přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, JavaScript mezi programátory vede, Kotlin získává na popularitě

JavaScript mezi programátory vede, Kotlin získává na popularitě

JetBrains Developer Ecosystem Survey 2018

Průzkum s názvem Developer Ecosystem Survey 2018, kterého se zúčastnilo šest tisíc vývojářů z celého světa, včetně ČR, zkoumal jaké jsou dnes oblíbené programovací jazyky a nástroje. Účastníci průzkumu odpovídali, jaké jazyky pro svou práci využívají dnes a zda si plánují osvojit v budoucnu další, nebo jaké se právě učí. Odpovídali také otázky týkající se používaných operačních systémů a zapojení do open source projektů.


Z výsledků průzkumu společnosti JetBrains vyplynulo, že:

    • 64 % respondentů vybralo JavaScript jako nejčastěji užívaný programovací jazyk,
    • většina, 62 % respondentů, pracuje v operačním systému Windows,
    • 38 % dotázaných neplánuje v následujících 12 měsících přejít či si osvojit další jazyk, pokud ovšem plánují přijmout nový jazyk, nejčastěji je to Python (30 %),
    • IDE je nejrozšířenějším nástrojem, který využívá 82 % vývojářů,
    • a neustále rostoucí počet plánuje přejít od samoobslužných a lokálních cloudových řešení k velkým cloudovým poskytovatelům, jakými jsou Amazon Web Services, Google Cloud Platform a Microsoft Azure.

JavaScript si vedoucí pozici mezi nejčastěji využívanými jazyky pro programování udržuje. Letos jej vybralo 64 % respondentů, v roce 2017 to bylo 65 %. Meziročně na své popularitě nejvíce získal jazyk Kotlin (ze 2 % v roce 2017 na 9 % v roce 2018), který se v květnu 2017 stal jedním z oficiálních jazyků pro vývoj aplikací Android. Jinak v první desítce podle očekávání nechybí oblíbené jazyky SQL, Python, PHP nebo C#.

The state of Developer Ecosystem in 2018

A na čem dnes programátoři nejčastěji pracují? Většina programátorů (58 %) pracuje na backendových aplikacích a necelá polovina (48 %) na frontendových. Třetí nejpočetnější skupinou programátorů (23 %) jsou vývojáři mobilních aplikací. Většina oslovených pak vyvíjí aplikace pro zařízení s operačním systémem Android (86 %), v porovnání s 48 % pro iOS.

Zajímavé je také zjištění, v jakých operačních systémech respondenti pracují – většina více než v jednom. Nadpoloviční většina (62 %) jich pracuje v OS Windows. Na systém Unix/Linux jich je zvyklých 49 % a na macOS 44 %.

Průzkum se zaměřil i na přispívání programátorů do open-source projektů. Výsledky ukázaly, že více než polovina z nich už alespoň jednou na takovém projektu pracovala. Pravidelně na open-source projektech pracuje necelá pětina (18 %).

Více informací z průzkumu se dozvíte na této stránce.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog



Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...



Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...



Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...