přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Veřejná správa 11/2016: Británie na PostgreSQL, konec OpenOffice v italském regionu, Maďarsko jde na open source

Veřejná správa 11/2016: Británie na PostgreSQL, konec OpenOffice v italském regionu, Maďarsko jde na open source

Veřejná správa

Britský portál veřejné správy běží na databázovém systému PostgreSQL. Italský region Emilia-Romagna končí s balíkem OpenOffice. Maďarsko chce svou veřejnou správu postupně migrovat na open source. 


Emilia-Romagna končí s OpenOffice

Italský region Emilia-Romagna před třemi lety zahájil migraci na svobodný kancelářský balík Apache OpenOffice. Před rozhodnutím přemigrovat cca 3 200 počítačů používaných regionální správou byl balík pilotně testován na 300 stanicích. Cílem migrace bylo ušetřit dva miliony eur, na proces bylo vyhrazeno 220 tisíc eur.

Migrace byla úspěšně završena v na jaře 2015. Bylo do ní nakonec zahrnuto o tisíc počítačů více, v rámci procesu vznikla tři nová rozšíření pro OpenOffice, výsledky byly prezentovány na konferenci FOSDEM. Nyní je však všemu konecregion přejde na nespecifikované cloudové řešení.

Raffaele Donini, radní po digitální agendu, to zdůvodnil snahou ušetřit na tisku dokumentů – aktuálně se tiskne pět milionů stránek ročně. Přechod na cloudové řešení by měl podle radního ušetřit na tisku za rok 700 tisíc eur.

Tyto zprávy nás znepokojují,“ říká Sonia Montegiove, předsedkyně skupiny LibreItalia. „Rozhodnutí regionu ve prospěch nestandardního formátu a proprietárního řešení [region] opět uzamkne k jedinému dodavateli softwaru a služeb. Je to ztracená šance pro svobodu a otevřenost.“ A dodává, že LibreItalia kontaktuje šéfa úřadu a vyžádá si povinnou studii porovnávající proprietární a otevřená řešení. Studii požaduje zákon o digitální veřejné správě.

Britský portál veřejné správy běží na PostgreSQL

Britský portál veřejné správy GOV.UK je klíčovým bodem pro elektronické služby veřejné správy Spojeného království. Uživatel se přes něj dostane ke všemu, co je poskytováno elektronickou cestou, napříč všemi životními situacemi – počínaje sňatky, přes péči o děti, záležitosti občanství, dopravu, zaměstnání, vzdělání, daně až po například nakládání s odpady.

Portál nyní běží na otevřeném databázovém systému PostgreSQL. Před ostrým nasazením probíhalo roční intenzivní testování v sandboxové kopii provozního prostředí. Testovala se i nejzávažnější situace, kdy by došlo k poškození několika databází i jejich lokálních záloh a musely by se použít další zálohy umístěné v jiné geografické lokalitě.

V rámci tohoto testování byla nalezena a ihned i opravena chyba v zálohovacím nástroji duplicity, který zde zajišťuje vzdálené zálohování. K migracím na PostgreSQL, podobně jako v tomto případě, se rozhodují stále další organizace. Významným důvodem je složitost licencí proprietárních databázových systémů, kdy je často problém zjistit, zda je systém správně licencován a nedochází tedy jeho nelegálnímu užití.

U svobodného softwaru tyto licenční problémy odpadají, protože lze software využívat k jakýmkoli účelům, na neomezeném počtu počítačů a může s ním pracovat libovolný počet uživatelů.

Ve stručnosti

  • Dánsko hledá dodavatele služeb pro servery využívající Red Hat Linux a Apache, na nichž běží daňový systém. Dodavatel bude spravovat také javový aplikační server. Odhadovaná cena za čtyřleté období je 32 milionů eur.

  • Španělsko vydalo dvě příručky o ochraně osobních údajů při opakovaném využití dat ve veřejné správě. Popisují pravidla a nejlepší praxi při nakládání s údaji a jejich anonymizaci. Usnadňuje se tím i otevírání dat, kde často bývá „strašákem“ riziko neoprávněného zveřejnění těchto údajů.

  • Zpráva pro Evropskou komisi upozorňuje na nedostatek odborníků pro práci s daty. Podle expertní skupiny jich chybí až půl milionu.

  • Parlament španělského autonomního regionu Navarra požaduje migraci regionální správy na open source. Poslanci svým usnesením uložili regionální vládě, aby připravila plán migrace. Kompletní migrační politika by měla být hotova za rok.

  • Na otevřený software chce přecházet také Maďarsko. Do roku 2020 by se mělo kromě jiného o 60 % omezit používání proprietárních kancelářských balíků. Podle vládního rozhodnutí bude za plnění akčního plánu zodpovědný ministr vnitra, vlastní realizaci budou zajišťovat Národní rada pro telekomunikace a informační technologie (NHIT) a státní firma Národní informační a komunikační služby (NISZ).

  • Rusko vytěsňuje ze státní správy americké firmy, zejména IBM, Oracle a Microsoft. Ruské úřady budou navíc obecně omezeny v používání proprietárního softwaru, budou nuceny přednostně používat ten svobodný.

  • Švýcarsko spustilo program otevřených potravinových dat. Cílem je vytvořit databázi potravin a jejich výživových hodnot. Databáze bude sloužit jak pro vědecké účely, tak i pro běžné použití, například volbu vhodných potravin podle alergií, diet nebo ekologických dopadů jejich výroby.

  • Evropská unie a Spojené státy americké budou spolupracovat v oblasti opakovaného využití otevřených dat. Pro kooperaci vyvinou nástroj v jazyce R, který umožní snadno propojovat evropské a americké ekonomické databáze.



Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog