přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ian F. Darwin: Java - kuchařka programátora

Ian F. Darwin: Java - kuchařka programátora

Programátoři-začátečníci v Javě obvykle tápou, protože API Javy obsahuje stovky tříd, některé jsou v různých verzích (například Java Collection API obsahuje pro stejné použití několik typů). Aby programátor používal ty správné, musí se někdy doslova ponořit do historie vývoje API a zjistit si, proč nemá určitou třídu používat a kde najít alternativu.


Tato kuchařka je velmi dobrou studnicí tipů a rad a poslouží zejména začínajícím a mírně pokročilým vývojářům. První část shrnuje skutečné základy (kompilace, classpath, ladění, applety), ale nechybí také sice základní, ale již pokročilejší problémy (Ant, testování).

Jak jsem nastínil, jedná se o kuchařku. Každá kapitola je rozčleněna na konkrétní problémy a jejich řešení. V závěru každého řešení je cenný souhrn, rozvinutí dalších možností řešení problému a odkazy na zdroje. Další část knihy je věnována řetězcům, regulárním výrazům, číslům a manipulaci s daty a časy.

Další část autor věnuje datovým strukturám, objektově orientovanému programování, novinkám ve verzi 5.0. Musím vyzdvihnout výborný překlad a odbornou korekturu, text je doplněn o aktuální informace nebo věci týkající se češtiny.

Vstup a výstup, operace se soubory, síťování a podpora cizích jazyků - to je základ v každém programovacím jazyce. Překvapila mě kapitola o sériovém a paralelním rozhraní, grafice a zvuku - to nejsou častá témata, která se řeší v Javě. Opakem je tvorba grafického uživatelského rozhraní pomocí knihoven Swing. V knize najdete řešení všech základních otázek týkajících se tvorby GUI.

Kapitola o JDBC začíná trošku netradičně tipem na JDO technologii, která je relativně mladá. Následují řešení problémů s XML, RMI, elektronickou poštou a vlákny. V knížce najdete i informace o reflexi, appletech a spolupráce s jinými jazyky (C, C++, Perl a Python).

Pakliže někdy při programování v Javě hodně hledáte v dokumentaci a nevíte přesně, kudy kam, je publikace určena právě vám. Naopak zkušení programátoři spíše knížku jen prolistují a odnesou si několik cenných rad, které třeba neznali.

Ian F. Darwin. Java – kuchařka programátora. Computer Press 2006, počet stran: 800 černobílých. ISBN – 80-251-0644-5.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Zapletal

Lukáš Zapletal

Senior Software Engineer @ Red Hat


  • Distribuce: Fedora

| blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »