přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Zajímavé statistiky Ubuntu

Symphera - PM konference

Zajímavé statistiky Ubuntu

Ubuntu.jpg

Společnost Canonical sbírala tři měsíce data o svých uživatelích. Zajímá vás, jak velkou paměť má většina uživatelů? Kolik uživatelů se účastnilo tohoto sběru dat? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v článku. 


Již v únoru letošního roku jste mohli slyšet o nástroji s názvem Ubuntu report. Tento nástroj byl distribuován společně s novým Ubuntu 18.04 LTS. Povolení ke sběru dat bylo však dobrovolné (na rozdíl od „konkurenčního“ Microsoftu) a každý uživatel byl před zahájením sběru dat požádán o povolení. Sběr dat probíhal po dobu tří měsíců a Canonical slíbil, že data postupně zveřejní. Dnes si můžeme ukázat několik zajímavých výsledků.

Na začátek si řekněme, že Canonical ještě nezveřejnil přesná čísla, pouze grafy v procentech. Na úplně přesné údaje si nejspíš budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Se statistikami začneme u paměti RAM. Uživatelé Ubuntu nejčastěji disponují počítači se 4 GB RAM. Populárních 8 GB je až na druhém místě, třetí pozici obsazují pouze 2 GB.


Co se rozlišení obrazovky týče, zde je nejběžnější hodnota 1920 × 1080. To je dobrá hodnota vzhledem k tomu, kolik se stále prodává notebooků pouze s HD či HD+ rozlišením.


Jak dlouho se nejčastěji instaluje Ubuntu? Správná odpověď je (možná překvapivě) 18 minut. To není dlouhá doba vzhledem k jiným operačním systémům, přesto vývojáři naznačili, že by tuto dobu chtěli ještě zkrátit. Nejkratší doba instalace zabere pouhých 8 minut.


Určitě jste slyšeli o nové možnosti „minimální“ instalace Ubuntu. Přestože tato možnost mnoho místa na disku neušetří (jen asi 150 MB), využilo ji celých 15 % uživatelů. Lze spekulovat, že uživatelé tak činili ze snahy vyzkoušet novou funkci.

Automatické aktualizace? U většiny uživatelů zcela běžná věc, zapíná si je 90 % uživatelů. Co se týče nesvobodných doplňků, tak ty využívá 54 % uživatelů a 28 % uživatelů se chce po startu automaticky přihlásit do systému.

Se sběrem dat souhlasilo celkem 67 % uživatelů. To vypovídá o tom, že uživatelé chtějí přispět ke zlepšení distribuce, kterou používají; i jen souhlas se sběrem dat může přispět k celkovému zlepšení distribuce. Vývojáři potom totiž vědí, na které aplikace a konfigurace se mají více zaměřit.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Pospíšil

Jsem nadšenec do open-source technologií a zajímám se o vše ve světě Linuxu a *BSD.


  • Distribuce: Gentoo
  • Grafické prostředí: KDEPublic Relations

Český startup umožňuje automatické investování

PortuPortu je první online automatizovaná investiční platforma v Česku. Sestaví vám portfolio na míru a vy se nemusíte o nic starat – jen sledovat, jak vaše peníze pracují za vás.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Všechny blogy »

eXo space