přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze knihy Manažerské řízení a informační technologie

Recenze knihy Manažerské řízení a informační technologie

manazerske_rizeni_it.jpg

Ačkoli nemám žádné ambice stát se manažerem, vedoucím či předákem, název knihy a stručný popis mě zaujal, protože obsahem knihy mělo být předpovídání trendů v IT. A nejen to...


Knížka je rozdělena do několika částí. První dvě kapitoly se zabývají manažerským řízením a jeho klasifikací. Hned na začátek autor pevně čtenáře usadí do křesla (nebo kde knížku čte) rozdělením řízení na americké, japonské a byrokratické (evropské). Malá ukázka z amerického řízení: H. Ford vypočítává, že výroba modelu "T" vyžaduje více než 8000 různých pracovních úkonů, pro 944 z nich je zapotřebí silných a zdatných mužů, 3338 vyžaduje běžnou fyzickou sílu, zbytek mohou provést děti nebo ženy; 940 pracovních operací lze obsadit lidmi bez noh, 2637 lidmi s jednou nohou, 2 úkony bezrukými, 715 jednorukými a 10 úkonů slepci.

Další část je také zajímavá, třetí kapitolu autor věnuje prognostickým technikám jako je brainstorming, systémový přístup, psaní scénářů, intuitivní předpovědi či křížová interakce. Autor text obohatil o řadu příkladů ze života a navíc přidal předpovědi v oblasti IT na aktuální roky.

Další kapitola pojednává o novém segmentu trhu - elektronickém soudnictví, což je zřejmě také objektem předpovědí analytiků v oblasti IT. V textu najdeme základní popis tohoto fenoménu, který se jen těžko postupně prosazuje.

Poslední část knihy (a zároveň šestá kapitola) představuje modelové situace a firmy. Je to asi nejzajímavější část knihy, zejména modelová situace společnosti Unicorn, kdy její zakladatel Ing. Vladimír Kovář postupně vysvětluje nejdůležitější manažerské postupy a metody, kterými docílil nesporného úspěchu. Součástí kapitoly je několik dalších analýz jiných manažerů různých společností, ale ty nebyly podle mého názoru tak zajímavé.

Knížka je to bezesporu zajímavá a jako hlavní přínos bych označil klasifikace manažerského řízení a závěrečné modelové situace. Dílo je studnicí zajímavých manažerských nápadů, které jsou aplikovatelné nejen v oblasti IT.

Název: Manažerské řízení a informační technologie
Autor: Bohumír Štědroň
Nakladatelství: Grada Publishing, a.s.
ISBN: 978-80-247-2052-4
Počet stran: 156
Formát: 16×24 cm
Doporučená cena: 225 Kč

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz