přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Časopis Gliese je sázen ve Scribusu

Časopis Gliese je sázen ve Scribusu

scribus.jpg

Chcete vydávat časopis a nevíte, v čem ho sázet? V následujícím článku možná naleznete inspiraci. Exoplanety.cz používají k sazbě časopisu Gliese DTP program Scribus.


Jak dlouho/od jaké verze používáte Scribus?

Scribus používáme od dubna 2010 a verze 1.3.6. Předtím jsme sázeli náš časopis v programu OpenOffice.org, což samozřejmě bylo podstatně rychlejší, ale výsledek neodpovídal naší snaze vytvořit po všech stránkách kvalitní časopis.

V čem je sazba ve Scribusu lepší než v OpenOffice.org?

Nejsem grafik, ale ze svého úhlu pohledu bych řekl, že v OpenOffice.org nejde ani o sazbu v pravém slova smyslu, nýbrž spíše o převedení psaného textu do podoby PDF. Problémy jsme měli například s vytvářením titulní strany, s obrázky apod.

Titulní strana časopisu Titulní strana časopisu

Jaký je postup prací při výrobě časopisu? Používáte i další open-source software?

Stále používáme už zmíněný OpenOffice.org pro přípravu textu, který pak putuje ke korektorovi. Uzávěrka čísla bývá koncem měsíce a poté se vždy pečlivě rozhodujeme, které články do časopisu zařadíme a v jaké podobě. Většinou se jedná o výběr článků z našeho webu www.exoplanety.cz. Časopis Gliese primárně slouží k rekapitulaci dění v našem oboru, kterým je hledání života ve vesmíru a planet u cizích hvězd (exoplanet). I když se to nemusí zdát, tento obor je dynamický a velmi bohatý na novinky, takže jednou za tři měsíce se zastavíme a zrekapitulujeme to podstatné.

Náš web běží na WordPressu, což je další open-source software, který využíváme. Kromě toho používáme i některé svobodné grafické programy (např. Inkscape) a občas také domácí planetárium Stellarium, které má i českou lokalizaci. Popularizace astronomie prostřednictvím internetu je u nás značně podceňována a nejdou na ni téměř žádné finanční prostředky. Proto je pro nás open source jedinou šancí. Vnímáme to jako pozitivní aspekt a možnost dokázat, že bez dotací a finančních prostředků je možné popularizovat vědu kvalitním a efektivním způsobem.

Úvodník Úvodník

Vytváříte ve Scribusu i další tiskoviny?

Zatím ne, ale od příštího roku plánujeme zahájit vydávání Exoplanetární ročenky, což bude tištěná publikace rekapitulující dění v oboru za celý rok a tak trochu i nadčasově. Zatím probíhají jednání s potencionálním nakladatelem, takže využití Scribusu není stoprocentní. Kromě toho hodláme v létě spustit interaktivní encyklopedii exoplanet. Její obsah by měl být kromě webových stránek dostupný i ve formátu PDF. Sazba bude probíhat ve Scribusu.

Jak byste zhodnotili Scribus?

Už jsem to trochu nastínil. Hlavní výhodou Scribusu je pro nás jeho dostupnost. Z mého pohledu je to program, se kterým se lze poměrně rychle naučit pracovat, alespoň co se týká věcí, které potřebujeme k práci.

Chybí vám nějaké funkce? Je dokumentace k programu dostačující?

Myslím, že pro naše aktuální potřeby bychom uvítali dvě věci. V prvním případě se jedná o jednodušší a lepší práci s tabulkami. Výhledově bychom pak byli rádi za nějakou snadnou a rychlou možnost vytváření formátu pro elektronické knihy.

Pokud jde o dokumentaci, přiznám se, že v oblasti softwaru ji obvykle příliš nevyhledávám a dávám přednost učení se stylem „pokus-omyl“. Více než Scribus používáme už zmíněný WordPress, který jsem začal užívat jako absolutní laik a po dvou letech si troufám říct, že ho už poměrně dobře ovládám, byť do oficiální dokumentace jsem nahlédl asi třikrát. Také do zákoutí Scribusu tímto stylem postupně pronikám, i když tam asi nebudu mít potřebu jít stále více do hloubky.

Náhled časopisu Gliese Náhled časopisu Gliese

O časopisu Gliese

Časopis Gliese byl založen v březnu 2008 s cílem pravidelně a uceleně informovat o výzkumu exoplanet a života ve vesmíru. Celkem čtyřikrát ročně se ve formátu PDF můžete podívat na nejzajímavější novinky za předešlé období. Gliese je jediným elektronickým časopisem o tomto oboru na světě.

Jednotlivá čísla časopisu je možné si volně stáhnout. Redakce rovněž nabízí možnost zaslání upozornění na nové číslo emailem.

Petr Kubala
šéfredaktor Exoplanety.cz
článek vyšel také na našem partnerském webu Scribus.cz

Nahoru

Příspěvky

Časopis Gliese je sázen ve Scribusu
m.p. 13. 05. 2011, 11:46:13
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný časopis, ale dělení slov určitě žádné typografické pravidlo nezakazuje.
Vdovy a sirotky asi umí scribus ošetřit, ale stejně by to bylo lepší v TeXu :-)
Časopis Gliese je sázen ve Scribusu
cas 14. 05. 2011, 17:01:06
Odpovědět  Odkaz 
Vytvarat casopis v Scribuse je urcite rozumne. Ale vsimol som si v Gliese, ze tvorba tabuliek a rovnic je v Scribuse obtiazna, ba az nemozna. Ak by som sa mal ja rozhodnut ako pripravovat Gliese, Scribus by som pouzil najma na casti dokumentu, kde je viac grafiky; a na textove casti s tabulkami a rovnicami s nejakym tym obrazkom radsej LaTeX, pripadne LyX.
Scribus - textové pole
michalpolak 15. 05. 2011, 09:58:00
Odpovědět  Odkaz 
Otázka se týký Scribusu, nikoliv rozhorovu. Jak mohu nastavit defaultní textové pole tak, abych jej na každé stránce nezadával manuálně znovu?
Časopis Gliese je sázen ve Scribusu
ivan 23. 05. 2011, 02:22:15
Odpovědět  Odkaz 
Pozrel som par cisiel, ale na tak jednoduchu sadzu by stacil i Libre/Open Office :D. DTP pracovnik asi v zivoti nesadzal casopis, aelbo to zamerne vyzera ako clanok z internetu?
Michal Hlavatý Časopis Gliese je sázen ve Scribusu
Michal Hlavatý 9. 06. 2011, 18:36:08
Odpovědět  Odkaz 
m.p.: Nezakazuje. Scribus samozřejmě umí dělit slova. Sirotky a vdovy je nutné bohužel ohlídat ručně.

cas: Je, ale jde to. Pořádné tabulky budou už ve Scribusu 1.5.

michalpolak: Záleží, co přesně potřebujete. Textový rámec přizpůsobený okrajům/vodítkům jde vytvořit pomocí stisku klávesy Shift při vkládání rámce. Na složitější soustavu rámců je výhodnější použít zápisník. Pozn.: Scribus má svoje stránky včetně föra v češtině: http://www.scribus.cz/

ivan: Stačil. Předtím byl časopis skutečně vytvářený v OpenOffice. Scribus má každopádně lepší výstup a také svoje přednosti.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Michal Hlavatý

Michal Hlavatý

si rád dopřeje šálek kvalitní kávy, snaží se přispět k vývoji Scribusu, čte různorodé knihy a k tomu se snaží dělat několik projektů, které ovšem většinou nestíhá...


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME