přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Grafické studio Awetis používá Scribus

Grafické studio Awetis používá Scribus

scribus.png

Myslíte si, že open source není připravený na reálné nasazení ve firmách? O jednom úspěšném nasazení programu Scribus a dalšího open-source softwaru si můžete přečíst v následujícím článku.


Kdy jste se dozvěděli o Scribusu? Jak dlouho/od jaké verze program používáte?

O Scribusu jsem se dozvěděl na portálu AbcLinuxu, když jsem hledal alternativy k programům jako Photoshop, CorelDraw a InDesign. Scribus používám čtyři roky, a to od verze 1.3.3.10.

Jaký je postup prací při výrobě časopisu? Používáte i další open-source software?

Spolu se Scribusem používáme při výrobě časopisu ještě bitmapový editor GIMP pro úpravu podkladů. A jinak samozřejmě vektorový editor Inkscape, kancelářský balík OpenOffice.org, pro komunikaci Thunderbird, pro internet Firefox. Ale našli jsme si cestu např. i k databázovým nástrojům.

Vytváříte ve Scribusu i další tiskoviny?

Veškeré letáky, vizitky, reklamy apod. připravujeme dnes již pouze pomocí Scribusu.

Titulní strana časopisu DIABETICA Titulní strana časopisu DIABETICA

Jak byste zhodnotili Scribus?

Scribus je skvělý nástroj. Jelikož jsme ale první zkušenost měli s InDesignem, bylo nutné si na Scribus nejprve zvyknout. Tehdejší verze byla velmi nestabilní a ovládání působilo zprvu dost neohrabaně. To se ale verze od verze zlepšuje a dnes používáme Scribus již bez obav. Na začátku jsem nevěřil, že v tiskárně budou schopni naše tiskové PDF zpracovat. Poslali jsme jim testovací export a oni odpověděli, že je vše v pořádku. To byl důležitý impuls se tímto programem dál zabývat a zjišťovat, zda je schopen nám plnohodnotně nahradit komerční produkty. Bylo třeba naučit se odlišné postupy práce, a hlavně ze začátku si najít postupy, jak co udělat, když daná funkce nebo nástroj nefungoval tak, jak by měl. Ale mnohé chyby jsou dnes již odstraněny a těchto vynucených postupů podstatně ubylo ;-)

Chybí vám nějaké funkce? Je dokumentace k programu dostačující?

Pro naši práci nám vyloženě žádné funkce nechybí. Zda nějaká funkce chybí, se pozná, až když ji člověk potřebuje a začne ji hledat. Případně začne hledat, jak její případnou absenci obejít. Většinou se ale nějaký postup najde, takže je to spíše o míře komfortu při práci s daným softwarem. A jelikož máme open source rádi, umíme k němu být o něco shovívavější.

Co se týká dokumentace, jdeme spíše cestou intuice, případně online návodů. A to zejména na www.scribus.cz nebo na forum.liberix.cz.

Byli byste ochotni věnovat finanční prostředky na úpravu vlastností Scribusu nebo na přidání konkrétní funkce?

Pokud by to byla nějaká podstatná funkce či vlastnost, která Scribusu chybí, tak ano.

O časopisu CELIATICA a DIABETICA

Jedná se o časopisy – nebo spíše katalogy – věnované lidem, kteří musejí dodržovat bezlepkovou dietu, resp. diabetiky. Tyto dvě skupiny lidí mají při nákupu potravin velmi omezený výběr a tyto katalogy jim ho rozšiřují. Výrobci zde totiž uvádějí potraviny a doplňky stravy, které vyhovují atestům. Mnohdy se jedná o produkty, u kterých by vás ani nenapadlo, že budou pro tyto cílové skupiny vyhovující. Časopisy tak slouží především k plánování denního jídelníčku a jako vodítko při nákupech.

Náhled časopisu CELIATICA Náhled časopisu CELIATICA

Jsme malé (rodinné) grafické studio. Naší hlavní náplní je tvorba webových prezentací, příprava tiskovin a grafická úprava disertačních prací, ale též školení firem a pořádání počítačových kurzů pro veřejnost.

Radek Šťastný
www.awetis.cz

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Michal Hlavatý

Michal Hlavatý

si rád dopřeje šálek kvalitní kávy, snaží se přispět k vývoji Scribusu, čte různorodé knihy a k tomu se snaží dělat několik projektů, které ovšem většinou nestíhá...


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME