přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vydání openSUSE Leap 15.5 je vyzrálé, připravuje technologický přechod

Vydání openSUSE Leap 15.5 je vyzrálé, připravuje technologický přechod

Leap_green.png

Nové vydání distribuce openSUSE Leap ve verzi 15.5 tradičně přináší stabilitu a zároveň zajišťuje dostupnost nových technologických řešení, jako jsou kontejnerové technologie, neměnitelné systémy, virtualizace a vývoj vestavěných zařízení.


Komunita openSUSE ve středu 7. června 2023 oznámila vydání menší verze distribuce Leap 15.5. Jak je zvykem, vychází tato distribuce z připravovaného vydání komerční verze SUSE Linux Enterprise 15 Service Pack 5, které je s komunitním vydáním plně kompatibilní. Je tak možné kdykoliv jednoduše přepnout repozitáře na ty s komerční (placenou) podporou, což se hodí v případě potřeby prodloužení podpory poté, co již ta komunitní (bezplatná) skončila. Podpora Leapu 15.5 je zajištěna do konce roku 2024.

Distribuce openSUSE Leap má také svou odlehčenou verzi Leap Micro určenou pro kontejnerové, virtualizované nebo SoC systémy, která je nyní ve verzi 5.4. Dále je možné openSUSE používat jako rolující distribuci Tumbleweed či odlehčenou verzi MicroOS.

KDE Plasma 5.27 - Konqi vás vítá openSUSE Leap 15.5: KDE Plasma 5.27 - Konqi vás vítá

Stabilita v základu

Čerstvě vydaný Leap 15.5 je vybaven jádrem s dlouhodobou podporou Linux 5.14.21. Toto jádro je společné se SLE 15 SP5, takže zároveň dostává stejné opravy a backporty, což zahrnuje i pár tisíc dalších sdílených balíčků. Součástí systému je také balíček fwupd 1.8.6, který slouží pro aktualizaci firmwaru zařízení.

Ačkoliv je v Leapu 15.5 již plně k dispozici Python 3.11, nadále je v systému dostupný i Python 3.6. Takto je zajištěna stabilita systému a zároveň možnost využívání modernějšího vydání. Tvůrcům balíčků je však již doporučeno přejít na verzi 3.11, jelikož u verze 3.6 končí podpora.

openSUSE Leap 15.5: KDE Plasma 5.27 - Nastavení rozvržení dlaždic openSUSE Leap 15.5: KDE Plasma 5.27 - Nastavení rozvržení dlaždic

Uživatelské prostředí

Grafická knihovna Mesa byla aktualizována na verzi 22.3.5, která obsahuje podporu pro nové protokoly Vulkan a hardware, jako je Intel DG2 či AMD RDNA 3. Pro hráče je k dispozici nejnovější emulace v Protonu. Nevýhodou této verze Mesa je však omezená podpora některých proprietárních video kodeků pro hardwarové dekódování, jako jsou H.264 a H.265. Tento problém se v Leapu 15.5 částečně řeší tím, že je ve výchozím stavu povolený repozitář pro OpenH264.

Uživatelé pracovního prostředí Plasma 5 v Leapu 15.5 získávají nejnovější verzi prostředí s dlouhodobou podporou (LTS) označenou 5.27. Po instalaci se na úvod zobrazuje Konquiho průvodce prvotním nastavením pracovní plochy. Správce oken obdržel nový efekt pro dlaždicování, ve kterém je možné nastavit rozvržení mřížky, do které se okna skládají, a to i v různých proporcích. Dále byly rozšířeny možnosti spouštěče KRunner a vylepšeny widgety pro panel. Celé prostředí je postaveno na Qt 5.15, což je také vydání s dlouhodobou podporou obohacené o sadu záplat.

Textový editor Vim byl povýšen na novou větší verzi 9. Vim 9 obsahuje nový skriptovací jazyk, který významně vylepšuje svůj výkon na 10 až 100 násobek. Informace o zpětné kompatibilitě pro starší skripty je možné získat na stránkách projektu.

openSUSE Leap 15.5: KDE Plasma 5.27 - Dlaždice oken dle předvoleného rozvržení openSUSE Leap 15.5: KDE Plasma 5.27 - Dlaždice oken dle předvoleného rozvržení

Další novinky

  • Zavádění systému pomocí NVMe-oF™ (NVM Express® over Fabrics) přes TCP podle specifikace 1.0

  • Kontejnerový stroj podman je aktualizován na verzi 4.4.4 a kontejnerové běhové prostředí containerd na 1.6.19

  • DPDK (Data Plane Development Kit), který obsahuje knihovny pro zrychlení balíkového zpracování úloh na různých architekturách CPU, je v Leapu 15.5 dodán ve verzi 19.11.10. 

Technologický přechod

ALP_opensuse_Logo_1.pngopenSUSE Leap 15 čeká velká inovace v podobě Leapu 16.0. Ten by měl být postavený nad vyvíjenou platformou ALP, jejímž základem je neměnitelný systém, nad nímž budou další části spouštěny v kontejnerech. Kolem navrženého modelu SUSE Adaptable Linux Platform (přizpusobitelná linuxová platforma) probíhá v openSUSE komunitě poměrně široká diskuse a je kvůli ní otevřena poptávka po dobrovolnících, kteří by přispěli k testování a údržbě komponent této distribuce. Den před vydáním Leapu 15.5 bylo oznámeno, že příští rok můžeme čekat ještě jedno menší vydání označené Leap 15.6, čím bude také prodloužena doba potřebná pro přípravu distribuce nové generace.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jan Papež

Jan Papež

Jsem správcem serverové infrastruktury a do pracovního světa jsem vyrazil hned po střední škole. I přesto, že jsem v práci 13 let spravoval servery s MS Windows, vždy mě bavilo poznávat GNU/Linux. Doma používám distribuci openSUSE, zapojil jsem se do komunity překladatelů a nyní také občas píšu články ze světa svobodného softwaru s otevřeným kódem.


  • Distribuce: openSUSE
  • Grafické prostředí: KDE

| blog