Nepodařilo se připojit k serveru.
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jádro 2/2006

Nepodařilo se připojit k serveru.

Jádro 2/2006

Jan Outrata opět přináší pravidelný report z jaderné oblasti.


GCC 2.95 na nová jádra 2.6 končí

Od debat v LKML před téměř půl rokem (kdy se psalo, že GCC 2.95 bude podporováno ještě dlouho) se přechází k činům a podpora překladače GCC legendární řady 2.95 pro překlad jádra řady 2.6 se chýlí ke konci. Záplatu pro její odstranění zaslal v půli prosince překvapivě velký zastánce tohoto překladače Andrew Morton a zároveň odstartoval diskuzi o konkrétní (minimální) verzi GCC řady 3.x, kterou by mělo jádro podporovat (3.0 určitě ne a 3.1 s největší pravděpodobností také ne). Důvody jsou zřejmé, verze 2.95 je dnes již zastaralá (je z roku 1999) a problematická (stále více kódu nejen v jádře jím nelze přeložit) a bránící dalšímu vývoji. Navíc prakticky všechny (větší) linuxové distribuce přešly na GCC verze 3.x (nebo dokonce 4). Prvním jádrem bez oficiální podpory překladu překladačem GCC 2.95 bude nejspíš verze 2.6.16. To samozřejmě neznamená, že nová jádra nebude možné starým překladačem přeložit.

Bezproblémový překlad verzí 2.95 byl po dlouhá léta (zvláště pro starší řady 2.2 a 2.4) přímo vyžadován, vývojáři jej odmítali opustit, protože jej vyžadovaly některé architektury a překlad byl rychlejší než u novějších verzí. Poslední dobou bylo ale stále obtížnější upravovat nový kód tak, aby byl přeložitelný touto verzí, jiný se neupravoval vůbec. Problémy jsou např. s proměnlivým počtem parametrů funkcí, anonymními uniony nebo expanzí maker. V diskuzi se probírá hlavně (negativní) dopad na architektury, které novější GCC již nepodporují (typicky embedded systémy a zařízení). Tak či tak, pro překlad novějších jader řady 2.6 jsou stejně již delší dobu doporučovány verze GCC novější než 3.2 včetně (pro experimentální sadu záplat -mm Andrew Mortona dokonce vyžadovány).

Mutexy v jádře?

Jádro operačního systému musí umožňovat synchronizaci akcí, které vykonává. Například vykonání jedné akce před jinou, omezení současného využívání chráněného prostředku (kusu sdílené paměti, nějakého hardwaru, apod.), kritické sekce vykonávání a další synchronizační scénáře. Linuxové jádro používá pro synchronizaci (plně) čítající semafor. Tento semafor si lze představit jako počítadlo a lze na něm provádět dvě základní operace - down a up. Volání down volajícího uspí, dokud semafor neobsahuje kladnou hodnotu a po probuzení sníží tuto hodnotu o 1, volání up zvýší hodnotu semaforu o 1 a to případně vyvolá probuzení jednoho uspaného procesu. V jádře se ale semafor většinou nevyužívá jako počítadlo, ale jen jako zámek (mutex), kdy semafor nabývá jen hodnot 0 nebo 1.

Jednoduchý binární mutex by se ale dal implementovat jednodušeji než čítající semafor. Navíc linuxové implementace semaforů jsou specifické pro každou architekturu a jakákoliv změna je velmi složitá. Pokusem o implementaci mutexu je záplata Davida Howellse, která ale, kromě toho, že může být občas pomalejší než původní semafory, což by se dalo napravit, znefunkčňuje kód mimo hlavní strom zdrojových kódů jádra (jiné deklarace funkcí semaforů). Vývojářům (a zvláště Linusovi) se nelíbí, že mutexy používají funkční rozhraní semaforů, raději by viděli nové rozhraní jen pro mutexy.

Taková je implementace odvozená z mutexu v ,,realtime preemption balíku -rt'' Ingo Molnara (viz zprávička v srpnovém čísle). Navíc jsou jeho mutexy také (správně) výrazně rychlejší než semafory. Rozbor implementace semaforů potom ukázal, že jejich implementace pro architekturu x86 skrývá nežádoucí možnost probuzení dvou procesů, kterou ovšem nelze odstranit! V budoucnu tedy můžeme očekávat nějakou implementaci mutexu v jádře, a možná právě tu Ingovu.

Zdroj: www.kernel.org

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jan Outrata
Public Relations

Urychlování technologických inovací s úložištěm NAS uznávaným již 10 let

WDProduktová řada disků WD Red, které jsou speciálně určeny a optimalizovány pro využití v NAS zařízeních, slaví v letošním roce 10. výročí svého vzniku. To je příležitost, připomenout si, co disky WD Red, WD Red Pro a WD Red Plus umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Pokračování ...


Nepodařilo se připojit k serveru.
Nepodařilo se připojit k serveru.

Public Relations

3Dconnexion zve na svůj stánek na veletrhu MSV 2022

3DconnexionNavštivte stánek 3Dconnexion během Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a vyzkoušejte ergonomické nástroje pro práci s CAD/CAM. Na stánku na vás čeká mj. tombola o sadu SpaceMouse Enterprise Kit2 a také atraktivní slevový poukaz v hodnotě 20 % na nákup v e-shopu! Specialisté 3Dconnexion se na vás těší v pavilonu P na stánku 015 ve dnech 4.–7. 10. 2022.

Pokračování ...


Nepodařilo se připojit k serveru.

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Nepodařilo se připojit k serveru.
Nepodařilo se připojit k serveru.