přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Deset tipů pro zlepšení Unity

Deset tipů pro zlepšení Unity

unity.png

Unity ještě nebylo na světě a již jeho mnozí byť i jen potenciální uživatelé hořekovali nad jeho nepraktičností, složitostí a nezvyklým ovládáním. Pokud mezi takové uživatele patříte, nebo již dokonce v Unity tápete, vyzkoušejte našich deset triků, jak si používání Unity zpříjemnit.


O prostředí Unity se toho dá říct mnoho hezkého, ale i nepěkného. Ať už se ale rozhodnete naslouchat jeho zastáncům, nebo zarytým odpůrcům, zůstává zde jeden prostý fakt: Unity je jiné. Zatímco mnoho věcí se dá pochopit zcela intuitivně, jsou zde i takové možnosti a způsoby ovládání či nastavení, které by žádný uživatel nevymyslel ani pod pohrůžkou smrti. Alespoň několik z nich si nyní ukážeme.

Minul vás zcela fenomén Unity a ani jste nezaznamenali bouři kolem vydání nového Ubuntu 11.04 Natty Narwhal? V tom případě neváhejte a doplňte si vzdělání v našem seriálu o prostředí Unity a v recenzi Ubuntu 11.04.

Tip první – Jak tomu mám říkat?

První tip není ani tak tipem pro samotné použití Unity, ale určitě se bude hodit, obzvláště pokud se budete chtít někoho ohledně Unity na něco ptát. Jedná se o názvosloví v Unity, tedy jména jednotlivých součástí. V případě dotazů bude určitě pro všechny mnohem lepší, když budete vědět, že chcete něco provést s indikátorem upozornění než s „takovým tím tamtím“. Trochu sobecky musím přiznat, že i mně v dalších tipech velmi pomůže, když nebudu muset každý termín zvlášť vysvětlovat.

Prostředí Unity přehledně očíslované Prostředí Unity přehledně očíslované

  1. Launcher

  2. Položky na Launcheru

  3. Přepínač ploch

  4. Nabídky Aplikace a Soubory a složky

  5. Titulek okna

  6. Nabídka okna (systém, který se stará o její přesun do horního panelu se nazývá Global menu)

  7. Indikátory

    • Ovládání hlasitosti

    • Indikátor upozornění

    • Hodiny/Datum a čas

    • MeMenu

    • Indikátor sezení

  8. Quicklist

  9. Horní lišta okna

  10. Ovládací prvky okna

  11. Tlačítko Ubuntu

Tip druhý – Jak to dát pryč?

Ačkoli toto mají být tipy usnadňující používání Unity, nejčastější otázkou mnohých uživatelů je, jak se toho co nejrychleji zbavit. Naštěstí to není tak složité. Při přihlašování máte možnost vybrat si tzv. sezení. V přihlašovacím okně (poté, co vyberete uživatele, ale předtím, než zadáte a potvrdíte heslo) se podívejte k dolní části obrazovky, ve které je zobrazena lišta s několika položkami. Vás zajímavá třetí položka (zleva), což je právě nabídka pro výběr sezení. Jako předvolené je sezení Ubuntu, což je Unity. Vás zajímavá položka Ubuntu Classic, pod kterou se skrývá země zaslíbená – klasické prostředí GNOME 2 s panelem, přesně takové, na jaké jste zvyklí ze starších verzí Ubuntu.

Výběr sezení na přihlašovací obrazovce Výběr sezení na přihlašovací obrazovce

Pokud máte nastaveno automatické přihlašování, přihlašovací obrazovka se vám logicky nezobrazuje. V tom případě překonejte odpor k Unity alespoň na chvíli a pomocí indikátoru sezení (už víte, k čemu je dobrá jasná terminologie?) se odhlaste – et voilà, máte k dispozici přihlašovací okno, s možností vybrat si sezení tak, jak je uvedeno výše.

Tip třetí – Nastavení oznamovací oblasti

V Unity se sice klasická oznamovací oblast neboli systray vyskytuje, ale není tak úplně standardní – nemohou se v ní totiž zobrazovat jen tak ledajaké aplikace, ale pouze ty „schválené“. Mezi ně patří pouze Skype, Mumble, hp-systray, javovské aplikace a aplikace spouštěné pomocí Wine.

Pokud si přejete zobrazit v oznamovací oblasti jakoukoli aplikaci, musíte použít dconf Editor. Ten ale není obsažen v základní instalaci, proto si musíte napřed nainstalovat balík dconf-tools (nevíte-li, jak probíhá instalace programů v Ubuntu, navštivte návod na Ubuntu Wiki). Spusťte si dconf-editor a v něm přejděte do části desktop | unity | panel, kde položku systray-whitelist upravte na ['all']. Tím umožníte všem aplikacím využívat oznamovací oblast. Jejich ikony se nyní budou zobrazovat nalevo od všech indikátorů.

Tip čtvrtý – Úprava nabídky rychlého spouštění Dash

Po kliknutí na tlačítko Ubuntu se spustí Dash v módu, který umožňuje rychlé spouštění aplikací. Je v něm celkem osm velkých ikon – čtyři slouží k další navigaci skrze aplikace a místa a druhá čtveřice je určena pro rychlé spouštění aplikací. Tato nabídka se k nelibosti uživatelů Unity nedá přizpůsobit. Tedy téměř. Malým pozitivem je možnost změnit alespoň tři ze čtyř spouštěčů aplikací. Tuto možnost dává nástroj Preferované aplikace (lze spustit z nabídky Aplikace), který umožňuje nastavit výchozí internetový prohlížeč, e-mailový klient a multimediální přehrávač (a tato tři nastavení právě Dash respektuje) a kromě toho také výchozí emulátor terminálu a systém zpřístupnění (což nás ovšem v tomto případě nezajímá). Stačí si tedy vybrat „své“ aplikace a alespoň tuto část Dashe si přizpůsobit.

Dash s Chromiem, Thunderbirdem a přehrávačem Rhythmbox Dash s Chromiem, Thunderbirdem a přehrávačem Rhythmbox

Tip pátý – Nevhodné nedávné dokumenty

Pokud jste si ještě nevšimli, tak vězte, že v nabídce Soubory a složky se zobrazují poslední otevřené soubory. Jak se někteří uživatelé Ubuntu nechali slyšet, tak hlavním problémem je, že se tam zobrazují opravdu všechny nedávno otevřené soubory, a to i takové, kterými se člověk zrovna nechlubí a zároveň z názvu (u obrázků a videí zároveň i z náhledu) každý pozná, oč se jedná. Pomoci všem může program Activity Journal, který slouží k nastavování systému Zeitgeist, který tyto informace shromažďuje a ukládá. Není součástí základní instalace, ale jde snadno doinstalovat – hledejte balík gnome-activity-journal. V Activity Journal vyvolejte dialog pro nastavení (ikona nářadí v pravém horním rohu), povolte plugin Blacklist Manager a na kartě Blacklist můžete přidat jakoukoli složku, kterou má systém ignorovat, například file:///home/uzivatel/moje_tajna_slozka/*.

Druhou možnost představují následující dva příkazy, které kompletně vymažou celou historii:

rm ~/.local/share/zeitgeist/activity.sqlite

zeitgeist-daemon --replace

Tip šestý – Vlastní quicklisty

Možná jste si všimli, že některé aplikace (LibreOffice, Gwibber...) mají na Launcheru poněkud bohatší quicklisty. Pokud jste navíc přemýšleli, jak si takto obohatit i další aplikace, je tento tip určen právě pro vás. Postup si ukážeme na ikoně správce souborů Nautilus, ke které si přidáme možnost přejít rovnou do konkrétních oblíbených adresářů. Základní myšlenkou je upravit .desktop soubor dané aplikace přidáním standardizovaných záznamů určených pro vypsání položek do quicklistu.

Zkratkou rovnou k oblíbeným složkám Zkratkou rovnou k oblíbeným složkám

Zkopírujte si .desktop soubor pro Nautilus z /usr/share/applications/nautilus-home.desktop do ~/.local/share/applications (jedná se o skrytou složku ve vašem domovském adresáři, ve správci souborů Nautilus zobrazíte skryté složky klávesovou zkratkou [Ctrl+h]) a otevřete jej v novém umístění v textovém editoru. Obsah souboru nahraďte například tímto:

[Desktop Entry]

Name=Home Folder
Comment=Open your personal folder
TryExec=nautilus
Exec=nautilus --no-desktop
Icon=user-home
Terminal=false
StartupNotify=true
Type=Application
Categories=GNOME;GTK;Core;
OnlyShowIn=GNOME;Unity;
X-GNOME-Bugzilla-Bugzilla=GNOME
X-GNOME-Bugzilla-Product=nautilus
X-GNOME-Bugzilla-Component=general
X-Ubuntu-Gettext-Domain=nautilus

X-Ayatana-Desktop-Shortcuts=Videa;Dokumenty;Hudba;Obrazky;Stazene
[Videa Shortcut Group]
Name=Videa
Exec=nautilus Videa
OnlyShowIn=Unity

[Dokumenty Shortcut Group]
Name=Dokumenty
Exec=nautilus Dokumenty
OnlyShowIn=Unity

[Hudba Shortcut Group]
Name=Hudba
Exec=nautilus Hudba
OnlyShowIn=Unity

[Obrazky Shortcut Group]
Name=Obrázky
Exec=nautilus Obrázky
OnlyShowIn=Unity

[Stazene Shortcut Group]
Name=Stažené
Exec=nautilus Stažené
OnlyShowIn=Unity

Změna se projeví až po odhlášení a následném přihlášení. Další zajímavé tipy na quicklisty můžete najít na AskUbuntu.com.

Tip sedmý – Návrat k výchozím nastavením

Ačkoli se v Unity nedá příliš mnoho věcí nastavit, stále je možné jej dostat do stavu velmi nekonzistentního (slušně řečeno). V tu chvíli se vám může hodit možnost vrátit vše do původního stavu. Výchozí nastavení obnovíte příkazem unity --reset, pokud si budete přát totéž, ale včetně výchozího nastavení položek na Launcheru, pak tedy unity --reset-icons.

Tip osmý – Vlastní spouštěč do nabídky a Launcheru

Pro přidání spouštěče do Launcheru a nabídky sice není dostupný nějaký jednoduchý nástroj, ale i tak se nejedná o nic nemožného nebo příliš složitého. Pomocí níže uvedeného postupu si můžete vytvořit položku jak pro vlastní příkazy, tak například pro aplikace, které se do nabídky aplikací nepřidají automaticky.

Klikněte pravým tlačítkem na plochu a ze zobrazené nabídky vyberte položku Vytvořit spouštěč... V zobrazeném okně si vyberte Název, vyplňte Příkaz, který chcete použít, a vyberte pro spouštěč nějakou pěknou ikonu. Takto vytvořený spouštěč můžete jednoduše vzít a přetáhnout na Launcher. Samotný spouštěč na ploše pak nesmíte smazat (jinak by zmizel i z Launcheru), ale můžete jej kamkoli přesunout. Toho využijeme a přesuneme jej do složky .local/share/applications (jedná se opět skrytou složku ve vašem domovském adresáři, pomůže klávesová zkratka [Ctrl+h]). Díky tomu se tato položka zobrazí i v nabídce Aplikace.

Tip devátý – Další položky do horního panelu

Oproti staršímu GNOME Panelu není možné na horní panel přidávat další applety. Alespoň ne tak, jak jsme na to byli doposud zvyklí. Appletům se nyní říká indikátory a místo ručního přidávání je třeba je nainstalovat a spustit. Výběr není prozatím bohužel nijak velký, ale alespoň několik základních je k dispozici. Nejžádanější je asi zobrazování aktuálního stavu počasí. K tomu stačí nainstalovat balík indicator-weather a poté z nabídky aplikací spustit Indikátor počasí. Na panelu se objeví oranžová ikona indikátoru, na kterou klikněte, vyberte položku Předvolby... a na kartě Umístění si vyberte místo, kde vás zajímá aktuální počasí.

Indikátor počasí v horním panelu Indikátor počasí v horním panelu

Další tipy na zajímavé indikátory, povětšinou z neoficiálních PPA zdrojů softwaru, naleznete na AskUbuntu.com.

Tip desátý aneb deset tipů v jednom

Tento článek rozhodně nedokáže obsáhnout všechny zajímavé možnosti Unity, ale abychom jich zvládli co nejvíce, poslední tip nabízí hned deset dalších tipů a triků (a to vše zcela zdarma, volejte ihned!).

  • Běží-li již aplikace, její novou instanci můžete z Launcheru spustit pomocí kliknutí prostředním tlačítkem.

  • Pokud nějaká aplikace vyžaduje vaši pozornost a zároveň není její okno zrovna aktivní, upozorní na sebe animací ikony v Launcheru a zároveň zmodráním levého horního růžku u tlačítka Ubuntu.

  • Kancelářský balík LibreOffice ve výchozí instalaci nepodporuje Global menu, to můžete změnit instalací balíku lo-menubar.

  • Přetažením okna k horní liště jej maximalizujete. Uchopením prázdného místa na panelu a tažením dolů jej zase minimalizujete.

  • V indikátoru sezení se skrývá položka Systémová nastavení, kterou můžete spustit Ovládací centrum a přes něj spravovat systém.

  • Pokud máte na Launcheru příliš mnoho ikon, můžete celý obsah Launcheru posouvat kolečkem myši.

  • Kliknutím prostředním tlačítkem na horní panel přesunete aktuálně aktivní okno na pozadí.

  • Unity má i svou 2D variantu – nepotřebuje 3D akceleraci, je napsaná v Qt a v Ubuntu 11.10 bude součástí výchozí instalace. Jmenuje se přiléhavě Unity 2D. Pokud jej chcete používat, nainstalujte si balíček unity-2d a následně jej zvolte při přihlášení jako sezení.

  • V Unity můžete použít témata vzhledu pro GNOME 2, horní panel se vzhledu tématu přizpůsobuje, Launcher a Dash nikoli.

  • Odlehčení na závěr: Unity není nedokončené, je to záměr. Devadesát devět procent věcí, které vám tak připadají, jsou ve skutečnosti hotovy, jedná se o rozhodnutí designérů a UX inženýrů. Pokud tedy něco nefunguje tak, jak chcete, není chyba v Unity, ale ve vás :-)

Na české Ubuntu Wiki je dostupná podrobná dokumentace pro Unity. Doufáme, že vám pomůže se všemi případnými nedostatky.

Věřte nebo ne, Unity je intuitivní

Unity je rozhodně v mnohém jiné, ale zkuste mu dát šanci – mnoho uživatelů potvrzuje, že z počátku neznámé ovládání je ve skutečnosti velmi intuitivní a pohodlné a práci s počítačem opravdu ulehčuje a zrychluje. Já sám nejsem výjimkou, Unity používám k plné spokojenosti jako hlavní prostředí na stolním počítači i netbooku již několik měsíců.

Nahoru

Příspěvky

Deset tipů pro zlepšení Unity
dubing 2. 05. 2011, 09:15:05
Odpovědět  Odkaz 
Proč něco z toho není na wiki ubuntu - nejlépe přímo v části instalace (možnost spusti Ubuntu classic) a pak v části o nastavení po instalaci?
Vojtěch Trefný Re:Deset tipů pro zlepšení Unity
Vojtěch Trefný 2. 05. 2011, 09:19:46
Odpovědět  Odkaz 
Odkaz na http://wiki.ubuntu.cz/Unity je i přímo v článku ;-)
Re:Re:Deset tipů pro zlepšení Unity
dubing 2. 05. 2011, 12:30:32
Odpovědět  Odkaz 
Já to ale myslel opačně.
Instaluju Ubuntu - najdu si tedy wiki - návod k instalaci.
Nainstaluju (dejme tomu přechod z nějaké dřívější verze) - a koukám na to jako puk.
Kdyby v návodu k instalaci bylo - rozjede se vám Unity, ale můžete jednoduše nastavit zpátky panel, případně si Unity upravit.

P.S ten výše uvedený příklad není můj případ, ale dle některých dotazů z fóra Ubuntu (ohledně návratu zpět) mám dojem, že je dost takových, kteří od nové verze čekají nové programy a drobné změny, ale nestojí o žádnou revoluci
Deset tipů pro zlepšení Unity
Honza 2. 05. 2011, 09:15:25
Odpovědět  Odkaz 
Článek dobrý, ale musím se přiznat, že po asi denním zkoušení Unity jsem z původního nadšení došel až k naprostému odmítnutí a dočasnému přechodu rovnou na Debian. Když jsem viděl, jak se v tom plácám já i žena a hlavně když jsem viděl, že chybí přesně ty základní ergonomické potřebnosti, rozhodnutí bylo jasné.

Za nejbolestivější považuji naprostou absenci přehledu otevřených oken (jinak než najetím na dock, ani tam to však často není detekce spolehlivá, navíc není jasné, kolikrát mám okno otevřené, jen to, že otevřené je). Nelze si přidat pořádně monitory výkonu na panel (monitor sítě se vždycky hodí) atd.

Jak už jsem psal, přijde mi to jako přechod od Lega nebo dokonce Technik Lega k Duplu, pro ty nejmenší. Celá koncepce mi přijde vhodná skutečně leda tak na tablet nebo dokonce nějaký ten smartphone.

Tipy, jak si Unity předělat pomocí konfiguráků a v podstatě „cheatů“, to mi přijde jako historie, romantická historie, kdy se nedodělanosti prostředí ladily vlastním úsilím. Ale možná jsem jen konzerva, protože na gnome s compizem jedu už dost dlouho na to, abych si i čerstvou instalaci během hodiny nepřizpůsobil do posledního detailu.
Re: Deset tipů pro zlepšení Unity
Lovap 3. 05. 2011, 09:39:56
Odpovědět  Odkaz 
No ... koľkokrát je otvorené okno by malo byť zrejmé z šípiek, alebo čo sú to, vľavo od ikony aplikácie v Launcheri (ľavý panel) - koľko šípiek, toľko okien. Šípka vpravo od ikony značí, že aplikácia je aktívna.
Re:Deset tipů pro zlepšení Unity
Suky 25. 06. 2011, 13:42:09
Odpovědět  Odkaz 
Přehled otevřených oken lze naštěstí udělat úplně jednoduše -> příkaz "gnome-panel" (nejlépe spouštěný po startu).
Už je to chvíle, co jsem si to nastavil, takže si nepamatuji přesně, ale tuším, že jsem musel smazat horní panel a nechat jen ten spodní.
Tlačítka vlevo
David Ondrejkovič 2. 05. 2011, 10:42:04
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

Díky za skvělý článek - díky němu se mi podařilo Unity (které se mi v principu líbí čím dál více) dostat do vcelku použitelného stavu.

Bohužel hlavní problém zůstal - u maximalizovaného okna aplikace jsou tlačítka stále vlevo a menu v hlavním panelu ať dělám co dělám. Když okno aplikace "demaximalizuji" tak je vše tam, kde to chci mít (tlačítka vpravo a menu v okně).

Nevíte co s tím?

Druhý problém je, že v Unity-2D nefunguje "Exposé" (Super+W) - to asi nepůjde vyřešit, že?

Normální Unity je totiž na mém netbooku Acer Aspire One 250 dost dýchavičné.
Vojtěch Trefný Re:Tlačítka vlevo
Vojtěch Trefný 2. 05. 2011, 10:54:29
Odpovědět  Odkaz 
Tlačítka oken: Pokud to dobře chápu, tak s tím aktuálně nejde nic dělat. U maximalizovaných oken je to zcela v moci Unity a global menu a tam se s nějakým přehazováním tlačítek snad ani nepočítalo... https://bugs.launchpad.net/unity/+bug/740232

Unity2D je třeba brát tak, že je ještě nedodělané. Některé věci prostě ještě nejsou. https://bugs.launchpad.net/unity-2d/+bug/757312 (plánováno do unity-2d 3.10)
Indikátor počasí a proxy
David Ondrejkovič 2. 05. 2011, 10:48:14
Odpovědět  Odkaz 
Další věc: Indikátor počasí bohužel nejde nastavit ani aktualizovat pokud jsem v práci připojen přes proxy server s autentizací. Podotýkám, že mám proxy a autentizaci zadanou jak v nastavení proxy pro celý systém, tak i v Synapticu. Dříve používaný applet fungoval bez problémů.

Není na tohle nějaký fígl?
Vojtěch Trefný Re:Indikátor počasí a proxy
Vojtěch Trefný 2. 05. 2011, 11:01:54
Odpovědět  Odkaz 
To by mělo být už opravené -- https://bugs.launchpad.net/weather-indicator/+bug/745634 -- bohužel ta verze s opravou ještě není v repozitářích Ubuntu, takže jedině si přidat PPA repozitář přímo od autora -- https://launchpad.net/~roignac/+archive/weather-indicator
Deset tipů pro zlepšení Unity
Tomáš Břinčil 2. 05. 2011, 11:41:58
Odpovědět  Odkaz 
Super článek, musel jsem si vyzdobit oznamovací oblast indikátorem počasí ;o)
Jinak Unity je prostě další evoluční krok, jsem rád, že tu je.
S používáním nemám problémy, chápu, že někoho to může překvapit, zejména začátečníky.
Ale začátečníci tu budou pořád a jestli maj nadávat na Gnome/KDE/Unity je úplně jedno.
Používám počítač klidně 8-12hodin denně. Co se týče ergonomie používání jsem nadmíru spokoje.
Deset tipů pro zlepšení Unity
Bunak 2. 05. 2011, 12:54:41
Odpovědět  Odkaz 
Super, nejlepší je tip 2 :)
Deset tipů pro zlepšení Unity
stewe 2. 05. 2011, 13:47:42
Odpovědět  Odkaz 
mac os x 11.04
Deset tipů pro zlepšení Unity
J. Prause 3. 05. 2011, 17:37:48
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý článek, dobrá osvěta, díky.
Ale prosím o radu, týká se druhého tipu:
Na přihlašovací obrazovce nemám na spodní liště žádnou možnost výběru sezení.
Kde mám co nastavit, aby to tam bylo?
Děkuji.
Re: Deset tipů pro zlepšení Unity
Milhouse 5. 05. 2011, 08:12:57
Odpovědět  Odkaz 
Nabídka se objeví až po napsání či zvolení uživatelského jména. Je to trapný, ale což...
Neaktualni popis zpusobu prihlaseni k odberu RSS - Firefox 4
honyczek 4. 05. 2011, 14:27:13
Odpovědět  Odkaz 
opravite to?
Deset tipů pro zlepšení Unity
maurice 4. 05. 2011, 15:40:20
Odpovědět  Odkaz 
lol, normalne ked som si to precital (len tak zo zaujimavosti) nad tym zacinam uvazovat, asi po update prejdem na unity. az tak sa mi to zapacilo..
Deset tipů pro zlepšení Unity
Wrunx 4. 05. 2011, 20:47:48
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý článek, děkuji za něj, ale co jsem chtěl říci, napsal už přede mnou Honza 2, a co jsem udělal po dvou půldenních zoufalých bojích s Unity, popisuje zas bod číslo 2. Je to pro mě po pár letech naprosto nadšeného užívání (a chválení) Ubuntu tragický šok... Pakliže (jak se dočítám na netu) prostě Unity na Ubuntu bude a Classic pak už ne a basta fidli, tak to abych začal pomalu šetřit zpátky na ty wokna... :-/
Deset tipů pro zlepšení Unity
ToMiNo 4. 05. 2011, 21:51:52
Odpovědět  Odkaz 
Jeste bych pridal zminku, ze nejake nastaveni pro Unity se da provest prez Compiz Manager (compizconfig-manager). Jde tam napriklad vypnout automaticke schovavani Launcheru, pro ty co maji velky sirokouhly monitor a nemusi setrit mistem na kraji. Jinak na Unity jsem si rychle zvykl a neni to zase tak zle. Dekuji za clanek.
Deset tipů pro zlepšení Unity
r0man 5. 05. 2011, 11:52:46
Odpovědět  Odkaz 
ked som povolil vsetky aplikacie do systray (tip3.)...tak tie co sa tvaria ako "schalene" mi nejdu vybrat mysou..neda sa na ne kliknut...len pouzit klavesu F10..potom su pristupne..neviete co s tym...dik
Deset tipů pro zlepšení Unity
petr 6. 05. 2011, 17:34:44
Odpovědět  Odkaz 
Nezdá se mi intuitivní, zvláště, když se přepisují minimalizovaná okna jinam. Ještě se musí doladit chyby. Přepínač ploch a jeho nastavení je krok zpátky. Kolik kliků zbytečně navíc.
Deset tipů pro zlepšení Unity - Tip čtvrtý
Marek 7. 05. 2011, 00:24:58
Odpovědět  Odkaz 
Užitečný článek, díky. Mám dotaz k tipu čtyři. Podle návodu jsem si změnil preferovaný prohlížeč na Operu, ale v Dashi stále zůstává Firefox. Nevíte někdo, co s tím?
Díky
Petr Valach Deset tipů pro zlepšení Unity
Petr Valach 17. 05. 2012, 01:37:43
Odpovědět  Odkaz 
Díky za prima článek, nacházím v něm celou řadu vyfikundací, které v brzku velice rád využiju. Co se týče těch nářků a bojů zastánců/odpůrců Unity, musím říci asi tolik. Klasická nabídka á la Start může být dobrá, pokud si člověk nepamatuje název nějakého programu, či se chce rychle přesvědčit, které programy má nainstalované. Jinak je celkem k ničemu, řekl bych. Unity je nezvyklé prostředí - hlavně kvůli titulku okna, na který si pomalu zvykám. Ale když mi právě Vojta Ubuntu prvně nainstaloval, byl jsem v něm skoro hned jako doma. Unity není nic strašného, je to rozhodně lepší než třeba systém v Kubuntu, ze kterého jsem opravdu zoufalý, protože vzhledově vypadá moc prima. A není to jen povrchní vzhled, ale i podoba oken, resp. nastavení, práce, vyhledávání atd. Přeplácané (až neúčelně) prostředí plné efektů, které jsou spíš k ničemu. Vůči Ubuntu 3D nemám prakticky žádné zvláštní výhrady. A je jedno, jestli Unity nebo Gnome Shell, mně osobně se zamlouvá oboje.
Deset tipů pro zlepšení Unity
Marek Zettík 4. 12. 2013, 12:14:40
Odpovědět  Odkaz 
článek zajímavý, ale nefunguje mi hint 8. Píše se tam:

Klikněte pravým tlačítkem na plochu a ze zobrazené nabídky vyberte položku Vytvořit spouštěč...

Onu položku "Vytvořit spouštěč" prostě nemám, jak dál?

Ubuntu 13.10
Re: Deset tipů pro zlepšení Unity
Petr70CZ 16. 08. 2014, 15:35:05
Odpovědět  Odkaz 
Tenhle článek je už bohužel hodně starý a tipy platí pro Ubuntu 11.04 . Já to tam taky nemám, používám Ubuntu 14.04 Trusty Tahr a 3D Unity.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz