubuntu MATE a Ubuntu Budgie končí podporu 32-bitových ISO obrazů
vxmery 16. 05. 2018, 09:26:32
Odpovědět  Odkaz 
Pre staršie 32b stroje napríklad Antix (https://antixlinux.com/)alebo MX Linux (https://mxlinux.org/).
Ubuntu MATE a Ubuntu Budgie končí podporu 32-bitových ISO obrazů
Petr Ježek 15. 05. 2018, 13:01:30
Odpovědět  Odkaz 
Archlinux byl v tomoto první.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz