přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vilém Vychodil: Operační systém Linux: Příručka českého uživatele

Vilém Vychodil: Operační systém Linux: Příručka českého uživatele

Knihu Viléma Vychodila znám z již prvních verzí, které kolovaly mezi studenty univerzity, na které autor působí. Již tehdy text vynikal nejen vysokou kvalitou zpracování, ale zejména velmi dobře strukturovanými příklady takříkajíc ze života. Když se mi dostala konečná verze do rukou, byl jsem velmi zvědavý, jaký na mě toto první vydání udělá celkový dojem.


Kniha začíná kapitolou o operačních systémech a historii Unixu. Bohužel v mnoha publikacích právě takové téma chybí. Kapitola shrnuje stručně celou historii Linuxu a velmi dobře definuje pojmy jako operační systém, jeho rysy a také filozofii unixových systémů.

Na čtenáře se hned v druhé kapitole nespustí palba příkazů, protože je věnována základnímu "rozkoukání" v Linuxu. Uživatel by totiž měl vědět jak a proč se musí do systému přihlásit, jak vypsat obsah svého domovského adresáře, případně kde hledat nápovědu a dokumentaci.

Další kapitola velmi šetrně uvádí do problematiky unixových souborových systémů. Autor klade důraz zejména na výhody tohoto přístupu a už od počátečních příkladů je cítit jeho zkušenost z dlouholetého používání Unixu. Vysvětluje nejen práci a architekturu linuxových souborových systému, ale také pokročilejší témata, jako je řízení přístupu nebo diskové kvóty.

V každé knize o operačních systémech se dočtete o procesech. V Příručce českého uživatele je jim věnována celá kapitola. Dozvíte se, jak procesy v Linux vznikají, jak se dají spravovat nebo plánovat. Následuje nejobsáhlejší kapitola o základech příkazového interpretu. Můj názor ovšem je, že kapitola dostatečně pokrývá téměř celý interpret Bash a po jejím přečtení můžete vesele psát vlastní skripty – nejedná se tedy jen o základy, což je dobře.

Zpracování textu – tak se jmenuje šestá kapitola popisující proudové a celoobrazovkové editory vi a emacs. Není jen o těchto mocných nástrojích, ale také o pojmu soubor, který v unixovém světě znamená "všechno". Kapitola končí radami pro národní prostředí a archivaci a kompresi dat.

Kdyby kniha v tomto místě skončila, byl bych spokojený. Autor ale přidal navrch ještě dvě kapitoly o sítích a systému X Window. Celé dílo na mě udělalo sympatický dojem, text je výborně strukturován a kvalitně vysázen systémem TeX. Knihu mohu doporučit všem uživatelům, kteří se chtějí dostat pod pokličku. Nenajdete v ní ale rady pro pokročilou konfiguraci systému – na to jsou na trhu knížky jiné.

Computer Press 2003, vydání první. Doporučená cena 269 Kč/404 Sk. Počet stran: 250 černobílých.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz