přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kyle D. Dent: Postfix – kompletní průvodce

Kyle D. Dent: Postfix – kompletní průvodce

Postfix, software pro doručování elektronické pošty navržený a implementovaný zaměstnancem firmy IBM panem Wietsenem Venemou, je součástí každé linuxové distribuce.


Postfix, software pro doručování elektronické pošty navržený a implementovaný zaměstnancem firmy IBM panem Wietsenem Venemou, je součástí každé linuxové distribuce. V některých je tento MTA (Mail Transfer Agent) instalován přímo v základu – a není se čemu divit. Postfix je oblíben pro svoji bezpečnost a snadnost konfigurace. Možnými alternativami v linuxových systémech jsou agenty Sendmail, Exim nebo Qmail.

Po úvodu pan Dent, odborník na problematiku, představí architekturu celého poštovního systému. Čtenář se seznámí s procesy, které si poštu mezi sebou předávají, poštovní fronty a důležité adresáře a konfigurační soubory. Již od začátku výkladu klade autor důraz na bezpečnostní prvky.

Obecná konfigurace a správa je nejméně záživnou pasáží – nakonfigurovat Postfix, aby pracoval jako poštovní server na stanici, vyžaduje nulovou snahu a aby pracoval jako ústřední „pošťák“ v celé firmě, případně poštu předával jinam, je podobně snadné. Mírně složitější je pasáž o směrování a DNS, která následuje. Zhruba deset stran je věnováno doručování a výběru pošty protokoly POP3 a IMAP, což je dnes v drtivé většině nejpoužívanější způsob. Kapitoly o hostingu více domén, předávání (relayingu), e-mailových konferencích nebo transportu pomocí UUCP jistě ocení ti uživatelé, kteří očekávají od svého poštovního systému tyto složitější funkce.

Druhá třetina publikace je podle mého názoru asi nejzajímavější, protože se zaobírá nejožehavějšími tématy, a to blokováním spamu, ověřováním SASL, zabezpečenou komunikací TLS a externími databázemi MySQL a LDAP: „Mapy MySQL jsou zadávány jako všechny ostatní mapy v Postfixu. Zadáte druh mapy a soubor obsahující mapování. V případě MySQL není soubor, který zadáváte, samozřejmě samostatnou vyhledávací tabulkou, ale místo toho tento soubor obsahuje informace o nastavení, které určuje, jak získat požadovanou hodnotu z databáze.

Kniha Postfix – kompletní průvodce je zakončena seznamem všech konfiguračních voleb s jejich krátkým popisem. V samotném závěru najdeme jen průměrný rejstřík. Čeští vydavatelé si zatím bohužel neuvědomují, že hodnota publikace s počítačovou tematikou výrazně roste s kvalitou zpracování rejstříku. Základní informace ale v recenzované knize určitě vyhledáte, konfigurační volby jsou zde uvedeny samozřejmě všechny.

Pochválit musím téměř dokonalý překlad a výbornou sazbu. Pro všechny výrazy našel překladatel vhodné termíny a až na pár překlepů se kniha čte dobře, vše je přehledné a nenajdete v ní prázdné stránky či hluchá místa. Pokud to s Postfixem myslíte jen trochu vážně, tuto knihu prostě musíte mít!

Lukáš Zapletal
Grada, 2005, vydání první. Počet stran: 230 černobílých. Doporučená cena: 269 Kč/ 413 Sk.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Zapletal

Lukáš Zapletal

Senior Software Engineer @ Red Hat


  • Distribuce: Fedora

| blogPublic Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...