přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Italský soud: Nejste odpovědni za diskusní příspěvky

Italský soud: Nejste odpovědni za diskusní příspěvky

Italský nejvyšší soud rozhodl, že tvůrci webového obsahu nenesou odpovědnost za diskusní příspěvky vložené čtenáři.


Mnoho webů má pod články možnost diskuse mezi čtenáři. Nezřídka se tam objevují příspěvky „hrubého zrna“, často směrované proti konkrétním osobám, firmám, výrobkům apod. Právní kroky pak bývají vedeny ne proti tomu, kdo příspěvky vložil, nýbrž proti provozovateli webu a osobám, které se o něj starají. V tomto konkrétním případě byla obviněna Daniela Hamaui, editorka magazínu l'Espresso, kvůli neodstranění takových diskusních příspěvků.

Zatímco soud prvního stupně i soud odvolací odpovědnost editorky potvrdily, nejvyšší soud Itálie (k němuž byla podána kasační stížnost) zaujal opačný postoj a rozsudek zrušil. Podle soudu nelze na takové případy aplikovat pravidla určená pro odpovědnost za vydání obsahu v tištěném médiu. Rozhodnutí je zcela přelomové, protože dosavadní italská praxe byla odlišná. V únoru 2010 byli tři představitelé firmy Google odsouzeni k podmíněnému trestu za neodstranění „nevhodného“ videa, v září proběhla vlna protestů proti návrhu zákona (nakonec přijatého ve změkčené podobě), který měl zavést povinnost publikovat opravy do 48 hodin pod hrozbou pokuty 12 000 EUR.

V Česku je z této oblasti obecně znám dosud neuzavřený případ „PROLUX vs. Internet Info“ (původní rozsudek odstranění celého diskusního vlákna byl odvolacím soudem podstatně zmírněn; žaloba na Internet Info nebyla jediná) a také bloggerská causa „Martin Ondreját vs. Michal Matoušek“ (kde naopak administrátor některé diskusní příspěvky smazal a změnil tak „rozložení sil“ mezi diskutéry).

Nahoru

Příspěvky

Jirka Vrba Italský soud: Nejste odpovědni za diskusní příspěvky
baf 1. 12. 2011, 22:54:45
Odpovědět  Odkaz 
hlavně je škoda, že se neujalo meta name="rating"

Pokud by provozovatel měl povinnost mít ho nastavené, tak je část problému vyřešena.
Nemoderovaná diskuze = web není vhodný pro děti, dá se to jednoduše filtrovat.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...