přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Veřejná správa 09/2018: hledání sponzorů pro testy bezpečnosti, konec Francie v poradním výboru TDF

Veřejná správa 09/2018: hledání sponzorů pro testy bezpečnosti, konec Francie v poradním výboru TDF

Veřejná správa

Projekt zvyšování bezpečnosti webových aplikací hledá sponzory pro pokračování činnosti. Francie končí v poradním výboru The Document Foundation. Systém Consul pro participativní veřejnou správu je úspěšně nasazován ve městech a obcích po světě.


Hledají se sponzoři projektu zvyšování bezpečnosti webových aplikací

V září 2016 byl v Německu spuštěn projekt, jehož cílem je zvyšování bezpečnosti webových aplikací a CMS používaných malými a středními firmami. Projekt byl naplánován na 26 měsíců a financuje ho německé ministerstvo pro hospodářství a energetiku.

Nyní se hledají sponzoři pro další pokračování projektu. V jeho rámci vznikla služba SIWECOS (Sichere websiten und content management systeme, česky bezpečné webové stránky a systémy pro správu obsahu), která umožňuje komukoliv otestovat si svůj web nebo webový CMS na kritické zranitelnosti. Základní test je anonymní, pro rozšířený je potřeba registrace, vždy je ale služba zdarma.

Partnery projektu jsou eco (spolek pro internetovou vědu) a Rúrská univerzita Bochum, podporují ho také spolek CMS Garden a spin-off zmíněné univerzity Hackmanit.

Jak sdělil David Jardin, jeden ze zapojených vývojářů, zvažovalo se i zavedení placené služby hledání dalších zranitelností (nikoli jen těch kritických). „Nyní preferujeme zachovat [SIWECOS] jako open-source projekt. Otevřeností a sdílením našeho kódu nám pomáhá, abychom byli přijímání open-source komunitou. Pomáhá také v přijímání projektu malými a středními firmami a jejich poskytovateli hostingů.“ Projektové konsorcium navrhlo zaměřit službu na otevřené systémy správy obsahu. „Drtivá většina německých malých a středních podniků používá pro své weby otevřený software,“ řekl Jardin.

Francie končí v poradním výboru TDF

Francouzská vláda končí své působení v poradním výboru organizace The Document Foundation, jež stojí především za kancelářským balíkem LibreOffice. Země byla ve výboru reprezentována meziresortní pracovní skupinou MimO, která se zabývá hlavně ověřováním nových verzí balíku pro použití na ministerstvech a dalších úřadech.

Skupina MimO byla bezplatným členem poradního výboru. Takové členství mohou mít ti, kdo intenzivně přispívají do balíku LibreOffice. Jinak se za členství platí příspěvky.

Jak organizace sdělila pro magazín LeMagIT.fr, francouzská vláda reprezentovaná MimO nebyla schopna dodržet své původní sliby ohledně aktivity v oblasti balíku LibreOffice. Důvodem byl nedostatek prostředků poskytovaných některými ministerstvy.

Přestože zcela chápeme, že u vládního tělesa to funguje jinak než u firmy, co se týká vkládání prostředků do projektu svobodného, open-source sofwaru, vyjasní se pro obě strany, že situace by se nezměnila – přinejmenším v dohledné budoucnosti – proto jsme rozhodli bezplatné křeslo zrušit. Bylo to společné rozhodnutí a nebudeme MimO obviňovat z nesplnění původního závazku.

Skupina MimO poslala do zdrojových kódů LibreOffice pouhých 50 commitů k opravě chyb, což je výrazně méně, než je potřeba pro bezplatné členství v poradním výboru TDF. Na zdrojových kódech může pracovat jen velmi malá skupina lidí. MimO se nyní snaží získat zpět důvěru a zveřejnila oficiální fork LibreOffice.

Ve stručnosti

  • Estonsko a Finsko vydaly první dvě společná rozšíření pro X-Road, řešení interoperability mezi systémy orgánů veřejné správy. REST Adapter Service zajišťuje obousměrný překlad mezi REST/JSON a SOAP/XML, xrd4j je javová knihovna pro snazší využívání X-Road v aplikacích.

  • Tým digitální transformace patřící pod italskou vládu vyzývá veřejný sektor k využívání 16 technologických principů, mezi něž patří kromě jiného používání otevřených standardů nebo otevírání zdrojových kódů.

  • Barcelona spustila komunikační kanál („etickou poštovní schránku dobrého vládnutí“), který mohou občané využít k informování (i anonymnímu) o případech porušování pravidel dobrého vládnutí. Zdrojové kódy řešení jsou k dispozici na GitHubu (dokumentace bohužel jen v katalánštině).

  • Dalším projektem Barcelony (na který nyní upozornil portál Joinup) je Sentinelo, v jehož rámci vzniklo stejnojmenné řešení pro chytrá města. Funguje jako vrstva mezi zdroji dat (senzory a dalšími zařízeními a systémy) a aplikacemi, které s těmito daty pracují. Zdrojové kódy jsou rozšiřovány pod licencí EUPL.

  • Na konferenci DrupalEurope v německém Darmstadtu ukázali vývojáři z unijní iniciativy OpenEuropa, jak lze přispívat do projektů svobodného softwaru. Jejich příspěvky vycházejí z práce na projektech EU využívajících systém správy obsahu Drupal.

  • Consul, systém pro participativní veřejnou správu vyvinutý v Madridu, byl nasazen už v 18 zemích světa, zejména v Evropě s Jižní Americe. Jen ve Španělsku ho používá více než 40 měst a obcí, z dalších evropských států například ve Francii, Albánii nebo Itálii. Mnoho dalších měst jeho nasazení chystá nebo o něm uvažuje.

  • Bulharsko připravuje zřízení centrálního úložiště zdrojových kódů. K technologiím, které by pro něj mohly být použity, patří například správce zdrojových kódů Git, vyhledávací engine Apache Solr či Elasticsearch nebo nástroj Swagger pro tvorbu API.

  • Vývoj Open-eObs, otevřené mobilní aplikace pro zdravotnictví, která je připravena k integraci s otevřeným ERP/CRM systémem Odoo (dříve nazývaným OpenERP a ještě dříve Tiny ERP), ukázal hodnotu open-source softwaru pro nemocnice spadající pod South London and Maudsley NHS Foundation Trust (součást národního systému NHS). Organizace doporučuje dalším nemocnicím aplikaci také nasadit a zároveň poskytnout prostředky pro její další rozvoj.



Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog