přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Notebook Barbone 1,6 GHz

Notebook Barbone 1,6 GHz

Kvalitní notebook určený pro normální uživatele testoval Vlastimil Ott.


 24.jpg

 6.jpg

 10.jpg

Stroj, který jsem testoval, stojí přibližně dvacet osm tisíc korun (s DPH). Jeho vybavení je více než komfortní. Největší nedostatek je pro mě ale absence infračerveného portu, který mi citelně chyběl. Jedná se ale jen o drobnou pihu na kráse.

 12.jpg

 4.jpg

Notebook je vybaven mimo jiné čtečkou karet (nemohl jsem bohužel vyzkoušet), WiFi Intel Wireless 2200 BG, rozhraním FireWire a klasickým analogovým modemem. Na zadním panelu se nachází pouze konektor pro připojení externího monitoru. Na předním panelu vpravo jsou konektory pro připojení sluchátek a mikrofonu. Zvuk vychází také z integrovaných reproduktorů, zvukovou kartu reprezentuje kodek AC'97; výstup mi připadal ale příliš tichý. Navíc jsem při testování narazil na problémy s inicializací, a to i ve stejné distribuci při vícenásobných startech. Jinak vše funguje s ALSA.

 8.jpg

 14.jpg

Vedle konektorů se nalézá ještě vypínač pro WiFi kartu. Lze tedy manuálně zapnout a vypnout příjem signálu. V pravé části se ještě nachází slot pro PCMCIA kartu, který je zakryt záslepkou. Dále jsou zde tři USB porty. Na druhé straně se nachází CD-RW vypalovačka a DVD ROM v jednom. V levém horním rohu jsou tři diody indikující zapnutí přístroje, zapnutí WiFi a práci harddisku.

 16.jpg

Pod displejem se nachází mřížka ukrývající reproduktory. Zlé jazyky tvrdí, že se brzy zanese prachem a nečistotou. Uprostřed trůní tři tlačítka, která by měla svými popiskami jasně sdělit, k čemu slouží. Já jsem na to bohužel nepřišel. Stejně tak mě nenapadlo, jak jejich funkčnost otestovat v Linuxu. Tlačítko pro vypnutí je dostatečně velké a ploché a jako správné tlačítko při stisku cvakne; nejedná se tedy jen o levnou gumovou napodobeninu.

 17.jpg

Notebook disponuje 15“ displejem a integrovanou grafickou kartou od Intelu, pracovní rozlišení je 1024x768, vyšší se sice nabízelo, ale nakonec nefungovalo. Frekvence procesoru dosáhla 1,6 GHz, paměť 256 MB, harddisk má kapacitu 40 GB, 5400 otáček za minutu a cache 2 MB.

 18.jpg

To vše dohromady, společně s příliš citlivým touchpadem Synaptics, představuje solidní pracovní prostředí, na které si člověk rád zvykne. Baterie opravdu vydrží dvě hodiny, snad i o trochu více, pokud zrovna nepřehráváte video. V tomto ohledu jsem zkoušel neinvazivní metodu – vydržet co nejdéle. Proto jsem nechal počítač pouze běžet, občas jsem jej vyrušil několika klepnutími na klávesnici. Po zhruba dvou hodinách se ozve snad až moc příliš hlasité pípání, které oznamuje blížící se vybití baterie.

 19.jpg

Vstupní zařízení jsou klávesnice a touchpad. Nepodařilo se mi najít konektor pro PS2 myš, asi ho výrobce zapomněl přibalit. Samozřejmě, že vtipkuji. Zmíněné USB porty se přímo nabízejí pro připojení myši, stejně jako „klíčenky“ či digitálního fotoaparátu. Touchpad Synaptics se mi vůbec nelíbí; zřejmě se mi nebude líbit ani žádný jiný touchpad. Je příliš citlivý, příliš plochý a příliš nepraktický. Je to ale vlastnost, pochopitelně nikoliv chyba či nedostatek.

 2.jpg

Funkční klávesa je umístěna v levém rohu (vpravo od ní je klávesa Ctrl). S její pomocí a stiskem dalších kláves lze regulovat hlasitost výstupu, jas obrazu, lze přepínat výstup na externí monitor a v neposlední řadě lze stroj také uspat. To se ostatně stane i při sklapnutí displeje.

 20.jpg

Displeje jsem se dotýkal opatrně, v závěsech se kýval snad až moc. Je to ale vlastnost přítomná i u jiných strojů. Nelze očekávat odolnost jako u pancéřových vrat, je to přece jen jemný nástroj. Z toho vyplývá, že do extrémního prostředí bych si tento notebook nevzal, protože bych se o něj bál. Ale jako přenosný počítač na chalupu, na pracovní jednání (kam ho přivezu a odvezu autem), do dopravního prostředku či jen tak do postele se jistě hodí více než jen dobře. Ventilátor je slyšet, zapne se na krátkou dobu podle výše zatížení procesoru. Při normální kancelářské práci to nebylo příliš často.

 21.jpg

Celkový dojem je příznivý, ačkoliv mi opravdu citelně chyběl infračervený port. Na druhou stranu je ostatní výbava velmi bohatá, opravdu jsem nečekal čtečku karet – i když dosud žádnou nevlastním. Také jsem testování nestavěl na hráčském zážitku, ale na normální práci s editorem, prohlížečem apod. Oceňuji konektivitu, také doba práce na baterii se pohybuje ve slušných hodnotách.

 22.jpg

Specifikace notebooku

procesor: Intel Pentium M 1,6 GHz * chipset: Intel 855GME * paměť: DDR 256 MB 400 MHz * harddisk: 40 GB * interní CD-RW/DVD-ROM * disketová jednotka: ne * panel: 15" TFT * zvuk: AC'97, 16-bit stereo * videokarta: Intel 855GME, sdílená paměť * polohovací zařízení: touchpad + 2 tlačítka * multifunkční kartový slot * konektory: modem, LAN (RJ45), 3xUSB2.0, VGA, Audio Line-In, Audio Line-Out, IEEE-1394, S-Video výstup, napájení * akumulátor: Lithium Ion, 3,25 Ah, cca 2 hodiny * OS: Mandrakelinux 10.1 * cena: cca 28 000,-- s DPH

Výpisy

Výpis lspci.
Výpis lspcidrake.

 3.jpg

 hw_small.jpg


Notebook k recenzi zapůjčila firma TS Bohemia.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz