přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Školní časopis Devítka je sázený ve Scribusu

Školní časopis Devítka je sázený ve Scribusu

scribus.png

Školní časopis Devítka představuje pěknou ukázku toho, kde je možné používat sázecí nástroj Scribus. Jako bonus si čtenáři můžou stáhnout šablonu časopisu, kterou vytvořil dlouhodobý uživatel programu Otakar Haška.


Časopis vypadá pěkně. Co nám o něm můžeš říct?

Časopis vydávají žáci základní školy v Adamově. Píšou do něho články (velkou měrou jim vypomáhají i jejich vyučující). Mimo letní prázdniny vychází každé dva měsíce jedno číslo. Všechny starosti kolem časopisu má na svých bedrech zdejší učitelka a výchovná poradkyně v jedné osobě.

Všiml jsem si, že starší čísla nebyla vydávána ve Scribusu. Co vedlo k přechodu na Scribus?

Asi bych měl říct, že nejsem zaměstnancem školy. Když jsme se před pár lety s rodinou stěhovali do Adamova, pročítal jsem si stránky města a místních institucí. Včetně školy, kam budou děti chodit. Narazil jsem právě na tento časopis a napadlo mne, že by nebylo od věci dotlačit je k tomu, aby se na počítači trochu přiučily, dělaly i něco tvůrčího a k tomu získaly nějaké plusy ve škole do začátku. Ten starší nastupoval do osmé třídy, takže mu to spadlo do klína. No a Scribus byl jasná volba, protože je to jediný – a přitom z hlediska finálního výstupu velmi kvalitní – svobodný multiplatformní WYSIWYG DTP program. Multiplatformní byl potřeba proto, že doma na počítačích máme Arch Linux, a pokud by se rozhodli sázet časopis v rámci kroužku ve škole, nebyl by problém používat šablonu i ve Windows.

Titulní strana časopisu Devítka Titulní strana časopisu Devítka

Co by měl uživatel šablony vědět?

Vzhledem k tomu, že Devítka není tisknuta jako klasický časopis, zvolil jsem formát naležato, který je pro čtení z monitoru vhodnější, a po mnoha experimentech jsem vybral i písmo, které se na obrazovce velmi dobře čte – Liberation Serif. Doplnil jsem ho bezpatkovým CMU Bright pro nadpisy a některé drobnosti. Oba jsou k šabloně přibaleny. Vzhled úvodní stránky a loga časopisu ponechám na tvůrčím duchu uživatelů.

Šablona samozřejmě obsahuje několik vzorových stránek – úvodní stranu, vnitřní stranu s vodítky pro čtyři sloupce textu, vnitřní stranu s vodítky pro tři sloupce textu a prázdnou stranu. Dále se v šabloně nacházejí styly odstavců a čáry, kterou doplňuji doprava vedle nadpisu. Věřím, že styly mají dostatečně vypovídající názvy, takže by neměl být problém se v nich zorientovat.

Dále je v dokumentu přednastaveno vytvoření obsahu na úvodní straně. Každému rámci s nadpisem přiřadím atribut TOC, jehož hodnotou je název článku tak, jak se vygeneruje v rámci s obsahem po spuštění příkazu Vytvořit obsah z nabídky Extra. Více na anglické wiki Scribusu.

Chybí vám ve Scribusu nějaké funkce?

Určitě. Například drobnost, jakou je vržení stínu, ať už jde o text, nebo o celý objekt. Také bych uvítal lepší práci s odrážkami a číslováním nebo třeba nastavení obrysu pro každou stranu rámce zvlášť a samozřejmě tabulky. Ocenil bych i styly pro objekty (myslím tím možnost nastavit si styl například pro textový rámec, v němž bych měl nastaveny sloupce, barvy, okraje a další vlastnosti). A ještě bych zmínil možnost impozice přímo v programu, která by mi umožnila vytvořit si tiskový arch i se spadávkami.

Ukázka časopisu Ukázka časopisu

Jak byste Scribus zhodnotil?

Rád bych řekl, že je to špičkový software, který nahradí InDesign či QuarkXPress, ale k tomu mu ještě kus cesty chybí. Pokud se ale přenesu do nižších cenových hladin a budu srovnávat s Microsoft Publisherem, vítězí Scribus zcela jednoznačně. Je to program, který umožňuje vyprodukovat kvalitní výstup, podporuje správu barev, umí řádkový rejstřík, dovolí nastavit šířku mezislovních mezer a další drobnosti potřebné k pěkné sazbě.

A jak byste zhodnotil dokumentaci programu?

Velmi dobře. Sice jsem ji podrobně nestudoval, ale zatím jsem v ní vždy našel to, co jsem hledal.

Používáte při výrobě časopisu i další open-source programy?

Ano. Jednak LibreOffice Writer pro zpracování dodaných textů a jednak GIMP pro úpravu obrázků. Ve Writeru texty nechám opravit pomocí rozšíření TypoJTB (nedávno jsem objevil typografické rozšíření z dílny Liberixu, které brzy určitě také vyzkouším). Články ukládám ve formátu ODT. Jelikož je tento formát vlastně archív, lze z něj následně vybalit originální soubory vložených obrázků, které případně upravím v GIMPu a vkládám do časopisu. Také si občas vypomohu grafikou generovanou z Context Free, což je zajímavý projekt, o němž jsem se dozvěděl na stránkách šikovného grafika Vlada Gerasimova.

Archiv typu bz2

Šablona časopisu Devítka

Archiv typu bz2 | Velikost 410,44 kB | Public domain

Nahoru

Příspěvky

Petr Valach Školní časopis Devítka je sázený ve Scribusu
Petr Valach 24. 05. 2012, 01:02:35
Odpovědět  Odkaz 
Rozšíření Typografie kolegy Pastierika mohu jen doporučit. Mimochodem stačí trochu pátrání po novějších článcích na openoffice.cz a lze tam najít souhrn všech doplňků, které pan Pastierik pro Liberix vytvořil.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Michal Hlavatý

Michal Hlavatý

si rád dopřeje šálek kvalitní kávy, snaží se přispět k vývoji Scribusu, čte různorodé knihy a k tomu se snaží dělat několik projektů, které ovšem většinou nestíhá...


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME