přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Veřejná správa 11/2020: otevřený ventilátor PolyVent, šifrování „pod palbou“, rozmanitost licencí trasovacích aplikací

Veřejná správa 11/2020: otevřený ventilátor PolyVent, šifrování „pod palbou“, rozmanitost licencí trasovacích aplikací

Veřejná správa

Mezinárodní tým představil v rakouském Linci otevřený plicní ventilátor PolyVent. V Evropské unii sílí snahy oslabit šifrování komunikace. Trasovací aplikace typu české e-Roušky mají celou škálu různých licencí, převažuje ale EUPL.


Mezinárodní tým pracuje v Rakousku na otevřeném ventilátoru PolyVent

Pandemie nemoci Covid-19, při níž se v řadě zemí projevil nedostatek zdravotnického materiálu a přístrojů, vedla ke vzniku mnoha projektů, které mají za cíl rychle a efektivně tento nedostatek řešit. Například v Česku známe projekty ČVUT v Praze, zejména plicní ventilátor CoroVent nebo ochranné polomasky CIIRC RP95; podobně na VUT v Brně vznikla polomaska BUT–H1 atd.

V rakouském Linci vznikl projekt plicního ventilátoru PolyVent – pracuje na něm mezinárodní tým složený kromě Rakušanů také ze specialistů z Austrálie, Kanady, Německa a dalších států. Hardwarová i softwarová část má být zcela otevřená. Výrobní náklady by se v závislosti na použitých součástech měly pohybovat v rozmezí 1000 až 6000 eur.

Ventilátor CoroVent z ČVUT měl jen časově omezenou otevřenou licenci (do konce května 2020). Na výrobu první série byla spuštěna crowdfundingová kampaň, část peněz původně slíbil také stát, poté z toho ale vycouval; chybějící peníze tak byly získány od sponzorů. Zrychlená certifikace ventilátoru pro Česko byla kvůli zrušení nouzového stavu zastavena, proto trvalo dlouho, než se ventilátory mohly dostat do českých nemocnic (bylo to efektivně možné až po získání blokové výjimky). Rychlejší byl tento proces například v USA, kde CoroVent získal certifikaci již v srpnu.

Ventilátor PolyVent byl představen na akci Impact Innovation Week Linz 2020. Město Linec poskytlo týmu neomezené množství potřebného materiálu pro výrobu prototypu, místní firmy sponzorovaly ubytování zahraničním členům týmu během dvoutýdenního vývojového sprintu Tabakfabrik („továrna na tabák“).

Šifrování v EU může být oslabeno

Na veřejnost se postupně dostalo čím dál víc informací, že Německo v rámci svého předsednictví EU navrhuje připravit takovou legislativu, která by oslabila účinnost šifrování komunikace, především z kategorie tzv. koncového, čili end-to-end (E2E). V utajovaném návrhu rezoluce Rady, který zveřejnila rakouská veřejnoprávní rozhlasová stanice ORF FM4, se hovoří o „bezpečnosti skrze šifrování a bezpečnosti navzdory šifrování“ a o „vytvoření lepší rovnováhy“. Bezpečné šifrování dat znamená, že se k jejich obsahu nedostanou ani bezpečnostní složky, což může komplikovat vyšetřování a prokazování trestné činnosti.

Návrh rezoluce neobsahuje žádné podrobnosti o technických řešeních, další uniklý dokument již konkrétní návrhy obsahuje – netýká se přímo odposlechu, nýbrž detekce obsahu souvisejícího s pohlavním zneužíváním dětí (existuje už i návrh unijního nařízení). Jedním je tzv. výjimečný přístup (exceptional access) zajištěný provozovatelem šifrované komunikace – odposlech bude přidán jako další účastník komunikace. Další množina navrhovaných řešení je založena na přímo nebo nepřímé (přenesené na server) detekci na koncovém zařízení, před zašifrování nebo po dešifrování.

Protože se návrhem nařízení zabývá výbor pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, navrhla Česká pirátská strana usnesení, které se k návrhu staví kriticky. Usnesení kromě jiného zmiňuje porušení zásadu subsidiarity a proporcionality, varuje před falešně pozitivními výstupy nebo konstatuje, že zásah do soukromé komunikace třetí stranou bez příkazu soudu a bez zpětného informování odposlouchávaných je kategoricky nepřijatelný.

Komentář autora: Nehledě na principiální záležitosti (tedy zda je vůbec v pořádku takto odposlouchávat komunikaci), takové prolomení šifrování může přinést velmi negativní následky. Sníží se bezpečnost komunikace, která je zcela v souladu se zákonem. Naopak zločinci mohou přejít na ještě hůře sledovatelné (nejen odposlouchávatelné) způsoby komunikace, například s využitím steganografických metod, které maskují i samotný fakt, že komunikace mezi dvěma stranami vůbec probíhá.

Ve stručnosti

  • Patrice-Emmanuel Schmitz z unijního portálu Joinup upozorňuje na značnou různorodost licencí u aplikací pro sledování rizikových kontaktů u nemoci Covid-19. Některé aplikace mají permisivní licenci (např. MIT u české aplikace e-Rouška či Apache u německé CoronaWarnApp), jiné slabě copyleftové (MPL u estonské HOIA) a další silně copyleftové (GPLv3 u polské ProteGo Safe). Většina aplikací je poskytována pod EUPL. Přehled aplikací společně s informacemi o licencích i dalších aspektech udržuje Jesus M. Gonzalez-Barahona.

  • V rámci evropského projektu ELISE se konal webinář na téma ochrany soukromí u lokalizačních dat. Z webináře je k dispozici záznam a prezentace.

Snímek z prezentace k webináři (zdroj: ELISE guidance on Location DataPrivacy) Snímek z prezentace k webináři (zdroj: ELISE guidance on Location DataPrivacy)

  • Nizozemsko pracuje na zvyšování bezpečnosti trasovací aplikace pro boj proti nemoci Covid-19. Kromě testování kódu a penetračních testů vyhlásilo i bug bounty, tedy odměny za nalezení chyb v aplikaci.
  • Irští vědci z Lero a z Trinity College Dublin založili vývojové kanceláře pro open source. Cílem je systematizovat práci v této oblasti, zajistit podporu pro základní principy open source a přiblížit tento druh softwaru studentům.

  • Hlavní řecký vládní web (gov.gr) přešel téměř kompletně na otevřené technologie. Nově ho „pohání“ například framework Django a kombinace Vue + React + Angular. Na serverech je operační systém Linux a webové servery nginx a OpenResty, databázové systémy PostgreSQL a MariaDB, HTTP cache Varnish.

  • Toolkit pro elektronickou fakturaci Factur-X/ZUGFeRD ve své verzi 2.0 („Mustangproject“) obsahuje validátor elektronických faktur. Nástroj je k dispozici ve formě javové knihovny, jeho součástí je ale i spouštění z příkazové řádky.



Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog



Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...



Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...



Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...