Acronis
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ian F. Darwin: Java - kuchařka programátora

RedHat

Ian F. Darwin: Java - kuchařka programátora

Programátoři-začátečníci v Javě obvykle tápou, protože API Javy obsahuje stovky tříd, některé jsou v různých verzích (například Java Collection API obsahuje pro stejné použití několik typů). Aby programátor používal ty správné, musí se někdy doslova ponořit do historie vývoje API a zjistit si, proč nemá určitou třídu používat a kde najít alternativu.


Tato kuchařka je velmi dobrou studnicí tipů a rad a poslouží zejména začínajícím a mírně pokročilým vývojářům. První část shrnuje skutečné základy (kompilace, classpath, ladění, applety), ale nechybí také sice základní, ale již pokročilejší problémy (Ant, testování).

Jak jsem nastínil, jedná se o kuchařku. Každá kapitola je rozčleněna na konkrétní problémy a jejich řešení. V závěru každého řešení je cenný souhrn, rozvinutí dalších možností řešení problému a odkazy na zdroje. Další část knihy je věnována řetězcům, regulárním výrazům, číslům a manipulaci s daty a časy.

Další část autor věnuje datovým strukturám, objektově orientovanému programování, novinkám ve verzi 5.0. Musím vyzdvihnout výborný překlad a odbornou korekturu, text je doplněn o aktuální informace nebo věci týkající se češtiny.

Vstup a výstup, operace se soubory, síťování a podpora cizích jazyků - to je základ v každém programovacím jazyce. Překvapila mě kapitola o sériovém a paralelním rozhraní, grafice a zvuku - to nejsou častá témata, která se řeší v Javě. Opakem je tvorba grafického uživatelského rozhraní pomocí knihoven Swing. V knize najdete řešení všech základních otázek týkajících se tvorby GUI.

Kapitola o JDBC začíná trošku netradičně tipem na JDO technologii, která je relativně mladá. Následují řešení problémů s XML, RMI, elektronickou poštou a vlákny. V knížce najdete i informace o reflexi, appletech a spolupráce s jinými jazyky (C, C++, Perl a Python).

Pakliže někdy při programování v Javě hodně hledáte v dokumentaci a nevíte přesně, kudy kam, je publikace určena právě vám. Naopak zkušení programátoři spíše knížku jen prolistují a odnesou si několik cenných rad, které třeba neznali.

Ian F. Darwin. Java – kuchařka programátora. Computer Press 2006, počet stran: 800 černobílých. ISBN – 80-251-0644-5.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Zapletal

Lukáš Zapletal

Senior Software Engineer @ Red Hat


  • Distribuce: Fedora

| blogPublic Relations

Odhalte budoucnost IT

RedHatNenechte si ujít jedinečný open source event, který se po čtyřech letech vrací do Česka v netradičním formátu.

Pokračování ...


RedHat - A

Public Relations

NetApp nabízí nejmenší HCI v podobě 2nodového storage clusteru!

ALEFNetApp HCI je přesvědčivé řešení pro moderní datová centra, které nabízí nezávislé škálování výpočetních nebo úložných uzlů, QoS pro detailní řízení výkonu aplikací, multitenantnost pro více aplikací sdílejících stejné zdroje, schopnost nezávislého škálování úložných a výpočetních zdrojů a pokročilé datové služby včetně domén replikace a ochrany.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Acronis