přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Pine & Gmail

Pine & Gmail

tree3.gif

V dobách, kdy byl na linuxových počítačích pouze textový režim, používalo se jen několik emailových klientů. Těmi nejhlavnějšími byly Elm a Pine .


Na Elm si nejspíš vzpomene jen málo lidí. Vyvinul jej Bill Pemberton z Univerzity ve Virginii. Pine, případně jeho modifikace Alpine jsou používány dodnes, i když méně než jiní emailoví klienti (Mozilla Thunderbird, Evolution, Opera ...).

Název Pine je složen z počátečních písmen slov Program for Internet News & Email. Jeho vývoj zajišťuje Office of UW Technology na Univerzitě ve Washingtonu, stejně jako Alpine.

Tento emailový klient je přinejmenším stejně kvalitní jako ostatní aplikace této skupiny a vzhledem k textovému režimu i bezpečný. Sám Alpine používám a jsem s činností maximálně spokojen. Jeho velkou nevýhodou jsou snad jen obtížnější ovládání a pro běžného uživatele neschůdné nastavení, na které je třeba si zvyknout.  Nastavit jej na Gmail s připojením IMAP byl pěkný bonbónek. Ale jako vždy "pan Google" nezklamal a pomohl. Dovolte mi podělit se s vámi o tyto informace, které vedly ke zdárnému výsledku. Instalaci jsem provedl na své oblíbené distribuci CentOS 5.2 ;-) s připojením CDMA 1Mb od společnosti O2.

Postup pro nastavení připojení přes IMAP na GMail.

1. Z repozitory jsem nainstaloval zmiňovaného emailového klienta Alpine.

2. Spustil jsem jej příkazem pine v shellu pod svým accountem (ne pod rootem) a pak v základním menu zvolil volbu Setup (nastavení).

01.png

3. Nastavil jsem položky SMTP a Inbox Path.

SMTP Server (for sending): smtp.gmail.com:587/tls/user=rene.baran@gmail_com
Inbox Path: {imap.gmail.com:993/ssl/novalidate-cert/user=rene.baran@gmail_com}INBOX

03.png

4. Odešel jsem z prostředí nastavení do hlavní nabídky a program ukončil. Při opětovném spuštění vše fungovalo. Po spuštění se mne zeptal na heslo do gmailu k mému účtu a spustil základní obrazovku programu.

02.png

Seznam emailů

04.png

Zobrazení vybraného emailu

Pine i Alpine nejsou jen linuxovou záležitostí. Existují i ve verzích pro MS Windows. Volba, zda budete používat webové rozhraní, Mozillu Thunderbird, Operu či emailového klienta Pine, je čistě na Vás!

Poznámka: Vzhledem ke skutečnosti, že používám anglické prostředí Linuxu a anglické varianty programů, uvádím zde názvy položek menu z této jazykové modifikace. Děkuji za pochopení.

Nahoru

Odkazy

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

René Baran

René Baran

René Baran (*1972) vystudoval pedagogickou fakultu JCU v Českých Budějovicích obor "Výpočetní technika a informatika". Ve volném čase se věnuje sportu, četbě, hudbě, programování a fotografování.


  • Distribuce: Debian / Mint
  • Grafické prostředí: MATE

| proč linux | blog


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Tagy