přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, 451: „cenzorský“ stavový kód HTTP

451: „cenzorský“ stavový kód HTTP

451 Unavailable

IESG schválila zavedení nového stavového kódu pro protokol HTTP. Kód 451 se bude používat pro odpovědi na požadavky na objekty, k nimž byl přístup zakázán administrativním rozhodnutím.


V roce 2013 britská spotřebitelská organizace Open Rights Group navrhla, aby byl zaveden speciální stavový kód protokolu HTTP, který by indikoval, že se k určité stránce nelze dostat proto, že byla zablokována administrativním rozhodnutím (soudu, policie, úřadu apod.). Jako vhodný se jevil kód 451.

Kód 451 jednak odpovídá pravidlům pro tvorbu těchto kódů, současně je odkazem na knihu 451 stupňů Fahrenheita, v níž vítězí technokratická a povrchní kultura masových médií nad přemýšlivou společností a kde jsou kromě jiného páleny knihy.

Nyní se návrh stal skutečností – skupina Internet Engineering Steering Group (IESG) schválila přidání zmíněného kódu do standardu HTTP. Nový kód má i svůj web 451 Unavailable, kde najdete odpověď na otázku, proč je žádoucí takový kód mít (a proč se nehodí některý z dosud existujících).

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog