přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Italský soud: Nejste odpovědni za diskusní příspěvky

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Italský soud: Nejste odpovědni za diskusní příspěvky

Italský nejvyšší soud rozhodl, že tvůrci webového obsahu nenesou odpovědnost za diskusní příspěvky vložené čtenáři.


Mnoho webů má pod články možnost diskuse mezi čtenáři. Nezřídka se tam objevují příspěvky „hrubého zrna“, často směrované proti konkrétním osobám, firmám, výrobkům apod. Právní kroky pak bývají vedeny ne proti tomu, kdo příspěvky vložil, nýbrž proti provozovateli webu a osobám, které se o něj starají. V tomto konkrétním případě byla obviněna Daniela Hamaui, editorka magazínu l'Espresso, kvůli neodstranění takových diskusních příspěvků.

Zatímco soud prvního stupně i soud odvolací odpovědnost editorky potvrdily, nejvyšší soud Itálie (k němuž byla podána kasační stížnost) zaujal opačný postoj a rozsudek zrušil. Podle soudu nelze na takové případy aplikovat pravidla určená pro odpovědnost za vydání obsahu v tištěném médiu. Rozhodnutí je zcela přelomové, protože dosavadní italská praxe byla odlišná. V únoru 2010 byli tři představitelé firmy Google odsouzeni k podmíněnému trestu za neodstranění „nevhodného“ videa, v září proběhla vlna protestů proti návrhu zákona (nakonec přijatého ve změkčené podobě), který měl zavést povinnost publikovat opravy do 48 hodin pod hrozbou pokuty 12 000 EUR.

V Česku je z této oblasti obecně znám dosud neuzavřený případ „PROLUX vs. Internet Info“ (původní rozsudek odstranění celého diskusního vlákna byl odvolacím soudem podstatně zmírněn; žaloba na Internet Info nebyla jediná) a také bloggerská causa „Martin Ondreját vs. Michal Matoušek“ (kde naopak administrátor některé diskusní příspěvky smazal a změnil tak „rozložení sil“ mezi diskutéry).

Nahoru

Příspěvky

Jirka Vrba Italský soud: Nejste odpovědni za diskusní příspěvky
baf 1. 12. 2011, 22:54:45
Odpovědět  Odkaz 
hlavně je škoda, že se neujalo meta name="rating"

Pokud by provozovatel měl povinnost mít ho nastavené, tak je část problému vyřešena.
Nemoderovaná diskuze = web není vhodný pro děti, dá se to jednoduše filtrovat.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...


Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »