přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jádro 5/2006

Jádro 5/2006

Pravidelné jaderné novinky z klávesnice Jana Outraty.


Jádro 2.6.16

Podle plánu (s mírným zpožděním) vyšlo 20. března, po dvou a půl měsících, další jádro aktuální řady 2.6. Tohle jádro je větším krokem kupředu spíše pro uživatele a vývojáře high-end enterprise clusterových řešení, ale ani ostatní „běžní linuxáci“ snad nepřijdou zkrátka. Před souhrnem novinek je potřeba zmínit dvě uživatelské změny, a to, že nejstarší podporovaná verze GCC pro překlad jádra je nyní 3.2 (viz diskuzi v únorovém čísle) a zrušení cíle překladu bzImage, tzn. nyní pro překlad jádra stačí jen make (bez cíle).

A nyní již novinky, které tato verze jádra přináší. A začněme hned těmi „clusterovými“. Toto je první jádro s podporou procesoru CELL (Cell Broadband Engine Architecture, 64bitový vícejádrový procesor založený na PowerPC, který bude v Sony PlayStation 3), spolu s virtuálním souborovým systémem spufs pro komunikaci jeho procesorových jednotek, souborový systém pro clustery OCFS2 (Oracle's clustered filesystem), implementace protokolu TIPC (Transparent Inter-Process Communication) používaného pro komunikaci v clusterech a ještě vylepšení pro NUMA systémy (migrace paměti procesů mezi uzly). Z ostatních novinek jmenujme např. DCCP přes IPv6 (protokol DCCP byl představen v listopadovém čísle), subsystém pro detekci a opravu (paměťových) chyb (EDAC, zatím se zakázaným sysfs rozhraním) nebo souborový systém HFSX ze systému Mac OS X.

Podstatné změny se udály také uvnitř jádra, navenek (příliš) neviditelné, a to především postupná výměna čítacích semaforů za mutexy Ingo Molnara (viz zprávičky v únorovém a březnovém čísle), nový jaderný časovač s vysokým rozlišením (high-resolution kernel timer) a konfigurační souborový systém configfs. Programátoři dostali nový 64bitový typ pro atomické proměnné atomic_long_t (spolu s patřičnými funkcemi pro práci s ním) a nová systémová volání (*at, ppoll, pselect nebo velice užitečné unshare). Z různých navenek viditelných vylepšení vyberme vylepšení netfilteru (velká záplata x_tables sjednocující kód pro různé tabulky, pozor na konfigurační volbu Netfilter Xtables Support CONFIG_NETFILTER_XTABLES), direct renderingu (Video4Linux), ALSA ovladačů (power management, vylepšení emu10k1) a ACPI, práce na software suspend (přesun částí do user space, zrušení volby šifrování, nastavení limitu obrazu), změny ve SCSI subsystému a libata (suspend u ata_piix), zvýšení výkonu XFS a FAT nebo třeba novou volbu journal_dev externího umístění žurnálu při připojování ext3.

Samozřejmě jsou tu také nějaké ty nové ovladače, např. USB ADSL modemů (ADI Eagle), dálkových ovladačů (ATI/Philips), různých USB kamerek (ATIK), síťového čipsetu Marvel Yukon2 a dalších zařízení. Významné (a nezbytné) jsou opravy spousty chyb objevených nástrojem Coverity, dále oprava chyby při odesílání ICMP paketu umožňující DoS, zotavení po chybě PCI a opravy dalších bezpečnostních chyb a chyb způsobujících pád systému zahrnutých ve stabilizačních jádrech 2.6.15.x. Závěrem připomenu, že podrobnější popis všech významných novinek a změn naleznete na LinuxChanges (wiki.kernelnewbies.org/LinuxChanges). Nové jádro (a ještě novější 2.6.16.1 vydané již 28. března) naleznete na obvyklém místě, www.kernel.org/mirrors/countries/html/CZ.html.

Konec Kernel Traffic

Velice nemilou zprávou ještě ze začátku února bylo, že Zack Brown ukončil svůj „nekonečný“ a velice populární seriál shrnující a (s nadhledem, nestranně a přitom zábavně) komentující dění v konferenci LKML (Linux Kernel Mailing List, lkml.org) a jádře samotném, Kernel Traffic (KT, www.kerneltraffic.org). KT vycházel relativně pravidelně každý týden od ledna 1999 (!), ale od začátku (a potom zejména od půlky) minulého roku docházelo k větším prodlevám následovaným zpožděným „nášupem“ několika dílů najednou. K dovršení „krize“ došlo koncem listopadu, kdy 27. vyšel poslední díl KT s číslem 335. Zackovu zprávu o okolnostech a důvodech přerušení si můžete přečíst na stránkách KT. Díky, Zacku!

Nutno zmínit, že překladu KT z angličtiny do češtiny se věnovali Robert Krátký a Leoš Literák ze serveru AbcLinuxu (www.abclinuxu.cz) ve svém seriálu Jaderné noviny a Robert dokonce uvažoval o převzetí této náročné štafety po Zackovi, viz zápis z jeho blogu z 8. února. Nestalo se (což lze dobře pochopit, sestavování KT muselo být opravdu velice náročné). KT bude chybět nám všem, kteří jsme se zajímali o dění kolem linuxového jádra, ale útěchou nám budiž, že tu zbývají ještě pravidelný (a výtečný) týdeník Jonathana Corbeta na Linux Weekly News, Kernel Page (lwn.net/Kernel/), příspěvky Jeremyho Andrewse na KernelTrap (kerneltrap.org) a v neposlední řadě také (nový) souhrn novinek a významných změn v každé verzi jádra Diega Calleja na LinuxChanges (wiki.kernelnewbies.org/LinuxChanges).

www.kernel.org

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 3.00 | Hodnotilo: 1
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jan Outrata
Public Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »