přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Veřejná správa 01/2019: otevřená řešení v Tiraně, open source v umělé inteligenci, blockchain v ruských volbách

Veřejná správa 01/2019: otevřená řešení v Tiraně, open source v umělé inteligenci, blockchain v ruských volbách

Veřejná správa

Tirana modernizuje své veřejné služby a přechází na otevřená řešení. Zpráva OECD považuje open source za důležitý faktor rozvoje umělé inteligence. Nezávislá ruská pozorovatelská skupina testuje blockchainové řešení, které by mělo chránit volební výsledky proti manipulacím. 


Tirana modernizuje své služby, přechází na otevřená řešení

Albánské hlavní město Tirana modernizuje své veřejné služby a v rámci tohoto procesu přechází na otevřená řešení – zavádí otevřené standardy a nasazuje software s otevřenými zdrojovými kódy. Silně věříme, že používání otevřených standardů je pro veřejné služby správnou volbou, říká Ermir Puka, vedoucí městského oddělení ICT.

Město nyní dokončuje nasazování kancelářského balíku LibreOffice (a otevřeného formátu OpenDocument) na všech cca 1000 počítačů používaných úřadem. Na této implementaci spolupracuje se skupinou Open Labs, která se kromě tohoto balíku věnuje také například řešení Nextcloud, linuxové distribuci Fedora, encyklopedii Wikipedia nebo mapám OpenStreetMap.

Součástí projektů modernizace správy města je zapojení místních firem, neziskových organizací a občanů. To kromě jiného přispívá i k dlouhodobé udržitelnosti použitých řešení.

Úspěchy Tirany inspirují další orgány veřejné správy. „Rádi vidíme, že naše implementaci LibreOffice přebírají další veřejné orgány,“ komentuje to Puka. „Používání otevřených standardů a otevřených zdrojových kódů chce budovat a rozšiřovat naše digitální služby tím správným způsobem. Jsou dostupné našim občanům, jsou interoperabilní a zajišťují přístupnost našich systémů a dat i v budoucnosti.“

OECD: open source hraje důležitou roli v umělé inteligenci

Podle čerstvé studie OECD, zaměřené na vědu, technologie a inovace, hraje software s otevřenými zdrojovými kódy důležitou úlohu v oblasti umělé inteligence (AI). Podle studie (STI Outlook 2018) je zároveň umělá inteligence společně s velkými daty (big data) nejvýznamnější oblastí současných inovací.

Pro umělou inteligenci s open-source softwaru používají například specializované knihovny, jako jsou TensorFlow nebo Keras, ale také editory jako Atom či Nano nebo vývojová prostředí jako Anaconda či RStudio.

Stále větší roli hrají ve výzkumu a inovacích tzv. principy FAIR (dohledatelnost, přístupnost, interoperabilita, opakovaná použitelnost), které umožňuje rychlou a efektivní práci s vědeckými daty. Běžným požadavkem při publikaci vědeckých prací se stávají datové citace, některé časopisy už požadují i dostupnost použitého softwaru.

Ve stručnosti

  • Ve Finsku zprovoznili platformu pro plánování dopravy Digitransit. Platforma je otevřená, kromě API jsou k dispozici i zdrojové kódy k webovému rozhraní, a to pod licencemi EUPL 1.2 a AGPL 3.

  • Evropská komise vydala novou verzi 1.2 aplikačního profilu DCAT (DCAT-AP). Hlavní novinkou je podpora více licencí v rámci jednoho licenčního dokumentu. DCAT-AP je specifikace založená na standardizovaném slovníku DCAT a používá se pro popis datových sad ve veřejném sektoru EU.

  • Pro ty, kdo netuší, co znamená nařízení eIDAS, vzniklo tříminutové video. Je zveřejněno na YouTube kanálu Jednotného digitálního trhu Evropské unie.

  • Bližší seznámení s eIDAS a konkrétními službami z něj vycházejícími umožňuje interaktivní nástroj. Ukazuje například možnosti elektronického podpisu, pečeti nebo elektronické identifikace.

  • Britská Vládní digitální služba (GDS) zveřejnila svá doporučení pro orgány veřejné správy, jak překonávat bariéry při vývoji softwaru s otevřenými zdrojovými kódy. Mezi 11 zmíněnými bariérami je například bezradnost při volbě licence nebo strach z toho, že někdo v kódu najde chyby.

  • Turecko doporučuje své veřejné správě používat otevřený software. Je to součástí vládního akčního plánu a strategie informační společnosti.

  • Švédská vládní expertní skupina eSam varuje před používáním zahraničních cloudových služeb ve švédské veřejné správě. Zejména se to týká kancelářského cloudového softwaru a práce s citlivými informacemi.

  • V Rusku se testuje volební systém založený na blockchainovém řešení Ethereum, který by měl zabránit manipulacím s výsledky voleb. Zdrojové kódy jsou otevřené (brzy by měly být zveřejněny), pro provoz se využívá webový server Nginx a skriptovací technologie PHP. Při příštích volbách by systém mělo využít 30 tisíc veřejných pozorovatelů.

  • Severoirská firma Flax & Teal vyzývá britskou daňovou správu, aby na seznam softwaru pro tvorbu přiznání k DPH (od roku 2019 je subjekty s obratem nad 85 tisíc liber budou povinně podávat elektronicky) přidala i software s otevřenými zdrojovými kódy. Výzva je reakcí na výzvu Sněmovny lordů, aby byl software k dispozici zdarma – podle firmy to nestačí, software by měl být i svobodný.

Ve Francii se na toto téma odehrála diskuse již v roce 2016, kdy daňová správa dokonce navrhla, aby se pro přiznání k DPH nesměl používat software, který si uživatel může upravovat. Po tlaku skupiny APRIL úřad couvl – nyní jen platí, že pokud si uživatel software upraví, jeho původní tvůrci nenesou odpovědnost za to, jak funguje.



Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog