přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Pine & Gmail

Pine & Gmail

tree3.gif

V dobách, kdy byl na linuxových počítačích pouze textový režim, používalo se jen několik emailových klientů. Těmi nejhlavnějšími byly Elm a Pine .


reklama

Na Elm si nejspíš vzpomene jen málo lidí. Vyvinul jej Bill Pemberton z Univerzity ve Virginii. Pine, případně jeho modifikace Alpine jsou používány dodnes, i když méně než jiní emailoví klienti (Mozilla Thunderbird, Evolution, Opera ...).

Název Pine je složen z počátečních písmen slov Program for Internet News & Email. Jeho vývoj zajišťuje Office of UW Technology na Univerzitě ve Washingtonu, stejně jako Alpine.

Tento emailový klient je přinejmenším stejně kvalitní jako ostatní aplikace této skupiny a vzhledem k textovému režimu i bezpečný. Sám Alpine používám a jsem s činností maximálně spokojen. Jeho velkou nevýhodou jsou snad jen obtížnější ovládání a pro běžného uživatele neschůdné nastavení, na které je třeba si zvyknout.  Nastavit jej na Gmail s připojením IMAP byl pěkný bonbónek. Ale jako vždy "pan Google" nezklamal a pomohl. Dovolte mi podělit se s vámi o tyto informace, které vedly ke zdárnému výsledku. Instalaci jsem provedl na své oblíbené distribuci CentOS 5.2 ;-) s připojením CDMA 1Mb od společnosti O2.

Postup pro nastavení připojení přes IMAP na GMail.

1. Z repozitory jsem nainstaloval zmiňovaného emailového klienta Alpine.

2. Spustil jsem jej příkazem pine v shellu pod svým accountem (ne pod rootem) a pak v základním menu zvolil volbu Setup (nastavení).

01.png

3. Nastavil jsem položky SMTP a Inbox Path.

SMTP Server (for sending): smtp.gmail.com:587/tls/user=rene.baran@gmail_com
Inbox Path: {imap.gmail.com:993/ssl/novalidate-cert/user=rene.baran@gmail_com}INBOX

03.png

4. Odešel jsem z prostředí nastavení do hlavní nabídky a program ukončil. Při opětovném spuštění vše fungovalo. Po spuštění se mne zeptal na heslo do gmailu k mému účtu a spustil základní obrazovku programu.

02.png

Seznam emailů

04.png

Zobrazení vybraného emailu

Pine i Alpine nejsou jen linuxovou záležitostí. Existují i ve verzích pro MS Windows. Volba, zda budete používat webové rozhraní, Mozillu Thunderbird, Operu či emailového klienta Pine, je čistě na Vás!

Poznámka: Vzhledem ke skutečnosti, že používám anglické prostředí Linuxu a anglické varianty programů, uvádím zde názvy položek menu z této jazykové modifikace. Děkuji za pochopení.

Nahoru

Odkazy

(Jako ve škole)
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Pine & Gmail
cas 2. 02. 2009, 15:03:40
Odpovědět  Odkaz 
Ja som na ELMe vyrastal. Ale teraz minimalne 5 rokov pouzivam mutt. Co sa tyka ovladania po prechode z ELMu na mutt - prakticky ziadna zasadna zmena. Pribudli len niektore zaujimave "vychytavky" pro odosielani sprav, ktorymi mnohych ludi prekvapim:)
Pine & Gmail
Renek 2. 02. 2009, 15:57:51
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim

Na ELM jsem take vyrustal. Jeste tehdy na terminalech VT100. To byla doba :-) Mam Pine rad. O Muttu jsem jen zaslechl. Rad se na nej take podivam. Dik za info.


R.
Milan Kozák Pine & Gmail
Milan Kozák 2. 02. 2009, 19:37:31
Odpovědět  Odkaz 
:-) Před časem jsem něco podobného potřeboval taky. Škoda že ten zápisek nevyšel dřív, možná by mi to ušetřilo chvíli času...

http://hodza.net/2008/08/04/alpine-a-imap/
Pine & Gmail
Renek 2. 02. 2009, 22:08:38
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim.

To mne mrzi, priste napisu driv ;-) Programu, co se driv pouzivalo a nebyly spatne, je vice. Treba takovy program TALK (talk ). Byla to obdoba chatu mezi dvema uzivateli. Nebo editory pico nebo joe. Dnes se o nich moc nepise, i kdyz joe byva soucasti instalace linuxovych distribuci.

http://www.linuxexpres.cz/uploads/blog/baran/misc/pico.png
http://www.linuxexpres.cz/uploads/blog/baran/misc/talk.png

R.
Milan Kozák Pine & Gmail
Milan Kozák 3. 02. 2009, 09:30:29
Odpovědět  Odkaz 
> To mne mrzi, priste napisu driv ;-)
Nemusí ;-)

> Talk
Já používal (a dělám to vlastně dodnes) echo "text" > /dev/tty[1-9]

> Pico
Nano (což je "improved Pico") je dnes výchozím editorem v mnoha distribucích.

> Joe
Zlaté časy. Potkal jsem ho poprvé na Slackware a dlouho ho používal (než jsem se naučil vi(m)).
Pine & Gmail
Renek 3. 02. 2009, 13:40:11
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim

Ted mne asi hodne lidi "odstreli", ale vi(m) nemohu ani vystat. Parkrat jsem ho zkousel, kdyz mi ho kamaradi doporucovali, ale to je soft, co fakt nemusim. To ale neznamena, ze je spatny, pouze mi nesedi :-) Vzdy di doinstalovavam JOE pripadne PICO.


R.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

René Baran

René Baran

René Baran (*1972) vystudoval pedagogickou fakultu JCU v Českých Budějovicích obor Výpočetní technika a informatika. Ve volném čase se věnuje sportu, četbě, hudbě. programování a fotografování.


  • Distribuce: LMDE, Debian / CentOS
  • Grafické prostředí: MATE
  • Hodnocení autora: *

| proč linux | blog