přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu MATE a Ubuntu Budgie končí podporu 32-bitových ISO obrazů

Alvao

Ubuntu MATE a Ubuntu Budgie končí podporu 32-bitových ISO obrazů

ubuntu_mate_logo.png

Tyto obě distribuce se rozhodly skončit s podporou 32-bitových instalací po ukončení podpory verze 18.04 LTS. Příčinou je, že 32-bitové instalace používá jen minimum uživatelů a vývojáři se chtějí věnovat jiným projektům. 


Zatím se není třeba ničeho bát, stále můžete stahovat a instalovat 32-bitové verze těchto distribucí bez jakýchkoliv omezení. Samozřejmě můžete instalovat jakékoliv balíčky, které by měly být pravidelně aktualizovány. Tato situace by měla trvat do roku 2021, kdy skončí podpora aktuální LTS verze 18.04. Příští vydání 18.10 již nevyjde s 32-bitovým ISO obrazem, takže jej nebudete moci nainstalovat ani na něj aktualizovat.

Proč vývojáři končí s podporou 32-bitových ISO? Jak jsme si už řekli, 32-bitové instalace používá jen minimum uživatelů, a když už se nějaký najde, tak pravděpodobně používá 32-bitovou instalaci na svém 64-bitovém stroji, aby ušetřil několik MB paměti RAM, protože jak většina z nás ví 64-bitové aplikace jsou náročnější než jejich 32-bitové předchůdkyně. Dalším důvodem je, že se vývojáři chtějí věnovat spíše vývoji architektury ARM (běží na ní například Raspberry Pi).

Tento krok je pravděpodobně nevyhnutelný a samotné Ubuntu ukončilo podporu 32-bitových instalací již v loni. Osobně mě to moc netěší, protože jsem jedním z majitelů 32-bitových "veteránů" a občas jej používám (třeba na prohlížení internetu). 

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Pospíšil

Jsem nadšenec do open-source technologií a zajímám se o vše ve světě Linuxu a *BSD.


  • Distribuce: Gentoo
  • Grafické prostředí: KDEPublic Relations

Síť Wi-Fi pro celou domácnost a bez starostí aneb Nejmodernější technologie nemusí být nutně složitá

SynologySynology Mesh Router MR2200ac není jen jeden z dalších systémů Wi-Fi. Jde o první směrovač Wi-Fi s certifikací WPA3. Je čas na lepší síť Wi-Fi a bezpečnější internet.
Zařízení MR2200ac s inteligentní sítí Mesh Wi-Fi a nejlepšími možnostmi rodičovské kontroly v odvětví je navrženo tak, aby zajistilo připojení a bezpečnost pro všechna vaše zařízení i uživatele.

Pokračování ...


Alvao