přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GIMP nejenom na PC, ale i v knihovně

GIMP nejenom na PC, ale i v knihovně

GIMP__Petr_Nemec_.jpg

Grafický editor GIMP ani nemusím představovat a většina z vás ví, o co se jedná. Ale kniha o GIMPu, to už je jiná káva, a navíc čistě česká. Říkáte si, k čemu se taková kniha může vlastně hodit?


Pokud se pokusím rychle odpovědět na otázku ze začátku tohoto článku, můžu říci ke všemu, nebo skoro ke všemu, ale to je moc jednoduché a velice strohé. Pojďme se tedy společně podívat na to, jestli je dobré si takovou knihu koupit.

Poznámka šéfredaktora: Autor knihy Petr Němec napsal i mnoho zajímavých článků pro LinuxEXPRES – především seriál GIMPtoriálů, tedy tutoriálů pro GIMP.

Pěkně lehce od začátku

Hned z úvodu knihy vás autor krátce seznámí s tím, co to GIMP vlastně je, a popíše postup instalace, a to především se zaměřením na systém Windows. Hned následující část knihy je však ještě důležitější. Pojednává o instalaci doplňků a rozšíření k samotnému GIMPu. Tento krok jsem záměrně označil za důležitější, a to hlavně proto, že běžný uživatel (za toho se považuji i já) tohoto programu o těchto možnostech ani neví. Po rychlém přehledu rozložení programu a orientace v něm se již ponoříte do základních úkonů potřebných pro práci.

Než se stačíte nadechnout, jste v druhé kapitole knihy a začínáte si osahávat kreslicí nástroje. Tím nejzákladnějším a nejdůležitějším z nich je samozřejmě štětec. No jak sám autor píše – štětec je malířova pravá ruka. Dovíte se zde mnoho zajímavostí o tom, jak do programu aplikovat nové stopy (tvary štětce), či dokonce jak si tyto stopy tvořit vlastní. Blíže se pak seznámíte s tvorbou stopy zvané vodoznak, kterou poté můžete použít například k podpisu své tvorby nebo publikovaných fotografií.

A jako praktické cvičení si pak společně s autorem vytvoříte vlastní tapetu na PC. Zde se také prvně setkáte s odkazem na webovou adresu této knihy. Ta se nachází zde a můžete si tak stáhnout potřebné štětce, které v tomto cvičení potřebujete. Rychle potom zjistíte, že práce s programem je zábavná a výsledek stojí za to, a už se budete těšit na další výtvor – třeba nákres atomu.

Kapitola zabývající se vzory je v pořadí třetí kapitolou této knihy. Vzory jsou vlastně podklady budoucího grafického výtvoru a autor se jim věnuje poměrně obsáhle. Dovíte se, jak se vzory pracovat, měnit jejich vzhled nebo jak jednotlivé vzory napojovat. Doufám, že nikoho nezklamu, ale této kapitole se již více věnovat nebudu a raději přistoupím k praktičtějším záležitostem, mezi které patří například úprava textu.

Hrátky s textem a jiná kouzla

Úpravy textu jsou jednou z nejdůležitějších dovedností každého grafika. Těžko budete prodávat reklamní plakát, když na něm bude pouze jednoduchý nápis bez nápadu a zpracování. Naučit vás tedy správně, a hlavně dobře upravovat textovou vrstvu je důležitou součástí této publikace. Dovíte se, jak jednotlivá písma měnit, obarvovat, otáčet, zmenšovat.

Autor pro vás opět použil metodu tréninku, a tak si společně vytvoříte vtlačené písmo do pozadí nebo použijete text jako pozadí samotné. A třešničkou na dortu může být tvorba ohnutého písma pomocí funkce převodu textu na cesty.

Jak jste si již stačili všimnout, autor této příručky postupuje zcela systematicky od úplných základů ke složitějším věcem. Nicméně celá publikace je velice přehledná a práce s ní je pohodlná. Pokud to jen jde, učíte se používat přednastavené filtry a sofistikované nástroje aplikace GIMP. Vše je popsané přesně, jasně a bez zbytečných kudrlinek.

Text jako pozadí (ukázkový obrázek z knihy, autor Petr Němec) Text jako pozadí (ukázkový obrázek z knihy, autor Petr Němec)


Postupně jsme se tak dostali k páté kapitole, která pojednává o třetím rozměru, mapování objektu a ohýbání reality. Ne, nemusíte se bát – ohýbání reality není žádná politická disciplína. Je to velice zajímavá možnost práce se stínem jednotlivých objektů, díky čemuž můžete dosáhnout perspektivního stínu a deformace objektu pomocí křivek. A jak jinak se tuto praktickou činnost naučit než dalším cvičením.

Poznámka autora: Skvělé, nikdy dříve by mne nenapadlo, že práce v GIMPu může být tak jednoduchá a plynulá, a navíc s velmi dokonalým výsledkem. A tak teď mohu slavnostně zvolat: máme láhev! Většina z vás teď neví, co mé zvolání znamená, ale berte to jako další důvod k tomu, abyste tuto publikaci měli ve své knihovně.

Skokem rovnou na závěr

Myslíte si, že je již všemu konec? Omyl, jsme teprve v polovině knihy.

V následující kapitole se naučíte tvořit loga a ikony. A řekněte sami, nebylo by skvělé ke své nově napsané aplikaci (třeba pro Android) vytvořit i vlastní ikonu? Nebo co třeba nové logo vaší firmy, neprobudí o vás opětovný zájem? A co teprve vybavit svůj web novými tlačítky a navigační lištou, to by se nehodilo? Tak nebo tak, právě pro vás je šestá a sedmá kapitola.

Kreativní využití GIMPu a tvorba obrázků ve formátu GIF jsou krásným a odlehčeným závěrem této uživatelské příručky. Tedy vlastně ne tak zcela.

Poslední závěrečná kapitola se věnuje úpravám fotografií. Přesněji řečeno práci s maskou vrstvy, fotomontáží a manipulací s objekty.

Tak co? Stále váháte? Já ne, já už ji ve své knihovně mám.

  • Název: GIMP 2.8 Uživatelská příručka pro začínající grafiky
  • Autor: Petr Němec
  • Počet stran: 272
  • Vydavatelství: COMPUTER PRESS (Albatros Media a.s.)

Nahoru

Příspěvky

GIMP nejenom na PC, ale i v knihovně
kalows 11. 02. 2014, 08:23:27
Odpovědět  Odkaz 
Na otázku "k čemu se taková kniha může vlastně hodit?" odpovím nepřímo. Gimp je pro mě obtížně ovladatelný a těžko srozumitelný, přestože mluví česky. Nikdo mě nedonutí v této situaci kupovat knihu, která by mě vedla nesrozumitelným souborem nástrojů. Raději použiju intuitivnější program.
Re: GIMP nejenom na PC, ale i v knihovně
xMilda 11. 02. 2014, 08:47:57
Odpovědět  Odkaz 
Mohu se zeptat, který program byste tedy z nabídky Open Source doporučil?
GIMP nejenom na PC, ale i v knihovně
Janek 11. 02. 2014, 10:32:04
Odpovědět  Odkaz 
Ja nad touto knihou uvažujem. Chcel by som sa naučiť v Gimpe pracovať. Súhlasím s komentom od kalows, že Gimp je nezrozumiteľný. Žiaľ ani ja nie som schopný urobiť v tomto programe takmer nič. Na akékoľvek úpravy obrázkov/fotiek používam editor Pinta, ktorý je oveľa intuitívnejší a úplne na tie najzákladnejšie úkony (zmena veľkosti, orezanie, pretočenie obr., redukcia červených očí) je v Kubuntu Gwenview, ktorý tieto činnosti zvládne veľmi dobre.
GIMP nejenom na PC, ale i v knihovně
Eda 11. 02. 2014, 17:19:40
Odpovědět  Odkaz 
Asi před týdnem jsem ji koupil v jednom knihkupectví, úplně náhodně jsem si jí tam všimnul.
Přestože Gimp je krapet těžkopádnější program, tak se určitě taková kniha hodí, jsou v ní docela dobré fígle pro grafiky amatéry
GIMP nejenom na PC, ale i v knihovně
Karel 11. 02. 2014, 17:50:37
Odpovědět  Odkaz 
Já pořád nevím, proč lidi brečí a naříkají o nějaké těžkopádnosti a podobně. To je to samé s OS, nebo jakýmkoli jiným SW. Dneska si kde kdo myslí, že by program měl umět na jedno kliknutí všechno. Člověk je zblblý s tabletů a telefonů a tak očekává primitivní ovládání všude. Naštěstí tomu tak není a kdo opravdu chce, tak ať se to naučí! Mě to připomíná situaci, kdy si jedna známá myslí, že tahle ikona je internet a když jí náhodou zmizí, není schopná nic udělat. Taky ta známá si představuje tvorbu grafiky, "jakože tam něco naťukáš a ono ti to vyhodí obrázek".... co k tomu dodat :-/
Hold pro LAMY, konzum a lidi, co se nechtějí nic učit to není.
Sám jsem dělal jak v Photoshopu, tak v Gimpu a žádný problém nemám. Oba programy jsou "intuitivní" a když člověk chce, něco se naučí.
GIMP nejenom na PC, ale i v knihovně
BW 12. 02. 2014, 16:00:52
Odpovědět  Odkaz 
I jako velky fanda OS programu a editoru (kor grafickych) musim taky rici ze gimp je takovej neohrabanej.. Nedavno jsem si hral s PSkem a to je proste nesrovnatlne.
Re: GIMP nejenom na PC, ale i v knihovně
Tomix nologin 18. 02. 2014, 05:23:34
Odpovědět  Odkaz 
Zkuste třeba Blender 3d a bláboly o těžkopádnosti Gimpu budou zapomenuty.
GIMP nejenom na PC, ale i v knihovně
Karel 26. 02. 2014, 09:15:05
Odpovědět  Odkaz 
"Tomix nologin" +1

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Václav Hejda

Václav Hejda

Václav Hejda (*1974).

Před mnoha lety odmaturoval na strojárně.
Dálkově studoval VŠB Ostrava - obor Informační a systémový managment. Dnes se věnuje Linuxu,OpenSource technologiím a PC.

S Linuxem začal díky Ubuntu 5.10


  • Distribuce: UbuntuGnome
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog