přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jádro 4/2006

Jádro 4/2006

Jaderné novinky opět přináší Jan Outrata.


Jádro by mohlo být vydáváno pod GPLv3 (?)

V minulém čísle jsem psal o tom, že Linus Torvalds rázně odmítl přechod licence jádra na připravovanou verzi 3 GNU General Public License (pokud by konečná verze vypadala jako v lednu zveřejněný návrh, gplv3.fsf.org/draft). Debata samozřejmě pokračuje, Linus se od nové GPL nadále distancuje, ale už, zdá se, není tak radikální. Sám by si ji pro svůj kód prý nikdy nevybral, ale pro jádro jako celek už by si ji dokázal představit. Přechod by ale bylo velmi těžké prakticky realizovat z důvodu praktického problému změny licence, když jsou zde desítky hlavních držitelů copyrightu, stovky autorů nějakých částí jádra a tisíce dalších autorů drobných úprav.

Co se týče problematické sekce 3 návrhu o DRM, tak podle Linuse anti-DRM klauzule nepatří do GPL, ale spíše do Creative Commons licencí chránících hudbu, ikony, apod. Linus argumentuje, že vývojář má morální právo kontrolovat jen software, který vytvoří: „Jako softwaroví vývojáři nemáme morální právo se domáhat dodržování vlastních pravidel na výrobcích hardware. Nejsme křižáci ...“ Linuxová komunita není tak „náboženská“ (jako FSF), a to je podle něj hlavní důvod úspěchu Linuxu a větší „veřejné přijatelnosti“ GNU GPL. Konečně, účelem GNU GPL není konvertovat nevěřící, ale služba za službu (dám kód, můžete jej používat, pokud uděláte to stejné).

Sekce o DRM ale není to, co jej trápí nejvíc (jak si většina lidí myslí). Největší obavy má z části o kompletním zdrojovém kódu (Complete Corresponding Source Code) v sekci 1. Ta říká, že „kompletní zdrojový kód obsahuje také všechny šifrovací a autorizační kódy nutné pro instalaci a/nebo spouštění kódu ...“ Podle Linuse to zakazuje digitálně podepsané binární ovladače, anebo je můžete podepsat, jak chcete, ale musíte zveřejnit privátní klíče. Pokud by tato část byla z licence vyjmuta, pak, přes zmíněné praktické obtíže, by jádro mohlo přejít na novou GNU GPL.

Richard M. Stallman, hlavní autor GNU GPL a zakladatel FSF (Free Software Foundation) nechápe Linusovy výhrady proti GNU GPLv3 (a nechce se s ním přít), v každém případě ale rozhodnou sami vývojáři jádra. Někteří Linuse následují, jiní ne (Alanu Coxovi se návrh GNU GPLv3 velmi líbí a bude ji používat). Diskuze proto bude pokračovat. Na druhou stranu totiž, jak i Linus uznává, přechod na GNU GPLv3 skýtá výhodu aktualizace licence (z „v2 only“) a jednotnosti licencování (GNU GPLv3 má být více kompatibilní s jinými licencemi). Faktem je, že konečné znění licence je ještě měsíce revizí daleko ... a minimálně tak dlouho (spíše déle) budou trvat tyto debaty okolo Linuxu (jako jádra) a GNU GPLv3.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jan Outrata
Public Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »