přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Veřejná správa 07–08/2021: povinná přístupnost, evropská cloudová platforma, otevřenost v Estonsku

Veřejná správa 07–08/2021: povinná přístupnost, evropská cloudová platforma, otevřenost v Estonsku

Veřejná správa

Povinná přístupnost se rozšířila i na mobilní aplikace veřejné správy. Rozběhl se projekt evropské cloudové platformy Gaia-X s federovanou architekturou. Estonsko schválilo povinnou otevřenost státního softwaru.


Mobilní aplikace veřejné správy musejí být přístupné

Ke 23. červnu začala poslední fáze zavádění povinné přístupnosti grafických rozhraní ve veřejné správě. Zatímco pro nové webové stránky povinnost platila už od září 2019 a pro stávající od září 2020, od letošního června musejí být přístupné i mobilní aplikace.

Povinnost je na úrovni Evropské unie zavedena směrnicí č. 2016/2102, o přístupnosti webových stránek a mobilních aplikací subjektů veřejného sektoru. Tuto směrnici implementují legislativy jednotlivých členských států, u nás je to zákon č. 99/2019 Sb.

Přestože pro zajištění přístupnosti existuje rozsáhlá dokumentace vytvořená v rámci Web Accessibility Initiative (WAI), nemusí být snadné požadavkům vyhovět a hlavně kvalitně ověřit jejich splnění. Proto vznikly různé nástroje, které usnadňují tuto obtížnou práci.

Prakticky kompletní seznam je na webu W3C, portál Joinup specificky zmiňuje nástroje NVDA, axe a Tanaguru, které by měly odpovídat požadavkům stanoveným evropskou směrnicí.

Evropská komise příští rok směrnici zreviduje, V červenci k tomu otevřela veřejné konzultace, již se lze zúčastnit do 25. října 2021.

Evropská cloudová platforma Gaia-X má federovanou architekturu

V říjnu 2019 ohlásila ministerstva financí Německa a Francie iniciativu panevropské cloudové platformy. Iniciativa Gaia-X je reakcí na výrazný světový vliv amerických cloudových gigantů, jako je Amazon, Google nebo Microsoft. Kromě zbavení se závislosti na těchto technologických firmách je cílem i bezpečnost dat.

Projekt cloudové platformy byl oficiálně spuštěn v lednu 2021, první specifikace byla hotova v červnu. Německo již do projektu investovalo 13,5 milionu eur (tedy cca 340 mil. Kč). Architektura je navržena jako federovaná, tedy jako propojení samostatných cloudů pod společnou politikou – ale s tím, že si každý provozovatel zachovává plnou suverenitu nad svými daty.

Do projektu je již zapojeno více než 500 subjektů (organizací a firem především ze zemí EU, ale také například z USA, Singapuru nebo Japonska; z Česka se zatím nikdo neúčastní) s více než 1800 přispěvateli.

Základem platformy jsou federační služby. Jejich první sada bude poskytována pod licencemi Apache (zdrojové kódy) a CC BY (ostatní součásti). Vše je navrhováno s bezpečností a ochranou soukromí jako základními principy.

Projekt Gaia-X čelil v loňském roce kritice ze strany Stefana Fermigiera (CNLL) a Svena Francka (FDL), že je „trojským koněm technologických gigantů do Evropy“ a že se za veřejné peníze likvidují evropské firmy. Zdůvodnili to například tím, že místo francouzské technologie QEMU byla z peněz evropských daňových poplatníků podpořena americká technologie OpenStack.

Ve stručnosti

  • Estonský parlament schválil zákon, který požaduje, aby veškerý software vytvořený pro stát byl veřejně dostupný. Podobné požadavky má legislativa také například ve Francii, Španělsku nebo Itálii.

  • Iniciativa AI Watch zpřístupnila formou otevřených dat přehled případů nasazení umělé inteligence v orgánech veřejné správy členských států Evropské unie. Některé státy včetně Česka neposkytly žádné informace ohledně takových případů.

Nasazení umělé inteligence ve veřejné správě; tmavší = více (zdroj: AI Watch)) Nasazení umělé inteligence ve veřejné správě; tmavší = více (zdroj: AI Watch)

  • Evropská komise zveřejnila příručku pro metodologii agilního řízení projektů (příručka je přístupná jen registrovaným a přihlášeným uživatelům).

  • Německo realizuje vizi digitální suverenity založené na otevřených technologiích. Tyto technologie hrají důležitou roli i ve třetím národním akčním plánu, který je připraven pro roky 2021 až 2023.

  • Finská platforma Kausal Watch získává na popularitě. Z hlavního města Helsinek se její použití rozšířilo i do dalších měst a obcí. Platforma slouží ke sledování akcí prováděných v rámci boje s klimatickými změnami a je poskytována pod licencí GNU AGPL 3.

  • Irská covidová trasovací aplikace Covid Green se úspěšně šíří do světa – využívají ji například Skotsko či Severní Irsko, ale také některé státy USA. Má licenci Apache 2.0 a je jedním z prvních projektů iniciativy Linux Foundation Public Health.

  • Belgické řešení BeID middleware pro elektronickou identifikaci bylo otevřeno pod licencí GNU LGPL. Zajišťuje komunikaci se službami vyžadující identifikaci, umožňuje podepisovat zprávy a dokumenty, prostřednictvím prohlížeče dokáže zobrazit data z identifikačních karet, ověřovat je a ukládat.

  • Německá charitní asociace si zvolila otevřené řešení své platformy pro on-line komunikaci a rozhodování. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí GNU AGPL.



Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog