přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Petr Krčmář: Linux - Tipy a triky pro bezpečnost

Petr Krčmář: Linux - Tipy a triky pro bezpečnost

Komu by se nehodilo pár praktických tipů pro Linux. A co se týká bezpečnosti, takových není nikdy dost. Kniha Tipy a triky pro bezpečnost jich obsahuje celkem 41. V části první nazvané Lokální bezpečnost najdeme úvod do projektu GNU, fyzické zajištění serveru, zavádění Linuxu, tipy k jádru systému a k jednotlivým distribucím. V dalším se dočteme o tématu social engineering a školení uživatelů – problematiky se ovšem autor dotknul jen pár paragrafy.


Přes tipy ohledně hesel, PAM, souborového systému či diskových polí se dostáváme do druhé poloviny knihy nazvané Síťová bezpečnost. V  tipech jsou popsány všechny druhy útoků, nebezpečné služby, šifrování nebo firewall. Poslední rady a náměty jsou věnovány Squidu, SNMP a MRTG, sledování portů a Nessusu.

Trošku mi vadilo, že autor každou minikapitolkou problematiku jen "nakousne" a rychle od ní jde pryč. Kniha tak čtenáře o dané problematice nebo řešení pouze informuje. Na druhou stranu u  každého tipu najdete spoustu zajímavých odkazů na dané téma a také kontrolní otázky na otestování dosažených znalostí. Bohužel však v  knize nenajdete odpovědi.

Publikace má bohužel nepovedenou sazbu. Přestože pravděpodobně není určena ke kontinuálnímu čtení, nešťastná volba bezpatkového písma je znát. Text rychleji unavuje. Každý tip začíná na liché stránce, takže často narazíte na prázdná místa. Když k tomu všemu připočtu malý okraj na vnitřním okraji, nevkusný vertikální text na okraji vnějším a obálku, musím uznat, že je to velká škoda.

Když se ale přenesu přes tyto drobné problémy, jedná se o velmi dobrý materiál, který je schopen nabídnout ucelený, velmi široký přehled. Ostatní informace obhledně nalezené problematiky si uživatel nebo správce jistě snadno vyhledá díky mnoha odkazům. Doporučuji ji proto zejména středně pokročilým správcům, které zajímá problematika bezpečnosti jejich systémů.

Grada 2004, vydání první. Doporučená cena 199 Kč/303 Sk. Počet stran: 200 černobílých.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz