přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, WinStrom 10: Účetnictví i pro Linux

POINT.X (2018-19)

WinStrom 10: Účetnictví i pro Linux

winstrom.jpg

Jedním z častých argumentů proti nasazení Linuxu ve firemním prostředí je, že pro něj neexistuje kvalitní účetnictví, případně dnes existují jen čistě linuxová řešení. Málokterá firma si ovšem může dovolit provozovat na svých počítačích jen Linux. Proto společnost WinStrom představila novou generaci ekonomického systému WinStrom 10. Ten nabízí klientskou i serverovou podporu systémů Windows, Linux a Mac OS X.


reklama

Podporované jsou linuxové distribuce s DEB a RPM balíčky - konkrétně Ubuntu, Debian, Mandriva, OpenSUSE a Fedora.

Co WinStrom nabízí

Historie systémů WinStrom sahá až do roku 1991, kdy byla vydána na trh první verze produktu. WinStrom 10 je novou generací tohoto ekonomického systému stavící na dlouholeté zkušenosti a tradici společnosti a spojuje jí s moderními technologiemi, které umožňují multiplatformní vývoj.

Nabídka programuNabídka programu

V produktu WinStrom 10 můžete spravovat daňovou evidenci, podvojné účetnictví podnikatelů (s.r.o., ...) a účetnictví příspěvkových organizací. Ze slovenské legislativy podporuje podvojné účetnictví podnikatelů. WinStrom nabízí následující moduly:

 • Fakturace
 • Sklady (metoda průměrných cen a metoda FIFO)
 • Ceník
 • Adresář
 • Majetek a leasing
 • Banka a pokladna
 • Elektronické bankovnictví (homebanking)
 • Mzdy
 • Výrobní čísla, šarže a expirace (trvanlivost)
 • Objednávky/poptávky/nabídky
 • Zakázky a střediska
 • a mnoho dalšího ...

Vysoká provázanost dokladů

Architekti systému důsledně dbali na provázanost jednotlivých typů dokladů, aby nebylo nutné vypisovat stejná data do účetnictví vícekrát. Velmi dobrým příkladem tohoto přístupu je automatické generování příjemky na sklad z faktury, včetně evidence sériových čísel.

Dalším vhodným příkladem může být zadání poptávky na vaše zboží. Na jejím základě v systému vytvoříte nabídku a po akceptaci zákazníkem jedním kliknutím automaticky vygenerujete objednávku. Při realizaci objednávky systém zkontroluje dostupné množství na skladě a umožní objednávku u vašeho dodavatele e-mailem v případě nedostatku. Všechny takto vytvořené dokumenty jsou provázané a systém umí zobrazit všechny související doklady.

Elektronická faktura

Dnes se čím dál více používá elektronická fakturace. Obvykle se posílá doklad ve formátu PDF. Tento formát včetně podpory elektronického podpisu WinStrom samozřejmě podporuje. Navíc se společnost WinStrom připojila k podpoře standardního formátu e-faktury ISDOC, jenž je naprostou novinkou na českém trhu, a jehož podporu do konce roku 2009 přislíbila většina výrobců ekonomických systémů, velkých společností (ČEZ, ...) a stát. Tento formát umožní snadnou výměnu elektronické faktury e-mailem nebo přes datové schránky. WinStrom je jedním z prvních, kteří tento formát reálně podporují.

A jak to přesně funguje? WinStrom fakturu posílá jak ve formátu ISDOC, tak i ve formátu PDF. Příjemce tedy fakturu otevře i v případě, že nový formát ještě nepodporuje.

Podpora jazyků

Silnou stránkou WinStromu je široká podpora jazyků. Aplikace umí komunikovat česky, slovensky a anglicky (připravujeme i němčinu). Můžete vést vícejazyčný ceník - každé zboží může mít několik názvů či popisů a můžete také tisknout cizojazyčné faktury.

Náhled faktury před tiskemNáhled faktury před tiskem

Ukázka faktury ve formátu PDF: v češtině, v angličtině a také náhled před tiskem (obrázek).

Vzdálený přístup

Ekonomický systém WinStrom nabízí vzdálený přístup k datům. To znamená, že své účetnictví můžete mít umístěno na serveru a prostřednictvím aplikace WinStrom jej můžete používat stejně, jako by bylo umístěno přímo na vašem počítači. Výhody tohoto řešení určitě ocení všichni, jimž účetnictví spravuje externí účetní nebo takové společnosti, které potřebují integrovaný ekonomický systém pro více poboček.

WinStrom nepotřebuje pro vzdálený přístup terminálové řešení Microsoft Windows (protokol RDP), protože má přímou podporu architektury klient/server a je optimalizovaný pro pomalejší linky (např. komprese přenosu, šifrování, ...). Získáte tak výrazně levnější a jednodušší řešení vzdáleného přístupu, které je zároveň bezpečné. Tento přístup je obzvláště vhodný, chcete-li ekonomický systém provozovat přes internet. Budete tak moci vytisknout fakturu přímo u zákazníka nebo vytvářet faktury z domova.

Aby vše bylo ještě jednodušší, nabízí výrobce i možnost hostingu na vlastních serverech na páteřní lince internetu.

Plány do budoucna

WinStrom se stále intenzivně rozvíjí a je plánováno mnoho dalších zajímavých funkcí. Chystáme podporu napojení na internetové obchody a chceme se zaměřit především na ty s otevřeným zdrojovým kódem. Chtěli bychom WinStrom ještě více otevřít systémům třetích stran. Proto připravujeme podporu XML importů a exportů dat a také strojové/programátorské rozhraní založené na REST API, které umožní snadné online napojení.

Přihlášení do programuPřihlášení do programu

Závěr

WinStrom 10 je moderní ekonomický systém, který to s podporou Linuxu myslí opravdu vážně. WinStrom 10 je navíc nabízen i v bezplatné variantě Start, která umožňuje evidovat až 100 dokladů v každé evidenci. WinStrom tak můžete bezplatně používat třeba i jen pro tvorbu faktur, které později předáváte své účetní.

Vydaná fakturaVydaná faktura

Na závěr lze dodat, že předchozí generace systémů WinStrom si získaly v České republice několik tisíc spokojených uživatelů. Nová generace staví na těchto zkušenostech, dlouhé tradici a vše posouvá opět o kousek dále. Navíc toto vše přináší i do světa Linuxu.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

WinStrom 10 - rýchlosť
Slavko 5. 06. 2009, 18:35:53
Odpovědět  Odkaz 
Pred nejakým časom som WinStorm skúšal, ale mal som zlý pocit z rýchlosti (2x2.5GHz, 4 GB RAM, amd64). Položky menu sa rozbaľovali zúfalo pomaly...

Aké máte skúsenosti Vy?
Re:WinStrom 10 - rýchlosť
Bezejmenný 5. 06. 2009, 18:49:41
Odpovědět  Odkaz 
Přesnější by bylo mluvit (psát) o pomalosti. Moje zkušenosti jsou velmi "dobré" a WinStrom by v soutěži pomalosti dozajista exceloval.
Petr Ferschmann Re:Re:WinStrom 10 - rýchlosť
Petr Ferschmann 5. 06. 2009, 19:54:21
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím,

problém je ve výchozím nativním vzhledu pod Linuxem v Javě. Záleží na grafické kartě, výkonu procesoru, vzhledu v GTK a také na použité distribuci.

Když jej přepnete do jiného vzhledu, začne být výrazně rychlejší.

Více najdete na
http://www.winstrom.cz/podpora/reseni/winstrom-je-pomaly/

Nicméně tento problém si uvědomujeme a snažíme se jej řešit.
Re:Re:Re:WinStrom 10 - rýchlosť
Michal Svatuška 6. 06. 2009, 03:41:14
Odpovědět  Odkaz 
Tohle sou všecko problémy swingu, které se doufám časem vyřeší.
Ale mohu se dotázati proč jste nezvolili swt, které se přiznám já preferuji na desktopovou aplikaci raději?
Petr Ferschmann Re:Re:Re:Re:WinStrom 10 - rýchlosť
Petr Ferschmann 6. 06. 2009, 07:41:33
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

v době kdy jsme se rozhodovali mezi knihovnami ještě nebyla verze Java 1.6. A nativní vzhledy pod ostatními systémy jsou poměrně rychlé.

Petr Ferschmann
WinStrom 10: Účetnictví i pro Linux
Jiri 5. 06. 2009, 21:27:58
Odpovědět  Odkaz 
Je nějaká možnost migrovat data z úcetnictvi Ucto tichy a spol. do WinStromu?
Diky za odpoved
Petr Ferschmann Re:WinStrom 10: Účetnictví i pro Linux
Petr Ferschmann 6. 06. 2009, 18:02:09
Odpovědět  Odkaz 
O možnosti snadné migrace z jiných účetních programů uvažujeme.

V tuto chvíli je možné vše vyexportovat do excelu a do WinStromu naimportovat. Lze tak snadno převést ceník, adresář, stavy skladu a ale i další evidence.

Případně nás kontaktujte na technické podpoře a můžeme se zkusit domluvit. Třeba díky vám bude migrace z Účta mezi prvními :-)

Petr Ferschmann
Podpora jazyků
Matin 6. 06. 2009, 10:40:03
Odpovědět  Odkaz 
"Silnou stránkou WinStromu je široká podpora jazyků."

Nezlobte se na mne, ale cele _tri_ jazyky nejsou siroka podpora.

O tom software jsem uvazoval cca pred rokem, tehdy jsem neobjevil, ze by bylo mozne uctovat v cizich menach.

Uz se v tom neco zmenilo?
Petr Ferschmann Re:Podpora jazyků
Petr Ferschmann 6. 06. 2009, 18:00:00
Odpovědět  Odkaz 
jojo, marketingové formulace jsou vždycky zajímavé :-). Na druhou stranu brzy (už měla být před měsícem) přidáme ještě němčinu a to už široká podpora bude :-)

K cizím měnám - kvůli podpoře slovenska jsme možnosti rozšířili. Lze změnit primární měnu a lze definovat měnu duální (tj. z pevným kurzem pro tisk na každé faktuře). Na druhou stranu většina (99.9%) firem účtuje v Kč (nebo na slovensku v EUR). Zbytek účtuje v Kč, protože to ani jinak vlastně nejde (všechno se přepočítává na primární měnu) a dělají se kurzové rozdíly.

Možnost fakturace v cizí měně dle aktuálního kurzu byla ve WinStromu vždy.

Stačí takto odpověď?

Petr Ferschmann
Re:Re:Podpora jazyků
Martin 6. 06. 2009, 23:01:04
Odpovědět  Odkaz 
> Stačí takto odpověď?

bohuzel staci, je to jeste horsi nez jsem si myslel (bez urazky)

Mozna Vam 99,9 % vedoucich firem rekne, ze v cizich menach neuctuji.

Ale nejmene polovina (odhadl bych spis dve tretiny) ucetnich Vam rekne, ze u nich v cizi mene musi uctovat valutovou podkladnu, aby mohli proplacet zamestnancum zalohy na cestovni nahrady a pak je vyuctovat - takze potrebuji minimalne EUR a USD.

Vedle aktualniho kurzu existuje i pevny kurz.

Plno firem ma vedene ucty v cizi mene...
Petr Ferschmann Re:Re:Re:Podpora jazyků
Petr Ferschmann 7. 06. 2009, 14:15:39
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

WinStrom samozřejmě podporuje vedení poklady v různých měnách (tj. i různých od primární měny firmy).

Když si založíte testovací firmu (tj. naplněnou daty) jsou přímo založené dvě pokladny EUR a CZK.

Petr Ferschmann
WinStrom 10: Účetnictví i pro Linux
Che 9. 06. 2009, 12:30:09
Odpovědět  Odkaz 
"Siroka podpora jazyku" je sice pekna vec, ale nieje to len doslovne prelozenie textov. Kazdy stat ma totiz inu legislativu. Mate podporu napriklad pre jednoduche uctovnictvo na slovensku? U vas sa tomu tusim hovori danova evidencia.
Petr Ferschmann Re:WinStrom 10: Účetnictví i pro Linux
Petr Ferschmann 9. 06. 2009, 21:09:10
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

samozřejmě, že jsou podpora jazyků a legislativy jsou dvě různé věci. Podpora jiných jazyků má smysl, pokud ve firmě pracuje někdo, kdo neumí česky nebo pokud máte pobočky ve více zemích (ale daně platíte jen v jedné z nich - to umožňuje např. evropská společnost, stačí se pak přihlásit k placení DPH ve více zemích).

V tuto chvíli podporujeme aňovou evidenci, podvojné účetnictví podnikatelů (s.r.o., ...) a účetnictví příspěvkových organizací. Ze slovenské legislativy podporuje podvojné účetnictví podnikatelů.

Musím Vás tedy zklamat - zatím jednoduché účetnictví nepodporujeme. Implementovali jsme slovenské podvojné účetnictví podnikatelů. Podle reakce zákazníků pak případně doplníme i podvojné účetnictví - jinými slovy - upozorněte kolegy, aby nám napsali a když se nám ozve dostatek lidí, naimplementujeme to :-)

Petr Ferschmann

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz