přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110

Control

Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110

Před více než dvěma lety jsem si koupil notebook HP Compaq nx6110. Jak funguje v Linuxu?


reklama

Počítač mě stál tehdy přijatelných 21000, za pár týdnů jsem si dokoupil ke stávající paměti 256 MB RAM dalších 512 MB, takže nyní disponuje 768 MB RAM. Pohání ho Intel(R) Celeron(R) M processor 1.40GHz podporující škrcení výkonu (throttling), disk měl velikost 80 GB, nyní mám nový disk o velikosti 100 GB.

Charakteristika přístroje

Dodnes mě trochu mrzí - ale věděl jsem to před koupí - že displej má rozlišení pouze 1024x768 bodů. Trochu mě to omezuje. Notebook jsem kupoval bez operačního systému (resp. s přítomným FreeDOSem), což byla jedna z podmínek - nechtěl jsem platit za Windows, které jsem neměl v úmyslu používat (a nepoužívám). Notebook obsahuje wifi a bluetooth modul, dva USB porty, PCMCIA port, samozřejmě síťovou kartu, zvukovku, analogový modem, neobsahuje čtečku datových karet. Pro zapnutí bluetooth a wifi slouží jediné tlačítko. Wifi lze zakázat ještě v BIOSu stroje.

# lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 915GM/PM/GMS/910GML Express Processor to DRAM Controller (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #3 (rev 03)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #4 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB2 EHCI Controller (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev d3)
00:1e.2 Multimedia audio controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) AC'97 Audio Controller (rev 03)
00:1e.3 Modem: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) AC'97 Modem Controller (rev 03)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801FBM (ICH6M) LPC Interface Bridge (rev 03)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) IDE Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) SMBus Controller (rev 03)
02:04.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g Wireless LAN Controller (rev 02)
02:06.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCIxx21/x515 Cardbus Controller
02:06.2 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller
02:0e.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation BCM4401-B0 100Base-TX (rev 02)

Zhruba po roce a půl provozu jsem si koupil větší harddisk - původní slouží dnes v pouzdře jako zálohovací médium. Nyní tedy mám TOSHIBA MK1032GAX s kapacitou 100 GB, 16 MB cache.

Grafická karta je Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller, což byl zpočátku trochu problém, protože pro ni nebyl modul, používal se modul pro 810. Ale je fakt, že problém s ní nebyl a 3D efekty, které nepoužívám, fungují bez problémů. Problém je jinde, o tom níže.

Dále je na boku analogový videovýstup, firewire rozhraní, z druhé strany je výstup na sluchátka a vstup mikrofonu. Součástí je také DVD vypalovačka (samozřejmě vypaluje i CD). Výdrže baterie byla stanovena na cca dvě hodiny s možností dokoupit cestovní baterii, která by měla výdrž prodloužit o dalších cca pět hodin (nevlastním ji).

Klávesnice neobsahuje žádné multimediální klávesy, pouze "standardní" Win, Menu a funkční klávesu. První klávesou v dolní řadě zleva je Ctrl, nikoliv ona funkční klávesa, což byla také jedna z mých podmínek. Kurzorové šipky jsou ve standardním kříži a ovládají se velmi dobře, stejně jaké plnohodnotný a velký Enter. Podobnou ověřenou skupinu kláves tvoří rodinka Insert, Home, PgUp a Delete, End a PgDn. Backspace je stejně jako Enter velký. To všechno zajišťuje ovládání, které mi přesně vyhovuje. Klávesnice je z mého pohledu dobrá, má nízký zdvih a je dostatečně citlivá - nikoliv ale příliš.

Nejpoužívanější a tedy nejošoupanější klávesou je po dvou letech jednoznačně levý Control - věděl jsem, proč ho chci na kraji.

Funkční přepínač ovládá numerickou klávesnici (dostatečné, ale nepříliš ergonomické) a speciální klávesy namapované na klávesy F3, F4 a F8 až F10. Ovládají se jimi uspávání do paměti (F3), přepínání na externí video výstup (F4), jas displeje (F9, F10). F8 nepoužívám, takže už nevím, k čemu slouží, ale polepka znázorňuje baterii. :-)

Konstrukce

Věřím tomu, že má notebook šasi z tvrzeného plastu, protože jeho konstrukce je stále stejně pevná a nepozoruji na ní žádné změny, ačkoliv ho s sebou převážím (často autem) celé dva roky. Bohužel jsem přišel o jisticí vzpěrku v konektoru pro ethernet, který mi kolegyně vytrhla, když zakopla o kabel. Počítal jsem s tím, ale mrzí mě to - síťový kabel se teď snadno uvolní - alespoň ale vidím ihned bublinu na ploše, že bylo spojení přerušeno.

Jak jsem zmínil, nejošoupanější klávesou je levý Ctrl následovaný levým Shiftem, Enterem a mezerníkem. nejčastěji pak píšu slova pomocí t, s, a, d, v, n, m apod.

Výstupy ventilátorů jsou na levé straně, takže mně pravákovi nefoukají horký vzduch na ruku s myší. Nutno podotknout, že během těch dvou let stoupá četnost jejich provozu - na původní distribuci se dalo pracovat bez nich, ale dnes už to téměř nejde. Zde se zřejmě projevuje koncepce notebooku - zahřívá se v porovnání s jinými docela dost a i když to nemá vliv na funkci, mnozí uživatelé jiných notebooků se asi zhrozí a pošlou mě na reklamaci. Záruční doba už vypršela a navíc počítám s životností přístroje.

Problémy

S notebookem jsem spokojený a stále splňuje mé požadavky, hlavně proto, že jsem dlouho vybíral a vybral dobře. Nicméně existují věci, které nefungují podle mých představ a čas od času mi znepříjemňují život.

Aktualizace BIOSu

Ta je možná pouze z Windows. Na stránkách HP je ke stažení exe soubor , který se nainstaluje do systému (Windows) a následně se spustí program, který vytvoří upgradovací disketu. Z té se pak nabootuje a provede se upgrade BIOSu. Snadné - ale na notebooku nemám Windows a nikdy tam nebyly. Dále pochopitelně nemám disketovou mechaniku a zatím jediná USB mechanika, kterou jsem měl k dispozi, nebootovala. Tím se pro mě vzdaluje možnost odstranit chybu, která se nyní projevuje velmi nepříjemně.

Po uspání se počítač dostane do nedefinovatelného stavu - nefunguje klávesnice, X server se cyklicky restartuje, stále s černou obrazovkou a kurzorem myši. Počítač nelze nijak ovládat, připojení přes SSH sice funguje, ale restart je nezbytný. Ve starších distribucích se to stávalo náhodně, v nové Mandrivě už je to pravidelně. Dříve totéž způsoboval přehrávač videa, což bylo o to nepříjemnější. Věřím, že to update BIOSu vyřeší, až se k němu dostanu.

Wifi

Jedná se o ‎BCM4401-B0 100Base-TX Broadcom Corporation BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g Wireless LAN Controller, který funguje buď s jaderným modulem, nebo můstkem a NDISwrapperem. Jenomže popis zařízení je natolik vágní, že nevím, o který se ve skutečnosti jedná. Zařízení v principu funguje (ověřeno), ale komfort nulový. Od počátků je zprovoznění problematické, zařízení se v různých distribucích dařilo zprovoznit s různými úspěchy či spíše neúspěchy. Nikdy jsem wifi nějak moc nepotřeboval, ale přece je mi vadí, že nefunguje. Přičítám to na vrub své neschopnosti nastavit správně WEP či WPA a další technické záležitosti jako směrování. Ale proč to nejde na pár kliků?

Analogový modem

Analogový modem funguje, i když jde o winmodem. Nejlepší zkušenosti mám s různými verzemi Ubuntu (Edubuntu, Ubuntu, Kubuntu v různých verzích), v Archu mně nefungoval, v Mandrivě jsem je zatím nezkusil, nebylo třeba. K ovládání slouží balíček slmodem, který musí být správně nastavený, což se mi třeba v Archu nepodařilo. Je nutná ruční konfigurace, ale funguje. Ale už hodně dlouho jsem nebyl nucen modem použít. Je prostě totálně out... ;-)

Další problematická místa

BlueTooth jako takový funguje dobře, nicméně nastavení by mohlo být komfortnější. není to věc, kterou bych používal denně, ale vždycky mám pro jistotu po ruce návod Ivana Bíbra z jeho knížek, kde popisuje vše důležité. Trochu mě zarazilo, jak se od sebe v možnostech liší nejen distribuce (různé verze a deriváty Ubuntu a Mandriva versus např. Arch Linux, který jsem jistou dobu používal), ale také třeba KDE a GNOME. Nicméně BT funguje - použil jsem ho v podstatě jen pro přenos fotek z mobilu (Motorola L6).

Škrcení výkonu nyní v Mandriva Linuxu 2008 funguje až příliš. Tedy dobře. :-) V podstatě něco takového nepotřebuji, protože necestuji s notebookem na kolenou, ale hřeje mě pocit, že to funguje - a to doslova. Poslední dobou notebook hodně topí, takže ho podkládám a uvažuji o zakoupení chladicího panelu. Přece jen mě teplota kolem 70 stupňů a běžící ventilátory dost iritují. Na tohle měření jesou vynikající lm_sensors a applet ksensors, který zobrazuje teplotu desky a procesoru - někdy lepší nevědět.

Celkové zhodnocení

Na rovinu říkám, že jsem si vybral dobře a jsem s notebookem velmi spokojen, ve škole by dostal 1- (mínus za přílišnou výhřevnost a hlasitost větráků, což lze ovšem regulovat tím, že nespustím Firefox, hehe). Pochopitelně se do výkonu pozitivně promítlo množství paměti a také výměna harddisku za větší s větší vyrovnávací pamětí (dnes obsahuje několik desítek gigabajtů rodinných fotek a hudby z Jamenda /odkaz na můj blog/).

Nestěžuji si ani na hmotnost, taška se stejně roztrhla kvůli tomu, že jsem v ní nosil petku s vodou a občas i dvě - ne kvůli hmotnosti notebooku. Odezva je slušná a nijak mě nebrzdí v práci. V podstatě ihned po pořízení jsem si také koupil replikátor USB portů do PCMCIA, která jinak nemám jak využít (kartu od T-Mobilu nemám). Tím se původní dva USB porty rozšířily o další dva, ale nevyužívám je zase tak často. Zvykl jsem si zapojovat USB klávesnici (a samozřejmě myš) a nárazova maximálně foťák či externí čtečku karet.

Postupem doby pomalu klesá výdrž baterie, ale to je věc, se kterou počítám a jsem s ní smířený. Po více než dvou letech vydrží notebook cca dvě hodiny "bez proudu", ale samozřejmě záleží na charakteru práce. Nemám v plánu kupovat novou baterii, jsem stále v dosahu zásuvky.

Shrnuto a podtrženo: vadí mi jen chyba v BIOSu, která mě omezuje, protože nelze notebook uspávat - po probuzení je v "nedefinovatelném stavu" a momentálně nevím, jak s dostupnými prostředky BIOS upgradovat. Jinak je to solidní pracant.


Co váš notebook? Chcete o něm napsat pár řádek a podělit se tak s ostatními uživateli o své zkušenosti? Potom mi napište (vlastimil.ott@linuxexpres_cz), rád váš příspěvek vydám v blogu.

Nahoru

Příspěvky

Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
Milan Kozák 15. 01. 2008, 10:01:29
Odpovědět  Odkaz 
Před časem jsem měl obdobný problém. Potřeboval jsem flashovat BIOS. Utilita však byla zabalená v SFX (exe) archívu, který vyžadoval připojenou disketu na kterou data rozbalil.

1. Stáhl jsem si tedy ze stránek http://www.bootdisk.com (nebo http://www.allbootdisks.com) obraz nějaké diskety
(byl jsem líný udělat dd if=/dev/zero of=/dev/fd0 bs=1024 count=1440 a pak vytvořit filesystém)

2. Image diskety jsem připojil do Linuxu
# losetup /dev/loop0 obraz_diskety.img
# mount -tvfat /dev/loop0 /mnt/floppy

3. Vytvořil jsem symlink pro wine
# ln -s /mnt/floppy ~/.wine/dosdevices/a:

4. Spustil jsem SFX archív a počkal, až se vše rozbalí
# wine flash_tool.exe

5. Obsah adresáře /mnt/floppy jsem přesunul na Live-CD freedosu a vypálil.

6. Nabootval jsem, přefleshoval BIOS. Vše bylo v pořádku a funkční.
Vlastimil Ott Re:Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
Vlastimil Ott 15. 01. 2008, 10:18:04
Odpovědět  Odkaz 
Chytré a efektivní, ty kluku jeden. :-D Akorát si vůbec nejsem jistý, jestli ten flashovací program pojede jen v dosu. Jestli nechce windows.
Re:Re:Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
Milan Kozák 15. 01. 2008, 11:04:18
Odpovědět  Odkaz 
ftp://ftp.hp.com/pub/softpaq/sp33501-34000/sp33794.html
ftp://ftp.hp.com/pub/softpaq/sp33501-34000/sp33794.exe

...
ROMPaq for HP Notebook System BIOS (68DTD) � FreeDOS Bootable
Diskette
...

FreeDos ;-)
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
Vlastimil Ott 15. 01. 2008, 11:23:32
Odpovědět  Odkaz 
Nevíš, proč jsem tohle nenašel? Díky.
bios, prehrivani
multi 15. 01. 2008, 12:17:03
Odpovědět  Odkaz 
BIOS na notebooku je nejpohodlnejsi flashovat pomoci USBflashky.

Co se tyce prehrivani mozna by pomohlo procistit chladici system.
Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
miso 15. 01. 2008, 12:28:19
Odpovědět  Odkaz 
6110 bola velmi poruchova rada, vacsine ludom odisiel disk. Osobne som videl este nefunkcnu obrazovku - pozarucna oprava. HP sa v poslednom case coraz zhorsuje, vidno to hlavne na tlaciarnach a notebookoch. Mechanicka pevnost je podla mna hrozne odflaknuta. Ak by som teraz kupoval notebook isiel by som jedine do lenovo thinkpad, mam s nim len tie najlepsie skusenosti a poznam vela ludi co na na tuto znacku nedaju dopustit.
Vlastimil Ott Re:Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
Vlastimil Ott 15. 01. 2008, 12:59:52
Odpovědět  Odkaz 
Poruchy jsem neměl, ale můj další nb bude IBM/Lenovo, to je jasné. :-)
Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
paranoiq 15. 01. 2008, 18:55:28
Odpovědět  Odkaz 
míval jsem nx6110 a vyhovoval mi. teď mám nx6325 (dvoujádro, 1GB ram, více portů, disk 120GB, DVD±RW, display stále 1024x768)

mechanická konstrukce obou je stejná a podle mě dobrá. nedávno mi upadl s taškou (nikoliv však s taškou na notebook) z metru a půl na beton a přežil bez újmy. padal naštěstí celkem naplocho. vnitřní šasi je z nějaké slitiny hliníku a hořčíku, plasty jsou jen zvenku

častější chod větráku může způsobovat také odcházející chladič. to se u některých NB HP/Compaq stává. těžko říct čím to je, ale účinnost heatpipes, které odvádějí teplo z procesoru se časem snižuje

zákazníci taky často trhají konektor napájení, tak pozor na to. je pouze připájen do základní desky, takže příliš nedrží
upřesnění
paranoiq 16. 01. 2008, 18:49:14
Odpovědět  Odkaz 
podle kolegy jsou odcházející heatpipy jen záležitostí řady nx8200. prý by mělo stačit pořádně vyfoukat větrání kompresorem
Re:Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
Smajchl 9. 02. 2008, 13:55:17
Odpovědět  Odkaz 
No mě se rozbil po roce konektor na napájení (asi ho někdo rozbil a nepřiznal se) tak, že se utrhnul ten kolíček uprostřed, tak sem ho musel odpájet a sehnat jinej a ten přidělat vedle DVD mechaniky, funguje to už snad rok. (jak sem to měl rozebraný tak v chladiči byla hrozná spousta prachu, to jsem vyčistil a teplota procesoru je 45-58° podle zátěže)

Uspávání taky funguje a je to nejvíc využívaná funkce, jediný co je problematický je broadcom wifi přes ndiswrapper, to kdybych před koupí věděl a hlavně věděl, že v modelu bez wifi jsou antény tak si koupim ten a dám tam jinou kartu nativně podporovanou. A ještě jsem nezjistil, jak nahazovat a schazovat wifinu při mačkání tlačítka, to musim dělat ručně :-(

Jinak spokojenost, kvalitní zpracování, dobrej display (až na rozlišení, což mi neva), super klávesnice (až na takovej detail v mačkání Alt+Shift+Písmeno se musí nejdřív zmáčknout alt :-) ) a vypadá dobře ;-)
Re:Re:Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
tomik 19. 02. 2008, 10:28:07
Odpovědět  Odkaz 
nx6110 a Broadcomackou wifi BCM4306 jsem rozjel v pohode, hlavne pod Ubuntu. Mel jsem s tim problemy pod Debianem s nou jsem se tam trapil desne dlouho, ale nakonec jsem ji taky rozjel, ale opravdu pod Ubuntu neni zadnej problem.
Jinak nevim jakou mas distribuci ale ja nechavam talcitko porad zapnuty, cili me to porad sviti a mam aj zaply BT, a pokud se chci pripojit nebo aby se proste wifi nazkocila tak hodim jenom "sudo ifdown eth0" a pak "sudo ifup eth0" a frci to pac mam aj dobre nastaveny "/etc/network/interfaces" ;-)
Re:Re:Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
Smajchl 26. 04. 2008, 23:22:30
Odpovědět  Odkaz 
Před několika týdny jsem zkompiloval nejnovější ovladač b43 z gitu (linuxwireless.org) a šlape úplně skvěle, nemám námitky. Konečně konec ndiswrapperu, bohužel mi nějak začal blikat display občas, pravděpodobně zlomený kablík co vede do displaye, budu to muset rozebrat a přezkoumat, možná udělám i nějakej tuning ;-)
Re:Re:Re:Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
forcius 1. 10. 2008, 22:18:10
Odpovědět  Odkaz 
Ahojte!
mamm tento pc,ale nejde mi nastavit WIFI, mam doma oqislink,ale nejak ho nemoze najst. Ine zariadenia ho v pohode najdu...ak ma niekto skusenosti, poprosil by som o radu...vopred vada
Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
tomik 19. 02. 2008, 10:30:13
Odpovědět  Odkaz 
Jinak Vlastimile, mas v clanku drobnou chybku..;-)
"Wifi

Jedná se o ‎BCM4401-B0 100Base-TX, který funguje buď s jaderným modulem,..."

Nejedna se o BCM4401 jedna se o BCM4306 ;-) to je wifi...to co jsi napsal je sitovka..;-)
Jen pro upresneni..;-)
Tom
Vlastimil Ott Re:Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
Vlastimil Ott 19. 02. 2008, 11:16:35
Odpovědět  Odkaz 
Díky za upozornění, opraveno.
Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
firer 2. 03. 2008, 10:02:14
Odpovědět  Odkaz 
Mám HP nx6110 už pomalu tři roky. Centrino 1,7 GHz, 1 GB ramky, 120 GB hdd, BT, s Win xp home. Předtím jsem měl nějaký Umax VisionBook 14'' a tato koupě HP byla nejdříve šokem. Na Umaxu jsem měl kolečko na zvuk, 6pinový FireWire, IRDA, S-video, PS/2, disketovku, LPT, vícekanalové audio a jiné lahůdky, které HP nemá ani náhodou. Vlastně jsem Umaxe prodal jen proto, že měl stolní Celeron a byl děsně hlučný (2 ventilátory), a vydržel jen 1,5 na baterce. Ale- Na HP jsem si zvykl a šlape stále bez závad. Baterka už sice trochu ztratila na kapacitě a IDE disk také není rychlík, ale spolehlivost tam je. Občas mi sice zhasne displej (vznikne bílá nebo černá barva) a pomůže jen přechod do úsporného režiu a zpět, ale není to často. Jinak laptop je jako nový - a to jede většinou nonstop - přes den na něm pracuji, v noci počítá filmy či stahuje na pozadí, jen je trochu otlačená klávesnice, jednou za rok ho vyfoukám kompresorem. Držák nebo jsem měl štěstí na kus. Nic výkonějšího nepotřebuju, takže si jej aspoň ještě rok nechám. Takže hodnocení 2+ za chudší výbavu. Mimochodem, existuje ještě nějaký laptop (kromě Apple) standardně vybavený 6pinovým konektorem FW? :o)

firer
Re:Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
Smajchl 26. 04. 2008, 23:18:20
Odpovědět  Odkaz 
Jojo Apple je super že má 6-pin firewire, není to jediná výhoda, takovejchlech detailů co potěší má spousty. Jenom jsem nezjistil jak na OS X udělat stáhnout video z kamery do avi. Kompilovat dvgrab jsem se neodvážil.
Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
martin kumst 16. 05. 2008, 22:59:17
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den. Necetl jsem tento clanek moc presne, ale zaznamenal jsem, ze mate problemy s uspavanim. Mam naprosto stejny model jako vy. Take jsem mel problemy s uspavanim, ale po kompilaci noveho jadra (tusim ze od 2.6.21) je vse v poradku.
Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
Dara 20. 02. 2009, 23:38:11
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

jsem naprostý laik a potřebovala bych poradit, protože vidím, že je zde samý odborník...mám hp compaq nx6110 a začal mi odcházet ventilátor, zatím se nikdo z doma přítomných neodhodlal mi pc rozdělat a podívat se jaký typ vlastně budu potřebovat...doktor pro můj notebook pořád nemá čas a já bych si chtěla ventilátor koupit sama...jen vědět jaký...budu moc ráda pokud mi odpovíte (nejlépe na email)...díky
Vlastimil Ott Re:Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
Vlastimil Ott 21. 02. 2009, 11:09:24
Odpovědět  Odkaz 
Na email neodpovídáme, navíc jsi ho nezadala.

Proč to nedáš do servisu? To budeš doma po večerech rozdělávat notebook? Pořád je to složitá technika, nevím. proč by to měl člověk rozdělávat doma - že to pár lidí dokáže, neznamená, že je to běžná praxe.

Já jsem ho koupil v bohemce, takže tam bych šel s požadavkem na výměnu. Ano, stojí to peníze.
Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
Martin K 4. 09. 2011, 01:10:20
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den pane Vlastimile!
Také vlastním notebook nx6110 a koupil jsem ho s FreeDOS. Líbilo se mi, že po nabootování se automaticky ztišil ventilátor. Vlastní hloupostí jsem celý dist přeformátoval a nainstaloval Windows XP bez zálohování puvodního systému... DOS stále používám, ale neumím v něm ztlumit větráček CPU (stále běží na 100%). Nemáte prosím vás ještě stále zálohu puvodního FreeDOSu z notebooku? A pokud ano, mohl by jste někam uploadnout buď celou zálohu, nebo alespoň tu utilitku na ztišení větráku (pro DOS)? Nikde se mi jí sehnat nepodařilo. Moc děkuji!
S pozdravem
Martin K.
Vlastimil Ott Re: Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
Vlastimil Ott 4. 09. 2011, 10:25:09
Odpovědět  Odkaz 
Nemám, bohužel. Onen notebook skončil svůj životní cyklus v zimě 2011. Co vás vede k použití DOSu?
Re: Re: Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
Martin K 25. 09. 2011, 20:52:11
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji, to nevadí. DOS používám při nízkoúrovňovém programování v C++ a v assembleru, protože mám přímý přístup k hardware PC. Když jsem měl čas, tak jsem programoval grafický systém, který běžel v chráněném režimu s vlastní správou paměti, přistupoval k portum VGA apod. Takže to by pod Windows moc nešlo:)
Vlastimil Ott Re: Re: Re: Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
Vlastimil Ott 25. 09. 2011, 22:47:38
Odpovědět  Odkaz 
K čemu to? To se dělalo před 15 lety (to neberte jako rýpání, jen komentář), má to dnes nějaký smysl? Windows ani DOSem se nezabývám, a tak nemohu nijak poradit.
Re: Re: Re: Re: Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
Martin K 28. 09. 2011, 12:53:10
Odpovědět  Odkaz 
Máte pravdu, že dnes už to nikdo nedělá. Ale vystudoval jsem informatiku a ve škole jsme hodně dělali i nízkoúrovňové věci v assembleru a kromě toho mě to dost bavilo. Smysl to kromě pochopení principu má také v tom, že když dnes něco programuji ve Visual C++ a nefunguje to, jak má (např. nejaká funkce), tak se podívám na vygenerovaný zdroják v asm a většinou hned zjistím, kde je problém. Také se oplatí některé časově kritické funkce napsat v asm, muže to značně urychlit program. No uznávám, že dnešní překladače generují velmi slušný a rychlý kód - až jsem sám překvapen:-)
Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
Honza V. 13. 06. 2012, 15:33:54
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím,
při přehrávání záznamu hlasu přes mikrofon je slyšet is hlasem hučení.
Nevím si rady, jak toto odstranit. Děkuji za radu.
Zkušenosti: Notebook HP Compaq nx6110
Honza V. 13. 06. 2012, 15:37:30
Odpovědět  Odkaz 
Mám Windows XP, asi jsem špatně.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blog