přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ian F. Darwin: Java - kuchařka programátora

Ian F. Darwin: Java - kuchařka programátora

Programátoři-začátečníci v Javě obvykle tápou, protože API Javy obsahuje stovky tříd, některé jsou v různých verzích (například Java Collection API obsahuje pro stejné použití několik typů). Aby programátor používal ty správné, musí se někdy doslova ponořit do historie vývoje API a zjistit si, proč nemá určitou třídu používat a kde najít alternativu.


Tato kuchařka je velmi dobrou studnicí tipů a rad a poslouží zejména začínajícím a mírně pokročilým vývojářům. První část shrnuje skutečné základy (kompilace, classpath, ladění, applety), ale nechybí také sice základní, ale již pokročilejší problémy (Ant, testování).

Jak jsem nastínil, jedná se o kuchařku. Každá kapitola je rozčleněna na konkrétní problémy a jejich řešení. V závěru každého řešení je cenný souhrn, rozvinutí dalších možností řešení problému a odkazy na zdroje. Další část knihy je věnována řetězcům, regulárním výrazům, číslům a manipulaci s daty a časy.

Další část autor věnuje datovým strukturám, objektově orientovanému programování, novinkám ve verzi 5.0. Musím vyzdvihnout výborný překlad a odbornou korekturu, text je doplněn o aktuální informace nebo věci týkající se češtiny.

Vstup a výstup, operace se soubory, síťování a podpora cizích jazyků - to je základ v každém programovacím jazyce. Překvapila mě kapitola o sériovém a paralelním rozhraní, grafice a zvuku - to nejsou častá témata, která se řeší v Javě. Opakem je tvorba grafického uživatelského rozhraní pomocí knihoven Swing. V knize najdete řešení všech základních otázek týkajících se tvorby GUI.

Kapitola o JDBC začíná trošku netradičně tipem na JDO technologii, která je relativně mladá. Následují řešení problémů s XML, RMI, elektronickou poštou a vlákny. V knížce najdete i informace o reflexi, appletech a spolupráce s jinými jazyky (C, C++, Perl a Python).

Pakliže někdy při programování v Javě hodně hledáte v dokumentaci a nevíte přesně, kudy kam, je publikace určena právě vám. Naopak zkušení programátoři spíše knížku jen prolistují a odnesou si několik cenných rad, které třeba neznali.

Ian F. Darwin. Java – kuchařka programátora. Computer Press 2006, počet stran: 800 černobílých. ISBN – 80-251-0644-5.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz