přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, 15 let GNOME, LibreOffice 3.6

Control

15 let GNOME, LibreOffice 3.6

dvatydny.gif

Dva týdny s Linuxem: Prostředí GNOME oslavilo patnáctiny. Google Play Store zavedl inteligentní aktualizace. Humble Bundle pro Android 3. CyanogenMod 9. Debian přechází na Xfce. LibreOffice 3.6.


reklama

Co se děje ve světě Linuxu a open source

Prostředí GNOME oslavilo patnáctiny

Příběh grafického prostředí GNOME se začal psát 15. srpna 1997, kdy Mexičané Miguel de Icaza a Federico Mena oznámili: „Chceme vyvinout svobodnou sadu uživatelsky přívětivých aplikací a nástrojů. Podobnou, jako je CDE nebo KDE, ale kompletně založenou na svobodném softwaru.“ Za rok a půl spatřila světlo světa první stabilní verze GNOME 1.0. Už na prvním vydání se přitom podílela společnost Red Hat, která dodnes hraje ve vývoji prostředí zásadní roli.

GNOME 1 GNOME 1

Tři roky nato, v červnu 2002, vyšlo GNOME 2 – prostředí stále považované mnohými uživateli za to nejlepší, které pro Linux kdy vzniklo, a to zejména díky své jednoduchosti a zároveň slušné konfigurovatelnosti. O pevných základech GNOME 2 svědčí i fakt, že se vyvíjelo dalších devět let a vyšlo celkem šestnáct „velkých“ verzí.

Legendární GNOME 2 (přesněji verze 2.6 z března 2004) Legendární GNOME 2 (přesněji verze 2.6 z března 2004)

Nejnovějším přírůstkem z rodiny je GNOME třetí řady. Jeho tváří je rozhraní GNOME Shell, které výrazně vybočilo ze zajetých kolejí. Mnohým uživatelům se nelíbí trend až přílišného zjednodušování uživatelského rozhraní, to však nic nemění na tom, že GNOME je stále nekorunovaným králem linuxových grafických prostředí – většina distribucí staví právě na něm. Tak hodně úspěchů do dalších patnácti let!

GNOME 3 GNOME 3

Google Play Store zavedl inteligentní aktualizace

Největší obchod s aplikacemi pro Android Google Play Store nenápadně zavedl novinku, která byla anoncována už v červnu na konferenci Google I/O. Jedná se o nový způsob aktualizace aplikací: Zatímco dříve se při každé aktualizaci musel stáhnout celý nejnovější APK balíček aplikace, odteď se budou stahovat jen části balíčku, které se od minulé verze liší.

Výhody nového způsobu už vás jistě napadly, tou hlavní je několikanásobné snížení množství přenášených dat a u mobilních datových sítí odlehčení nebohým FUP limitům. To s sebou nese také obecné zrychlení aktualizací. Sám Google žádné vyjádření ohledně nového systému aktualizací nevydal, portál Android Police ale upřesňuje, že řízení inteligentních aktualizací zřejmě probíhá na straně serveru a nezáleží tak na verzi Google Play ve vašem zařízení.

Humble Bundle pro Android 3

Věřím, že projekt Humble Bundle už není třeba představovat, ale aspoň ve zkratce: Čas od času nabídne balíček multiplatformních her bez DRM, a to za libovolnou cenu. Nové kolo má opět přívlastek „for Android“, což znamená, že hry kromě Linuxu, Microsoft Windows a Mac OS X běží také na mobilním Androidu.

No a jaké že kousky jsou v nabídce tentokrát? Premiéru si odbývají cenami ověnčená tower defense strategie Fieldrunners a arkádovka založená na hře s tóny BIT.TRIP BEAT. Dále jsou v nabídce logická hra SpaceChem a „hra na hackera“ Uplink, které už účinkovaly v minulých kolech. Pro všechny zákazníky, kteří zaplatí více než průměrnou částku, je tu navíc připravena logická plošinovka Spirits. Za příspěvky o výši alespoň jednoho dolaru také dostanete klíč k aktivaci her na Steamu, což by se vám mohlo hodit, protože jak známo, Steam bude brzy k dispozici i pro Ubuntu. Zachována zůstala také možnost aktivovat hry v Centru softwaru pro Ubuntu.

Novinky ze světa distribucí

CyanogenMod 9

Po dlouhém vývoji vyšel CyanogenMod 9, nová verze nejoblíbenějšího alternativního sestavení Androidu. Devítka vychází z Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich (ICS), takže zde najdete všechny novinky „ruské zmrzliny“. Z těch nejvýznamnějších zmiňme zbrusu nové rozhraní, lepší a plynulejší odezvu, nový přehled naposledy používaných aplikací s jejich náhledy, novou klávesnici, lepší podporu bezdrátové technologie NFC nebo přehledný monitor přenášených dat. Pro ICS navíc Google připravil nové verze svých aplikací (Kontakty, YouTube, Mapy atd.). K tomu vývojáři CyanogenModu opět přibalili pořádnou porci možností úprav a nastavení. CyanogenMod 9 je dostupný pro 37 zařízení.

Nový maskot – „Androida“ na skateboardu nahradil humanoidnější Cid Nový maskot – „Androida“ na skateboardu nahradil humanoidnější Cid

Debian přechází na Xfce

Nadcházející stabilní vydání Debianu 7.0 Wheezy změní po mnoha letech výchozí grafické prostředí. Už jím nebude GNOME, ale Xfce 4.8 známé nenáročností, stabilitou a možnostmi konfigurace. Hlavním důvodem změny je snaha vměstnat základní sestavení Debianu na 700MB CD, což už by s GNOME nešlo. Joey Hess, jeden z klíčových správců Debianu, který rozhodnutí učinil, dodává: „Důvodů pro preferování Xfce může být vícero, ale jedná se o komplexní a subjektivní věc. Debian ale bohužel nemá ustálený postup pro taková rozhodnutí. Tak jsem si troufl udělat toto rozhodnutí sám.“

Novinky ze světa softwaru

LibreOffice 3.6

Document Foundation je tu opět s novou verzí kancelářského balíku LibreOffice 3.6. Na první pohled zaujme hezčí uvítací obrazovkou laděnou do zelena a „uhlazenějším“ vzhledem. Mezi obecné novinky patří částečná podpora grafického formátu CDR (CorelDraw), možnost vložení vodoznaku do PDF nebo třeba aktualizovaný český slovník synonym. Opět se o něco zlepšila také podpora formátů Microsoft Office.

Hezčí uvítací obrazovka Hezčí uvítací obrazovka

Writer (textový procesor) nově zobrazuje počet slov dokumentu ve stavovém řádku a vypořádá se s grafikou Office SmartArt v dokumentech Microsoft Office. Calc (tabulkový procesor) vylepšuje podmíněné formátování, například lze použít barevné škálování pro grafické znázornění relativní velikosti čísla v buňce. Dále byl vylepšen export do CSV a přibyla možnost nastavit výchozí názvy sešitů pro nové dokumenty. Impress už konečně umí vytvářet prezentace v širokoúhlém formátu a jako bonus přidává deset nových šablon. Podrobný přehled novinek jako tradičně najdete na OpenOffice.cz (první a druhý díl).

Podmíněné formátování a škálování Podmíněné formátování a škálování

Jednou větou

 • Patentový troll SCO, který zatápěl linuxovým společnostem, zkrachoval.

 • Za každého uživatele přivedeného k Ubuntu One nově dostanete 500 MB k dobru.

 • Konzolový správce souborů muCommander přidává podporu procházení v kartách.

 • AMD (ATI) vydalo novou verzi ovladače grafických karet Catalyst 12.8.

 • Souborový správce PCManFM vychází ve verzi 1.0.

 • Steam začne nabízet také neherní software, zda jej bude později nabízet i na Linuxu, nebylo upřesněno.

 • Ubuntu 12.10 už nebude obsahovat méně náročné rozhraní Unity 2D.

 • Připravuje se odnož Ubuntu s výchozím rozhraním GNOME Shell.

 • Nokia prodala framework Qt společnosti Digia.

 • Vyšel kancelářský balík Caligra 2.5 s podporou dalších formátů.

 • QBittorent 3.0.0 přichází s vylepšeným rozhraním.

 • Hudební přehrávač Amarok 2.6 výrazně vylepšuje podporu zařízení od Applu.

 • V novém openMagazinu se dočtete, na jakých různých zařízeních běží Linux.

Nahoru

Příspěvky

Petr Valach 15 let GNOME, LibreOffice 3.6
Petr Valach 22. 08. 2012, 01:12:51
Odpovědět  Odkaz 
Prostředí Gnome nikdy nepatřilo mezi moje favority a snažil jsem se mu spíše vyhnout. Popravdě bylo jedním z důvodů, proč jsem se léta vyhýbal třeba Ubuntu a spíš se po očku díval na openSuse a Mandrivu. Strohý, jednoduchý (chtěl jsem napsat primitivní) vzhled Gnome mi rozhodně vadí navzdory tomu, že nemám kompa za omalovánky a líbí se mi určitá jednoduchost v podání třeba Scribusu. Nicméně toto prostředí se ujalo a žije... chtěl bych se tedy zeptat, jak je to možné? Jakou výhodu nabízí třeba oproti KDE (pominu-li vzhled, protože tím asi nevítězí)? Tedy pravda je, že třeba Unity je pro mě těžkým favoritem v prostředích, ale čistý Gnome asi fakt ne.

Anebo to taky bude tím, že tomu rozumím jak koza petrželi...
Re: 15 let GNOME, LibreOffice 3.6
aip 22. 08. 2012, 01:25:39
Odpovědět  Odkaz 
Nejsi jedinej kdo se tomu diví, za rozšířenostní Gnome jako hlavního prostředí může hlavně setrvačnost, protože se komunitě kolem Linuxu nelíbilo že KDE bylo na nesvobodnejch knihovnách. A pak když bylo KDE kompletně OS, časem vyšla zabugovaná verze 4 (až 4.4) a ta byla pěkně zabugovaná a postrádala lecos.


Jinak KDE je můj favorit, kromě nastavení, vzhledu a konfiguraci HW má úplně kompletní portfolio programů který spolu komunikujou.
Re: Re: 15 let GNOME, LibreOffice 3.6
ip 22. 08. 2012, 01:30:37
Odpovědět  Odkaz 
PS: Sorry za bugy v příspěvku, jsem unavenej.
Petr Valach Re: Re: 15 let GNOME, LibreOffice 3.6
Petr Valach 22. 08. 2012, 03:10:23
Odpovědět  Odkaz 
OK, takže uživatelé Gnome jsou tedy staromilci a starší uživatelé?

Mně totiž nějak nesedí, že bych jako nováček viděl současnou podobu Ubuntu a normálně si tykal s myšlenkou, že něco tak ohyzdného budu používat. A protože moc uživatelů tučňáka neznám, tak ani nevím, jak se věci mají.

O chybovosti starších verzí KDE mám informace, mám aktuální verzi KDE a jsou tam taky chyby (pády), které v předchozí stabilní verzi nebyly. Je blbý, když zrovna to, co by mohlo pro nováčky být po stránce vzhledu top, má chyby. Ale jestli se nemýlím, tak tam mám ještě vývojovou verzi, takže se to snad časem doopraví. A navíc ty pády nejsou nijak časté.

KDE by mohlo být mým favoritem (je), ale právě správu nastavení vůbec nechápu, připadá mi úplně zpatlaná. Jako pluginy ve Scribusu - někdo přihodil to, někdo zase něco jinýho...

Každopádně pořád je to lepší než Gnome. Podle mých skrovných zkušeností.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: 15 let GNOME, LibreOffice 3.6
Lukáš Jelínek 22. 08. 2012, 03:36:57
Odpovědět  Odkaz 
U GNOME mi vadí několik věcí. Zaprvé to, že ho dostanu v podobě, která mi nesedí a nemohu si ho přizpůsobit (KDE také není v defaultu nic extra, ale přizpůsobím si ho). Zadruhé GNOME a obecně programy s GTK mají podivné, jakoby amatérsky vyhlížející GUI. Všechno je tam veliké, rozcourané, často přetékají texty atd. A zatřetí celá ta koncepce, která je postavená na podivném hybridu, kdy se do naprosto neobjektového jazyka násilím rve emulace objektů. Dříve to bývalo ještě "okořeněné" pomalými algoritmy s vysokou operační složitostí (třeba ony pověstné souborové dialogy - viz můj blog na Abíčku).
Jiří Eischmann Re: Re: Re: Re: 15 let GNOME, LibreOffice 3.6
Jiří Eischmann 22. 08. 2012, 10:30:38
Odpovědět  Odkaz 
" Zadruhé GNOME a obecně programy s GTK mají podivné, jakoby amatérsky vyhlížející GUI. Všechno je tam veliké, rozcourané, často přetékají texty atd."

A není to náhodou zvoleným tématem, případně nějakou imitací Qt vzhledu GTK aplikací v prostředí KDE? Já používám výchozí téma a pozoruju pravý opak. Rozhraní aplikací a dialogů v GNOME 3 je naopak dotažené do detailu tak, jako v žádném jiném prostředí v Linuxu. Že je to veliké a rozcourané, je vlastnost. Někomu to vyhovuje, někomu ne, ale přetečené texty atd.? To jsem v GNOME neviděl ani nepamatuju a že to používám v práci denně.

Jinak pokud se bavíme o GUI, tak to už se v C prakticky nepíše. Používá se především JavaScript, Python nebo Vala.
Vždy mě v diskuzi zarazí..
Pooky 22. 08. 2012, 10:47:00
Odpovědět  Odkaz 
Někde musí být chyba...

Vždy když toto čtu, musím se pozastavit, kde se stala chyba.

Pojďme na to logicky.

Fakta - Máme prostředí Gnome, které tu s námi je 15let. V současné době, je nejrozšířenějším prostředím - ať už odvozeniny či surové gnome. Vývojáři pro něj vyvíjejí nové jazyky a knihovny. Pracuje na něm +- 30 lidí. Okolo gnome je obrovská komunita, která rozhodně nešetří feedbackem a svými názory.

Může být tedy všechno špatně? Nemůže.
a) 15 let vývoje je přeci jen dlouhá doba, i přes špatné rozhodnutí se vývoj může vrátit tak o 2 - 3 roky zpátky ale rozhodně nebudou opakovat stejné chyby, jako na začátku.
b) Vývoj gnome rozhodně nestojí na jednom člověku, pokud by byly nějaké myšlenky opravdu šílené, rozhodně by neměli šanci prorazit až do výsledné verze gnome.
c) Úspěch. Gnome zkrátka vítězí, důvod proč tomu tam je, může být miliony. Maličké věci, které nikdo nevidí a nebo jedna velká přednost (vzhled, user-friendly) kdo ví?

Berte na tyto věci zřetel, než napíšete, že gnome je táááák špatné. Nové gnome také rozhodně není pro setrvačné uživatele linuxu. Právě tito setrvační uživatelé linuxu, neustále volají pro vrácení gnome 2 a odsuzují gnome shell/unity jako modní výstřelek anarchistů.

Nyní proč já sám používám Unity.
Můj důvod je docela prostý, je to elegance a jednoduchost. Neznám lepší kombinaci než Unity + Faenza Icons + Ubuntu Fonts, výsledek je prostě úžasný. Je možné, že je to subjektivní dojem. KDE mi vždy přišlo podivné, zvláštní vyhlazené rohy, divné umístění ikon, které moc do sebe nezapadají ale jak říkám, pravděpodobně jde o každého cítění vzhledu.
K jednoduchosti jenom pár vět, už na Windows XP jsem pro práci potřeboval "Lounchy", byl to vlastně Dash pro XP. Jednoduchá utilitka, která prohledávala složku se zástupci a potom stačilo napsat jméno aplikace a spustila se (šlo přidat další možnosti jako killnout process, přidat příspěvek někam atd). Když jsem tohle objevil u Unity, bylo to jasné. Dash byl všechno co jsem kdy potřeboval.
Mě nic nezarazí
fri 22. 08. 2012, 14:05:52
Odpovědět  Odkaz 
Kdybych chtěl jenom rýpat, tak napíšu, že mám pocit, že vítězí KDE. Po přechodu na KDE 4 ten pocit snad nebyl ten rok, dva tak silný, ale už je to v normálu. :-)

Ale v zásadě přeju všem, aby měli ten pocit, a přitom nemusí používat KDE, ale třeba Unity nebo Gnome Shell a tak. :-)
Petr Valach Re: Vždy mě v diskuzi zarazí..
Petr Valach 22. 08. 2012, 17:37:17
Odpovědět  Odkaz 
Dík, Faenza ikony vypadají fakt sexy, vyzkouším.

Launchy používám řadu let na různých verzí widlí a je to fajn záležitost.Pravda, u windows 7 už nepoužívám, ale v práci na xp a doma na xp jo.
Petr Valach úplně drobná poznámka
Petr Valach 23. 08. 2012, 02:49:31
Odpovědět  Odkaz 
Díky za tip na ikony Faenza, alě mě neoslovily vůbec. To už lepší ty monochromatické z openSUSE. Ale dávám přednost ikonám z KDE. V ubuntu mám tak prostředí Adwetu, Gilouche pro dekoraci okna a KDE pro ikony.

Blbý je, že Adweita nezobrazuje v Unity 2D tlačítka na okraji oken při maximalizaci... ale Unity 2D nepoužívám vůbec.
Jiří Eischmann Re: 15 let GNOME, LibreOffice 3.6
Jiří Eischmann 22. 08. 2012, 10:18:26
Odpovědět  Odkaz 
Proč? Protože existují dvě skupiny uživatelů:

1. Ti, kteří chtějí mít maximálně variabilní a přizpůsobitelné prostředí a nevadí jim obsáhlé dialogy a že kvůli tomu trochu skřípou detaily.

2. Ti, kteří preferují jednoduché prostředí, které sice není tak přizpůsobitelné, ale zase výchozí podoba je dotažená designově a funkčně (tím myslím to, že co tam je, to opravdu funguje) do detailu.

Nechci hodnotit, co je lepší nebo horší, to záleží čistě na osobních preferencích, ale věz, že do té druhé skupiny patří mnohem více uživatelů než do té první. Ne ani tak mezi námi - pokročilými uživateli - ale mezi běžnými uživateli. První to pochopil Apple a jaké má teď prodeje.

Jinak nechápu, jak můžeš GNOME považovat za nepoužitelné a zároveň mít Unity za těžkého favorita. Vždyť je tam rozdíl prakticky jen v tom levém a horním panelu. Jinak to používá stejné aplikace, stejné dialogy,...
Re: Re: 15 let GNOME, LibreOffice 3.6
Pavel Šimerda 22. 08. 2012, 10:54:32
Odpovědět  Odkaz 
Nevím, jestli se můžu považovat za pokročilého uživatele, vzhledem k tomu, že 99,9% pokročilých věcí *nedělám* v GUI aplikacích, ale v CLI. Z hlediska používání Desktopu
se momentálně řadím do té druhé skupiny. Na Gnome 3 mi vadí jen vyložené chyby a technické
nedostatky Gnome Shellu (že se WM nechá shodit věcmi jako NetworkManager, Telepathy apod, jenom proto, že někdo neumí oddělit applety do samostatných procesů).

Návrh a grafický design mi na 99% vyhovují. Aplikace jsou momentálně v takovém pseudostavu,
ale moc je nepotřebuju.
Re: Re: 15 let GNOME, LibreOffice 3.6
Honza Jaroš 22. 08. 2012, 13:59:01
Odpovědět  Odkaz 
Pak je ještě třetí skupina: ke Gnome jsem se dostal tak, že jsem utekl od KDE v době přechodu na čtyřkovou verzi. Věci které nešlo naklikat jsem si nakonec nastavil v textových konfigurácích a od té doby jsem na to nesáhl. Naštěstí mi zatím Gentoo necpe trojkovou verzi Gnome a umožňuje mi zůstat u klasické dvojky; až už to nadále nepůjde, budu zase řešit kudy dál (varianty zatím jsou KDE, Gnome3 nebo Xfce, vyzkouším, uvidím). Zatím vítězí setrvačnost. Nemám potřebu měnit funkční a nastavené prostředí, pokud mě do toho někdo nedokope... :-)
Re: Re: Re: 15 let GNOME, LibreOffice 3.6
Petr 23. 08. 2012, 22:45:03
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem z GNOME 2 přešel na MATE a vůbec nelituji, spíš doporučuji.
Re: Re: Re: Re: 15 let GNOME, LibreOffice 3.6
Honza Jaroš 23. 08. 2012, 23:32:14
Odpovědět  Odkaz 
Uvidíme. Jak jsem psal, zatím mě nic nenutí ke změně. Zkoušel jsem nedávno ve virtuálu Mint s Cinnamonem, ale ten tehdy ještě neuměl postranní panely (na širokoúhlém displayi u notebooku je to pro mě značný handicap - a mám pocit, že tohle nezvládá ani čistý Gnome Shell). Pokud vím, teď už je umí, takže do seznamu můžu ještě přidat Mate a Cinnamon. Ale to má opravdu ještě dost času.
Petr Valach Re: Re: 15 let GNOME, LibreOffice 3.6
Petr Valach 22. 08. 2012, 23:17:06
Odpovědět  Odkaz 
Není pravda, klíčový je Dash, bez něj ani ránu a podoba hlavní panel + nabídka Start je cestou vstříc k windows 98.

Je pravda, že je rozdíl mezi vzhledem a funkčností - mnohdy může jít o nespojité množiny. Ale opravdu nechápu, proč třeba skvělému programu Gnumeric někdo dal tak ohyzdný vzhled. Přece není problém udělat nějaké normální GUI, ne?
Jiří Eischmann Re: Re: Re: 15 let GNOME, LibreOffice 3.6
Jiří Eischmann 23. 08. 2012, 10:32:03
Odpovědět  Odkaz 
Počkej, mám problémy sledovat tvoje myšlenkové pochody. Bavíš se o vzhledu shellu (prostředí) nebo o aplikacích? Pokud o aplikacích, tak pořád nechápu ten rozdíl, protože Unity i GNOME používají ty samé aplikace, jen téma vzhledu je jiné, ale to si může každý změnit. Pokud o shellu, tak nevím, co ti na GNOME Shellu přijde o tolik škaredějšího než na Unity? Já osobně to vidím spíš naopak. Zkus si rozkliknout třeba kalendář nebo NetworkManager na horním panelu, to rozhraní je naprosto příšerné a já se divím, že něco takového můžou v Unity mít. Ve vzhledu mají ještě dost mezer.
Petr Valach Re: Re: Re: Re: 15 let GNOME, LibreOffice 3.6
Petr Valach 23. 08. 2012, 18:31:30
Odpovědět  Odkaz 
No měl jsem na mysli, že Unity (Ubuntu) ve výchozím vzhledu vypadá děsně, ale funkčně se mi líbí a vzhled lze, byť jen částečně, modifikovat. Líbí se mi četné aplikace určené pro Gnome, ale mám velké výhrady oproti vzhledu. Nicméně myslím, že alternativy pro KDE (třeba něco na způsob mapy znaků (Kchart), kalkulačka atd.) jsou pokročilejší v KDE.

Nemůžu posuzovat programy jak pro KDE, tak pro Gnome po stránce funkcionality, protože je neznám. Ale mnohé aplikace s typicky gnomickým rozhraním jen čistě vzhledově vypadají naprosto, naprostou zoufale příšerně. Asi jako Libre Office v KDE, pokud se nedoinstaluje pro LO prostředí pro KDE.
Jiří Eischmann Re: Re: Re: Re: Re: 15 let GNOME, LibreOffice 3.6
Jiří Eischmann 24. 08. 2012, 10:18:08
Odpovědět  Odkaz 
No, např. rozhraní Gnumericu se podle mě už od dob raného GNOME 2 nevyvíjí. Co já pamatuju, tak vypadá pořád stejně, a to používám Linux někdy od roku 2004.
15 let GNOME, LibreOffice 3.6
daks 22. 08. 2012, 10:19:10
Odpovědět  Odkaz 
S příchodem GNOME Shell a Unity jsem zjistil, že mi úplně nevyhovuje ani jedno z nich a vlastně ani původní Gnome2, který jsem používal. Ani Cinnamon mě nijak nechytl za srdce. Nakonec jsem si vyrobil vlastní desktop z nějakýho správce oken, taskbaru, spouštěče aplikací a je mi celkem jedno, jestli spouštím aplikace vytvořený v GTK 2, 3, nebo Qt. Občas vyzkouším novou verzi KDE, GS, Unity, Cinnamonu, Xfce..., ale žádný z těch prostředí mě nenadchne, vlastně se nedokážu rozhodnout, který z nich je lepší nebo horší, logika ovládání každýho z nich je pro mě v podstatě akceptovatelná.
Popravdě řečeno, nějak moc nechápu, proč vlastně tolika uživatelům vadí, že nějaký prostředí funguje tak či onak a ne jinak.
15 let GNOME, LibreOffice 3.6
Pavel 27. 08. 2012, 20:31:57
Odpovědět  Odkaz 
Tak diskuze začala docela solidním flame :-D
Já Linux používám již od roku 2008 (v dualbotu s Win.) nyní převládá spíš práce v Linuxu. Poprvé jsem zkusil Ubuntu, na tom jsem zkoušel a zjišťoval co a jak. Líbilo se mi, že je to něco jiného a nového. Windowsy byly a jsou v pohodě, Linux jsem si chtěl jenom vyzkoušet a nějak se mi zalíbil, nevím proč, ale je to tak. Zkoušel jsem i jiné distribuce i prostředí, ale Ubuntu mi vyhovuje svou maximální jednoduchostí a rozsáhlou podporou uživatelů a wiki. Taky se mi zdá, že má rychlý start a vypínání a celkově je to svižné prostředí (i když, mám i7, 12GB RAM, SSD... :-). Prostředí Gnome(2), jsem měl rád a tak když přišlo G3 a G.Shell, jsem se toho trochu bál. Ale G. Shell mi přijde jako správná volba. Práce s prostředím mi přijde trochu efektivnější a celkově se mi prostředí líbí, je takové hodně moderní a "nadčasové". KDE vypadá jak Windows, je to taky hezké prostředí, stejně tak Xfce, nebo Lxde, které se mi zdají taky dobré. Nejvíc se mi ale líbí Gnome Shell, sice mi tam pár věcí vadí a chtělo by to ještě něco dodat, ale postupně se to zlepšuje.
Takže u mě je to i o designu, který se mi na GS moc líbí.
15 let GNOME, LibreOffice 3.6
Pavel 27. 08. 2012, 20:40:21
Odpovědět  Odkaz 
jinak CyanogenMod již dávno kuchtí nejnovější verzi CM10 (JB)....

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Roman Bořánek

Student ekonomie a v podstatě běžný uživatel, který na Linux pohlíží trochu jinak, a to hlavně z hlediska uživatelské přívětivosti, marketingu a byznysu. Baví ho Ubuntu, protože jako jedna z mála distribucí tyto oblasti nezanedbává.


 • Distribuce: Ubuntu
 • Grafické prostředí: GNOME

| blog