přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Eric Meyer: Eric Meyer o CSS – ovládněte kaskádové styly!

Eric Meyer: Eric Meyer o CSS – ovládněte kaskádové styly!

Pokud píšete HTML stránky stále pomocí tabulek a unavuje vás stále vyťukávat tagy, pak zbystřete mysl, protože Eric Meyer se pokusil napsal knihu právě pro vás!


Jak se nám název snaží nenásilně napovědět, jeho snahou bude provést čtenáře fenoménem dnešního webového designu, kaskádovými styly. Už od první otočené stránky publikace překvapí svým zpracováním. Po velmi rozporuplné předmluvě od Jeffreye Zeldmana, kde nabudete dojmu, že si Eric založil kult osobnosti, zjistíte, že před vámi neleží lineární text, ale třináct na sobě nezávislých projektů. Opravdu, vydavatel by klidně mohl knihu roztrhat a každou část prodávat zvlášť.

U každé kapitoly vás autor nabádá ke stažení potřebných souborů z webové stránky knihy, nechápu, proč nejsou vloženy na vhodném médiu do knihy. Eric také vyzývá k aktivním podílení se na předváděných projektech. Cituji: "Pokud jsem svou práci udělal dobře, měli byste získat pocit, že pracuji na svých projektech, vy se mi díváte přes rameno a já komentuji, co právě dělám." Od holého dokumentu se tak díky radám nebo přesněji příkazům prokousáváte až k funkčnímu designu.

Z obsahu bych vypíchl kapitolu o vytváření zaoblených rohů pomocí obrázků a šikmých čar jen s využitím kaskádového stylu, která už taky poměrně dlouhou dobu koluje na síti. Dále mě zaujala finta na vytvoření iluze průhledného obrázkového pozadí bez nutnosti jeho rozřezávání. Jinak musím podotknout, že jsem se z ostatních kapitol nic nového pod sluncem nedozvěděl.

Sazeč si z každé stránky ukousl proužek či přesněji pruh na poznámky, které vypadají podobně jako v LinuxEXPRESu. Nic proti nim, často se v nich dočtete zajímavé informace, které se ale lehce přehlížejí a zabírajícím místem zvyšují cenu knihy. Ještěže jsou listy vyzdobeny četnými obrázky, které značně ulehčují orientaci v knize a názorně zachycují kroky v tvorbě stránky.

Kdyby Eric Meyer uveřejnil látku na internetu, mohl snad vzniknout hezký seriál tutoriálů na téma CSS, takhle však přivedl čtenáře do rozpaků. Ten po koupi publikace nedrží v rukou ani učebnici pro začátečníka, a ani referenční příručku. Navíc musí knihu číst, kvůli interaktivnímu experimentování, s rukou na klávesnici. Kniha je však vhodná pro mírně pokročilé web designéry, kteří si chtějí vyzkoušet nové postupy.

Zoner Press 2004, vydání první. Počet stran: 318 barevných. Doporučená cena 390 Kč/ 546 Sk.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz