přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Noviny Open source & praxe: Tištěný čtvrtletník pro firmy, úřady a školy

CIO Agenda

Noviny Open source & praxe: Tištěný čtvrtletník pro firmy, úřady a školy

osspraxe.png

V dubnu 2011 vyšlo první číslo novin Open source & praxe. Tištěný čtvrtletník přináší informace ze světa open source zdarma přímo na stůl důležitým zástupcům školství, podnikání a státní správy. Cílem je prezentovat open-source technologie a seznamovat s jejich potenciálem pro komerční, vzdělávací a veřejně prospěšné činnosti. Za novinami stojí neziskovka Liberix, o. p. s.


Proč

V rámci snahy o zviditelnění úspěšných příkladů využití open-source řešení začala obecně prospěšná společnost Liberix vydávat tištěný čtvrtletník pojmenovaný „Open source & praxe“. Jedná se o krátké „noviny“, ve kterých budou publikovány články popisující praktické možnosti open source v nejrůznějších oblastech každodenního života. Hlavním záměrem je upozorňovat na podnětné ukázky z praxe, vynášet na světlo zajímavé souvislosti a poskytovat prostor pro prezentaci případových studií zaměřených na nasazení open source – zajímavé příklady totiž táhnou. Když se Linux s úspěchem používá například na světových burzách nebo v mezinárodních bankách, to už je dostatečně zajímavý příklad pro ředitele velké firmy či školy. První číslo, které vyšlo počátkem dubna, mělo dobrý ohlas a zaznamenali jsme zájem z řady státních i soukromých organizací.

Pro koho

Čtvrtletník je určen zejména pro zástupce firem, státních úřadů a škol, kterým se bude snažit podávat pomocnou ruku při hledání argumentů, formulování záměrů a rozhodování o otázkách souvisejících s přípravou IT strategie a výběrem softwarových řešení. Kromě toho bude Open source & praxe sloužit jako prostředek pro zvýšení obecného povědomí o open source například mezi politiky, učiteli a manažery. Významní zástupci zmiňovaných oblastí totiž dokáží rozhýbat širší zájem o open source. Je nutno podotknout, že běžní uživatelé Linuxu a open-source aplikací, kteří navštěvují linuxové portály, v této publikaci nenaleznou články, jež by jim přinesly množství žhavých novinek – vydávané texty se orientují spíše na srozumitelně a přehledně zprostředkované podání informací.

Titulní strana novin Titulní strana novin

Premiérové číslo novin s nákladem v řádu tisíců bylo rozesláno řadě českých i nadnárodních firem a státním organizacím. Číst si jej mohli na ministerstvech, Úřadu vlády, magistrátech i v parlamentních výborech. Kromě toho bylo nabízeno na konferencích a dalších akcích. Elektronická podoba (PDF) je k dispozici pro všechny na oficiálním webu čtvrtletníku (osspraxe. cz), a to několik dní po vydání.

Jak

Open source & praxe je k dispozici zdarma, ale tištěné vydání bude rozesíláno vždy konkrétním adresátům a zájemcům z řad předpokládaného čtenářského publika zmíněného výše. Open source & praxe má své číslo ISSN a řádnou registraci periodické publikace u Ministerstva kultury.

Podpořte naši snahu

V současné době připravujeme druhé vydání úspěšně odstartovaných novin. Nemohou však být vytištěny a distribuovány, dokud nebudeme mít k dispozici potřebný finanční obnos na realizaci. Je­ li vám tato aktivita sympatická, pomozte nám finančním darem, my tak budeme moci distribuovat informace o open source. Na webu Liberixu jsme připravili denně aktualizovaný „daroměr“, který zobrazuje, jaký obnos ještě chybí, aby bylo možno vydat druhé číslo.

Daroměr

Zpětná vazba

Vítáme komentáře, návrhy na zlepšení a zejména spolupráci na rozšiřování výtisků Open source & praxe mezi lidi a organizace, kde by mohly dobře naplňovat svůj účel. Pokud pracujete, studujete nebo jste jinak spřízněni s firmou, školou nebo jinou organizací, ve které by si tato publikace našla čtenáře, napište nám – rádi vám výtisky zašleme. Pište nám i své nápady týkající se vhodného publika – kdo by podle vás neměl na distribučním seznamu chybět.

Samozřejmě oceníme náměty ke zpracování. Víte o zajímavém nasazení open source, které by si zasloužilo představit jako úspěšný příklad? Používáte ve vaší organizaci open source a chtěli byste se podělit o zkušenosti? Nabízíte open­ source řešení, které chcete propagovat? Ozvěte se na adresu redakce (redakce@osspraxe_cz). Rádi se budeme vašimi náměty zabývat.

Děkujeme za podporu.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 2.87 | Hodnotilo: 155
 

Příspěvky

Priložiť live CD
Andrtalec 24. 05. 2011, 17:26:28
Odpovědět  Odkaz 
Nešlo by osloviť napr. Canonical, alebo Red Hat, či Suse, aby poskytli nejaké live CD, ktoré by sa k tomu prikladali? Taký úradník, politik či manažér sa s tým asi sám unúvať nebude, ale keby to dostal takto rovno pod nos, mohol by skúsiť a spraviť si názor.
Noviny Open source & praxe: Tištěný čtvrtletník pro firmy, úřady a školy
Jakub Fiala 26. 05. 2011, 09:00:07
Odpovědět  Odkaz 
Rad bych financne projekt podporil, ale preferoval bych spise platbu pres PayPal.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »