přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Veřejná správa 10/2018: mapová vizualizace školek, hledání chyb v softwaru, podpora ODF

Veřejná správa 10/2018: mapová vizualizace školek, hledání chyb v softwaru, podpora ODF

Veřejná správa

V lotyšské Rize byl oceněn systém CareQueue pro mapovou vizualizaci školek. Evropská komise spustila další etapu hledání chyb v otevřeném softwaru za odměnu. The Document Foundation chce zvýšit úsilí v zavádění ODF do veřejné správy.


CareQueue: systém na vizualizaci předškolních zařízení

V lotyšském hlavním městě Rize se konal Open Data Hackathon. Na něm byl odměnou 1000 eur oceněn webový systém CareQueue, který umožňuje přehledně vizualizovat předškolní zařízení pro děti. CareQueue zobrazuje jednotlivé „školky“ v mapě, ukazuje jejich prostorové dispozice a také délku čekání na přijetí dítěte.

Software je napsán v Ruby on Rails, jako databázi využívá PostgreSQL a pro interaktivní vizualizaci ve webovém prohlížeči slouží D3.js. Jako zdroj mapových dat se používá mj. OpenStreetMap. Na vývoji pracuje šest lidí. Systém lze snadno přizpůsobit pro nasazení v jiných městech, i mimo Lotyšsko.

Podepsána rámcová smlouva na další etapu hledání chyb v softwaru

Evropská komise spouští další etapu hledání chyb ve svobodném softwaru. Program „bug bounty“, kdy se za nalezení chyby vyplácí odměna, patří do projektu EU-FOSSA 2, tedy již druhého svého druhu. Za projektem stojí Max Andersson, Julia Reda a Marietje Schaake z Evropského parlamentu.

Na základě rámcových smluv, které byly podepsány 2. října 2018, může být na odměnách vyplaceno až 1,75 milionu eur z celkových 2,6 milionu určených pro EU-FOSSA 2. Bug bounty není jediná cesta, kterou se v rámci projektu usiluje o zkvalitnění svobodného softwaru. Další z nich je například pořádání hackathonů.

Ve stručnosti

  • Itálie spustila pilotní provoz mobilní aplikace pro přístup ke službám veřejné správy. Provozu se zúčastní tři tisíce uživatelů, kteří budou zkoušet služby centrálních úřadů, ale i orgánů regionálních a obecních. Aplikace má otevřené zdrojové kódy.

  • Skupina ESOP ocenila portugalský stát za používání open-source softwaru. Ocenění „‘Open Award“ si vysloužila ministerstva spravedlnosti a financí, specificky pak také projekt elektronických certifikátů pro soudní řízení.

  • The Document Foundation, organizace stojící za kancelářským balíkem LibreOffice, hledá podporovatele otevřeného formátu OpenDocument (ODF). Přestože například Francie nebo Velká Británie formát ve své veřejné správě široce přijaly, většina států pořád staví výměnu dokumentů na proprietárních formátech. Nyní se připravuje verze 1.3 formátu, první draft specifikace by měl být hotov začátkem roku 2019.

  • Think-tank OpenForum Europe doporučuje evropské veřejné správě otevřené implementace technických specifikací. Ve své studii navrhuje konkrétní způsoby, jak posílit vazbu mezi standardizačními organizacemi a tvorbou otevřeného kódu.

  • Maďarská daňová a celní správa chce při modernizaci svého systému větší podíl otevřených zdrojových kódů a úplné předání veškerého vytvořeného kódu státu.

  • Švédsko od ledna 2019 zavádí nový rámec pro zadávání veřejných zakázek. Ten vychází z talinské deklarace a měl by bránit vzniku závislosti na dodavatelích (vendor lock-in).

  • Vlámský kodex, obsahující konsolidovaná znění všech vlámských právních předpisů, se stal proof-of-concept implementací ELI. Klíčovým principem jsou propojená otevřená data (OLD). Implementace umožňuje snadnou výměnu legislativní dat na evropské úrovni, používání perzistentních URI pro všechny verze předpisů, provádění složitých hledání a práci prostřednictvím jazyka SPARQL.

  • Skoro 80 % prostředků, které město Barcelona v letošním roce vynaložilo na investice do IT, je spojeno s open source. V plánu je, aby to v roce 2020 bylo 100 %.

  • Organizace OpenUK, FSF Europe, OpusVL a Public Money/Public Code společně spustily adresář veřejného kódu. Lze ho procházet podle kategorií softwaru, sektorů veřejné správy, licencí kódu nebo zemí, kde kód vznikl. Z českého softwaru je v něm zatím jen systém Supervizor.



Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog