přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Sněmovna schválila blokování webů ministerstvem financí

Sněmovna schválila blokování webů ministerstvem financí

Blokace

Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválila vládní návrh zákona o hazardních hrách. Podle něj budou ISP muset blokovat přístup k webům, které umístí na seznam ministerstvo financí.


Ve třetím čtení dnes Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila vládní návrh zákona o hazardních hrách. Jedním z opatření, která jsou v návrhu obsažena, je povinnost poskytovatelů internetového připojení blokovat přístup k webových stránkách podle seznamu nepovolených internetových her, který bude spravovat ministerstvo financí. Na tento seznam se weby dostanou na základě rozhodnutí ve správním řízení. Provozovateli webu se zahájení řízení i další písemnosti doručí pouze veřejnou vyhláškou.

Pokud bude znám pobyt nebo sídlo provozovatele webu, ministerstvo mu písemnosti zašle též na vědomí, jejich případné nedoručení ale nebude mít žádné právní následky.

Zákon neřeší technické aspekty toho, jak by mělo blokování fungovat. Blokovat lze na úrovni DNS (což dopadne na celé domény, současně to lze snadno obejít), na úrovni IP adres (blokace znemožní přístup k veškerému obsahu dostupnému na dané adrese) nebo na úrovni jednotlivých URL (neaplikovatelné při šifrovaném přístupu přes HTTPS).

Nahoru

Příspěvky

Sněmovna schválila blokování webů ministerstvem financí
Aleš 15. 04. 2016, 08:54:18
 Odkaz 
Blokovat weby, které ožebračují rodiny ziskem z hazardu je jednoznačně správné. Blbé kecy o tom jak to nejde, jsou opravdu trapné, když je možné se nabourat do šifrovaného telefonu od Applu nebo hacknout cokoliv. A kecy o tom, že blokovat ip adresu a ohrozit jiné stránky na sdíleném hostingu, jsou ještě trapnější. Nemají poskytovatelé dovolit provozovat hazard na svých serverech.
Sněmovna schválila blokování webů ministerstvem financí
nobody 15. 04. 2016, 10:22:27
 Odkaz 
trapne kecy si predvedl sam, az budes mit stranky co sdili stejnou ip a prestanou ti chodit, tak se budes divit, resp. nadavat poskytovateli :) to ze jde o cenzuru ktera muze byt zneuzitelna ti uz tezko muze dojit dle tveho tonu zachodove dlazdicky...
Sněmovna schválila blokování webů ministerstvem financí
Petr 15. 04. 2016, 11:02:04
 Odkaz 
"Blokovat weby, které ožebračují rodiny ziskem z hazardu je jednoznačně správné"
to by se mělo blokovat všechno co má co dočinění s naší vládou(nemalé daně z hazardu), ale ani tak by to asi moc nepomohlo :) fakt mi nepřijde hazard jako nějakej globální problém, nikdo mě do toho přece nenutí a když sem mamlas a projedu tam i kalhoty je to jen moje blbost

ale to bylo trochu offtopic, tohle všechno zase jen přidává práci drobným ISP co se administrativy týče, všechny tyhle nařízení, omezení... takhle tady bude za chvilku jen pár poskytovatelů, ti si budou držet nehorázný ceny a nakonec nás neožebračej hazardní společnosti(kde se nechá obrat jen kdo chce) ale obereou všechny protože internet je skoro nutnost..

ač trochu přehnané, myslím že to jde tímhle směrem...

o tom že jde o přejmenovanou cenzuru ani nemluvim...
Lukáš Jelínek Sněmovna schválila blokování webů ministerstvem financí
Lukáš Jelínek 15. 04. 2016, 12:08:00
 Odkaz 
Podle mého názoru může ten zákon vést k tomu, že mnoho malých ISP skončí, hlavně těch na vesnici, protože náklady na zajištění blokace pro ně budou příliš vysoké. Pak tam s velkou slávou vstoupí velcí ISP, kteří na to dostanou broadbandovou dotaci.

Problémů je v tom zákoně celá řada (i jen pokud se budeme bavit o té části o blokování webů). Tak namátkou:
1) Rozhodování o mezích svobody projevu se vkládá do rukou moci výkonné (namísto moci soudní, která by to měla vždy řešit).
2) Není zajištěno právo na řádné řízení, s rovností stran. MF je principiálně podjaté, není to nezávislý úřad.
3) V řízení o zařazení na seznam se doručuje pouze veřejnou vyhláškou. Každý provozovatel webu tedy bude muset soustavně sledovat úřední desku MF, zda proti němu nebylo zahájeno toto řízení.
4) Zákon neříká, co a jak se má přesně blokovat. Současně ale zavádí vysoké sankce, pokud ISP svou povinnost nesplní. ISP tak budou ve dvojím ohni - z jedné strany sankce za porušení zákona, z druhé hrozba náhrady škody (a poškození dobrého jména) za blokaci webů, které na seznamu nejsou.
5) Blokaci půjde snadno obejít. Teď nemyslím ty postupy jako alternativní DNS (pokud by se blokovalo na této úrovni), VPN, proxy, tunely, Tor apod. Ale protože se blokace budou týkat jen webů, na mobilní aplikace nedopadne a provozovatelé her se ještě více přesunou z webu do této sféry.
6) Samotné zavádění blokací webů, ať už pod jakýmkoli bohulibým účelem, otevírá cestu k rozšiřování působnosti. Teď to bude hazard, pak třeba extremistické weby (co že to tvrdila komisařka Jourová?) a později klidně weby s "nevhodnými" politickými názory.
Sněmovna schválila blokování webů ministerstvem financí
NULL 15. 04. 2016, 12:31:38
 Odkaz 
Tak jako ISP by to ale mohl mít docela jednoduché. Nějaké IDS/IPS stejně používá + na DNS zablokuje určité adresy a hotovo. To že to někdo obejde .... no a co. Jako majitel psa taky musíte zabezpečit, že se neotevřou vrata, ale když Vám někdo přeleze plot s cedulkou "Tady hlídám já ... " no tak to už je jeho problém.
Sněmovna schválila blokování webů ministerstvem financí
Aleš 15. 04. 2016, 13:48:23
 Odkaz 
Pevně věřím, že zákon vejde v platnost. Až se to stane, beru si dovolenou a sedm dní budu pořádat velkolepou oslavu. Že je to cenzura? Jasně že je, no a co? Je to super. Lidi si myslí, že si budou dělat co chtějí, ani náhodou. Jen aby jste se z toho internetu nezbláznili. Stovky let lidé žili bez toho aniž by museli čumět do monitoru a žili daleko plnější život. Je to jako s filmy, na ty se dívají chudáci co neumí žít svůj vlastní život a tak žijí život herců sledováním plastové krabice.
Sněmovna schválila blokování webů ministerstvem financí
Pavel Šimerda 15. 04. 2016, 14:05:21
 Odkaz 
Aleš: Tak proč pouštíte počítač a lezete na LinuxEXPRES a nežijete ten plnější život?
Sněmovna schválila blokování webů ministerstvem financí
Filip 16. 04. 2016, 12:24:46
 Odkaz 
Smutný to den :-(
Sněmovna schválila blokování webů ministerstvem financí
Jiří Doskočil 16. 04. 2016, 19:11:53
 Odkaz 
Hlupáků, co si myslí, že jen oni mají recept na smysluplný život, chodí po světě opravdu spoustu. Teď nám všem to tady jeden z nich natřel.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz