přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Bob Toxen: Bezpečnost v Linuxu – Prevence a odvrácení napadení systému

Bob Toxen: Bezpečnost v Linuxu – Prevence a odvrácení napadení systému

Běhá vám mráz po zádech a nemůžete popadnout dech, když zjistíte, že sirka, kterou ve vašem Linuxu odhodil rozverný cracker, zapálila systém a že u jeho uhašení strávíte nejednu prokletou noc? Znám ten pocit! Nemůžete usnout, převalujete se a stále se dokola sami sebe ptáte: "Proč zrovna já?" Tak přestaňte se sebelitováním a raději si položte smysluplnější otázkou: "Opravdu jsem podnikl všechny nezbytné kroky k zabezpečení systému?" Podle slov autora je jediným posláním knihy, kterou vám nyní představuji, nalézt odpověď na tuto zdánlivě jednoduchou otázku. Pojďme se nyní podívat, zda-li spisovatel splní své slovo.


Hned ze začátku vás kniha upozorní na sedm nanejvýš nebezpečných smrtelných hříchů, které však správcové až příliš často porušují. Například zbytečně otevřené porty a slabá hesla u účtů běžných uživatelů jsou pekelnou dálnicí pro záškodníky do vašeho systému. Zbytek textu knihy autor nalámal do malých článků rozřazených do sekcí, které přísluší jedné z jednadvaceti kapitol. Každý článek dostal do vínku, kromě malého nadpisu, jedinečné číslo vzniklé kombinací čísla kapitoly, sekce a pořadí článku v sekci. Nejste tak odkázáni se v publikaci orientovat jen za pomoci číslování stránek. Ze stránek se na vás budou zubit lebky se skříženými hnáty, které podle počtu symbolizují závažnost textu, a tím i vaši ostražitost při jeho čtení. Příliš nebezpečné články se chlubí pěti lebkami.

Paradoxem se zdá, že i když pevná vazba chrání osm set sedmdesát šest stran, je knížka určena především pro administrátory, kteří mají pramálo volného času. Bylo by sice možné číst list po listu, ale autor pro vás připravil daleko rychlejší cestu, jak se dostat k informacím. Při řešení problému si stačí podle velice kvalitního obsahu či rejstříku nalézt příslušný článek. A při jeho čtení jste jako v gamebooku odkazováni na články s podobnou tématikou. Získáte tak rychle přehled o tom, ve které kapitole se co nachází.

Občas zamrzí, že se autor pozastavuje nad tak zastaralými problémy, jako jsou chyby jader větve 2.0, ale i tak bych tuhle kuchařku plnou nápadů a postupů, jak zabezpečit systém před džunglí Internetu, doporučil každému správci sítě do knihovny nebo ještě lépe rovnou na stůl vedle serveru.

Computer Press, 2003, vydání první. Počet stran: 876 černobílých. Doporučená cena: 990 Kč.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz