přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, JavaScript mezi programátory vede, Kotlin získává na popularitě

JavaScript mezi programátory vede, Kotlin získává na popularitě

JetBrains Developer Ecosystem Survey 2018

Průzkum s názvem Developer Ecosystem Survey 2018, kterého se zúčastnilo šest tisíc vývojářů z celého světa, včetně ČR, zkoumal jaké jsou dnes oblíbené programovací jazyky a nástroje. Účastníci průzkumu odpovídali, jaké jazyky pro svou práci využívají dnes a zda si plánují osvojit v budoucnu další, nebo jaké se právě učí. Odpovídali také otázky týkající se používaných operačních systémů a zapojení do open source projektů.


Z výsledků průzkumu společnosti JetBrains vyplynulo, že:

    • 64 % respondentů vybralo JavaScript jako nejčastěji užívaný programovací jazyk,
    • většina, 62 % respondentů, pracuje v operačním systému Windows,
    • 38 % dotázaných neplánuje v následujících 12 měsících přejít či si osvojit další jazyk, pokud ovšem plánují přijmout nový jazyk, nejčastěji je to Python (30 %),
    • IDE je nejrozšířenějším nástrojem, který využívá 82 % vývojářů,
    • a neustále rostoucí počet plánuje přejít od samoobslužných a lokálních cloudových řešení k velkým cloudovým poskytovatelům, jakými jsou Amazon Web Services, Google Cloud Platform a Microsoft Azure.

JavaScript si vedoucí pozici mezi nejčastěji využívanými jazyky pro programování udržuje. Letos jej vybralo 64 % respondentů, v roce 2017 to bylo 65 %. Meziročně na své popularitě nejvíce získal jazyk Kotlin (ze 2 % v roce 2017 na 9 % v roce 2018), který se v květnu 2017 stal jedním z oficiálních jazyků pro vývoj aplikací Android. Jinak v první desítce podle očekávání nechybí oblíbené jazyky SQL, Python, PHP nebo C#.

The state of Developer Ecosystem in 2018

A na čem dnes programátoři nejčastěji pracují? Většina programátorů (58 %) pracuje na backendových aplikacích a necelá polovina (48 %) na frontendových. Třetí nejpočetnější skupinou programátorů (23 %) jsou vývojáři mobilních aplikací. Většina oslovených pak vyvíjí aplikace pro zařízení s operačním systémem Android (86 %), v porovnání s 48 % pro iOS.

Zajímavé je také zjištění, v jakých operačních systémech respondenti pracují – většina více než v jednom. Nadpoloviční většina (62 %) jich pracuje v OS Windows. Na systém Unix/Linux jich je zvyklých 49 % a na macOS 44 %.

Průzkum se zaměřil i na přispívání programátorů do open-source projektů. Výsledky ukázaly, že více než polovina z nich už alespoň jednou na takovém projektu pracovala. Pravidelně na open-source projektech pracuje necelá pětina (18 %).

Více informací z průzkumu se dozvíte na této stránce.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1.00 | Hodnotilo: 1
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz