přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, 8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice

8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice

obecna.png

Přestože vám mnoho lidí bude zarputile tvrdit, že kancelářský balík OpenOffice.org (a jeho další varianty jako LibreOffice nebo Apache OpenOffice) nikdo nepoužívá, snad jen chudí studenti, opak je pravdou. Tento volně šiřitelný software používá kromě jednotlivců i mnoho firem, ale také škol nebo úřadů. Zde je jich osm pro ukázku.


Důvodem k použití OpenOffice.org nebo jeho jiných variant bývá často finanční úspora, ale mnohdy to mohou být také vlastnosti, které konkurenční kancelářské balíky nemají – najdete je v článku Srovnání LibreOffice, OpenOffice.org a Microsoft Office a v jeho dalších dílech o jednotlivých programech a vhodnosti použití ve firmách.

OpenOffice.org Calc OpenOffice.org Calc

Případ č. 1: Církevní střední odborná škole v Bojkovicích

V Církevní střední odborné škole v Bojkovicích se open-source programů nebojí, používají jak OpenOffice.org, tak Ubuntu. „Považuji za důležité, aby se žáci a studenti na školách přinejmenším dozvěděli o existujících alternativách. Tato informace může žákům zprostředkovat přístup k finančně méně náročnému legálnímu softwaru, nadanějším pak i radost ze spolupráce s OSS komunitou. A třeba se časem dočkají i uznání od zaměstnavatele, kterému ušetří náklady na licence a práci s jejich evidováním,“ říká Ludmila Chládková, učitelka a zástupkyně ředitele školy.

Tyto dámy se Linuxu ani OpenOffice.org nebojí – a vy ano? Tyto dámy se Linuxu ani OpenOffice.org nebojí – a vy ano?

Škola navíc pořádá počítačové kurzy pro seniory, jejichž součástí je samozřejmě i OpenOffice.org, ale také například jiný open-source program – grafický editor GIMP.

Případ č. 2: Truhlářská firma Dlauhý

Zdeněk Dlauhý, jehož firma vyrábí nábytek na zakázku, říká: „Jako hlavní důvod využití vidíme značnou finanční úsporu ve firmě, možnosti otvírat soubory z Microsoft Office a využití maker, což dělá z OpenOffice.org nástroj určený pro provozní zatížení.“ Práci v OpenOffice.org přirovnává k práci v Microsoft Office: Někdy je prý jednodušší a někdy zase naopak. Na některých počítačích mají dokonce ve firmě Linux.

Náhled na zakázku v Calcu Náhled na zakázku v Calcu

Případ č. 3: Úřad v Banské Bystrici

Na městském úřadě v Banské Bystrici přešli na OpenOffice.org z PCSuite od Software602. V úvahu připadal i Office od Microsoftu, ale kromě ceny proti němu rozhodla i nutnost upgradu operačních systémů a mnohdy i hardwaru. Peter Tuhársky z oddělení informatiky dodává: „OpenOffice.org mal navyše tú výhodu, že na ňom nefungovali vírusy zneužívajúce makrá v dokumentoch Microsoft Office.“

Někteří uživatelé měli s přechodem na OpenOffice.org problémy, jiní ale byli více samostatní: „Keď sme OpenOffice.org nasadili na útvare kontroly, prvých pár dní si s niektorými vecami nevedeli rady, tak sme im niekoľkokrát pomohli, potom si od nás požičali knihu o OpenOffice.org, po týždni ju vrátili a odvtedy pracovali bez akýchkoľvek ďalších otázok.“

Přechod na OpenOffice.org později usnadnil přechod na Linux, protože se jedná o multiplatformní program, který není závislý na konkrétním operačním systému nebo jeho verzi.

Případ č. 4: Základní škola, Mateřská škola, Základní umělecká škola Jesenice

Škola v Jesenici je kromě klasické základní školy také školou uměleckou a mateřskou. Z počátku začali používat OpenOffice.org hlavně kvůli finanční úspoře ve škole, nyní si ale uvědomují, že je dobré děti seznámit s alternativou, protože pak uspoří i ony, respektive jejich rodiče. „Žáci totiž doma v nemalém počtu raději pracují na OpenOffice.org, protože je to pro ně finančně výhodnější než zakupovat kancelářský balík od Microsoftu,“ říká Martin Vondráček, správce operačního systému.

Případ č. 5: INTAX, spol. s r. o.

Společnost INTAX poskytuje služby v oblasti informačních systémů a zabývá se vývojem a údržbou aplikačního programového vybavení podle potřeb zákazníků. OpenOffice.org používá již od roku 2004, pan Ing. Hlaváček, vedoucí oddělení IT, v roce 2010 mj. napsal: „Za velký přínos OpenOffice.org považuji zavedení mezinárodního standardu Open Document Format pro ukládání a výměnu textových dokumentů, prezentací, tabulek, grafů a databází. Dobře dokumentovaný otevřený standard dává záruku, že různé kancelářské soubory budou vypadat stejně i za několik let a při použití jiných programů a že budou čitelné bez ohledu na nově vyvíjené technologie a operační systémy.“

LibreOffice Writer LibreOffice Writer

Nyní ve firmě přešli na LibreOffice. Nejdříve zvažovali přechod na IBM Lotus Symphony, ale kvůli problémům a hlavně kvůli ukončení jeho vývoje tuto možnost nakonec zamítli. Nakonec se rozhodli vyzkoušet nový LibreOffice: „Teprve při práci s různými konkrétními dokumenty, tabulkami, prezentacemi a obrázky jsme poznali, jaké má LibreOffice výhody i jaké nové problémy jsou s ním spojené. (...) Velký soubor xlsx (chybový protokol od zákazníka o velikosti 12 MB s více než 290 000 řádky) LibreOffice Calc celý přečetl, zatímco Excel z Microsoft Office 2003 s doinstalovanou nadstavbou pro formáty Microsoft Office 2007/2010 zobrazil jen prvních cca 65 000 řádků (v souladu s upozorněním na toto omezení, které se objevilo hned po otevření souboru).“

Případ č. 6: VOŠ a SPŠE Plzeň

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická Plzeň v ulici Koterovská se snaží co nejvíce používat programy zdarma, jako jeden z nich používají právě OpenOffice.org. Ve škole mají celkově 350 počítačů s OpenOffice.org. Z tohoto počtu má 70 stanic také nainstalovaný Office od Microsoftu. „Trochu jsme do toho šli z donucení, ale nakonec nám docela vyhovuje, že každý student má program legálně doma a tato cesta je studentům ukázána,“ říká Jana Cibulková, učitelka školy.

Případ č. 7: Brněnské gymnázium na třídě Kapitána Jaroše

V tomto brněnském gymnáziu používají OpenOffice.org a jeho jiné varianty ve Windows, Linuxu i na počítačích s Mac OS X, což je asi 150 počítačů nejen v učebnách, ale i v kabinetech. Učitelé informatiky říkají: „Práce s OpenOffice.org je jednoduchá a je velmi podobná starším verzím Microsoft Office. Program je zdarma, proto je pro školu lepší hlavně z finančních důvodů. Běžné dokumenty v něm lze vytvářet bez problémů. Je to skvělá alternativa k ostatním kancelářským programům.“

Případ č. 8: Fakulta informačních technologií Vysokého učení technického v Brně

Jako zde poslední případ jmenujme pro změnu školu vysokou. Na fakultě informatiky v Brně má k OpenOffice.org přístup více než tři tisíce studentů a zaměstnanců na cca 830 počítačích. Finanční úspora zde nehraje roli, protože jako vysoká škola mohou získat Microsoft Office prakticky zadarmo, jde jim spíše o svobodnou volbu softwaru. Tomáš Kašpárek, správce operačních systémů, o tom napsal: „Na operačních systémech rodiny Windows nás sice netrápí licence, ale nabízíme svobodnou volbu jak operačního systému, tak kancelářských balíků či jiných programů tam, kde je to možné. Uživatelů, kteří jsou nuceni používat konkrétní kancelářský balík, je pak naprosté minimum.“

Tento přehled zde končí, ale rozhodně tím nekončí organizace používající svobodný software. Další případy použití nejen OpenOffice.org najdete zde na LinuxEXPRESu nebo na portále OpenOffice.cz. Pokud víte o nějaké organizaci, která používá open source, napište nám. Děkujeme.

Nahoru

Příspěvky

Petr Valach 8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
Petr Valach 31. 08. 2012, 01:27:31
Odpovědět  Odkaz 
Děkuju za podobné články.
8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
Jenda 31. 08. 2012, 09:00:29
Odpovědět  Odkaz 
Mně se líbí hlavně přístup VUT. Když jsem studovat na MU Brno, byl jsem nucen si na 2 semestry "ukrást" MS Office, protože v předmětu Počítače nebo jak se to jemovalo nechtěli o OO ani slyšet. To bylo v době, kdy jsem jel na Woknousech. Dneska jako spokojený uživatel Linux Mint bych asi nepochodil. Kamarádovi, když řekl, že má Mac Book Air a co má teda dělat, řekl učitel, že ho to nezajímá, že úkoly jsou ve wordu a excelu a nazdar. Prdel byla, že v té době byly ve škole MS Office 2003. Spousta lidí to přitáhlo ve verzi 2007 a měli smůlu. Ale největší prča byla, když si prezentaci přinesl nějaký profesor ve verzi 2007. Samozřejmě to nerozjel a byl totálně nahranej. Jo MS Office, to je ve škole bomba. Kancelářskej balík za 12 litrů a učitelé na tom píšou jako na psacím stroji a v excelu jediná funkce, kterou použijou je SUMA.
Petr Valach Re: 8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
Petr Valach 1. 09. 2012, 02:01:10
Odpovědět  Odkaz 
Tak přesně tohle znám... No, asi bych měl problém. Já jsem držka, takže by se dotyční dočkali napadení z nemorálního jednání hraničícího se zákonem a z podpory jedné verze jednoho komerčního programu jednoho komerčního výrobce.

Řekl bych, že si lze jen těžko představit, že by existovala nějaká komerční firma vyvíjející proprietární soft, jenž by byl nějak standardizovaný. Tedy znám určitou výjimku, kterou je společnost Corel Corporation. Její kancelářský balík Word Perfect je postavený na PDF a firma sama vytvořila vlastní standardizační formát .cmx, který slouží jako výměnný formát mezi jednotlivými aplikacemi od Corelu a tuším, že jeho specifikace je známa (mám dojem, že např. Inkscape importuje spíše cmx než cdr, tedy cdr převyprávěný do cmx). Není to vyložený standard, ale aspoň něco.
Lukáš Jelínek Re: Re: 8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
Lukáš Jelínek 1. 09. 2012, 02:32:35
Odpovědět  Odkaz 
Standardizovaný formát má i Microsoft - je jím OOXML. Až na ten "detail", že MS bude tu standardizovanou podobu (ISO/IEC 29500) ve striktním režimu plně podporovat až od Office 2013.
Re: Re: Re: 8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
Martin "SpookY" Raus 1. 09. 2012, 11:03:42
Odpovědět  Odkaz 
Ono těch "detailů" je mnohem více.

A to ještě můžeme za "podporu" OOXML v M$ Office poděkovat spíše EU než M$, protože bez (alespoň nějakého) přenositelného otevřeného formátu by M$ nemohl jít do žádného výběrového řízení v rámci státních organizací.

Mimochodem, my s delší pamětí vzpomeneme, že samotné "zrychlené" schválení OOXML v roce 2008 je právem považováno za největší skandál v historii standardizace. Schválení bylo např. podmíněno tím, že bude zapracována řada připomínek (což se mám ten pocit nestalo) a řada kritiků byla vyloženě ignorována.

Tento "standard" tedy dodnes není správně a kompletně podporován ani jediným softwarem... otázka je, k čemu takový "standard" vlastně je.

Hodně o tom psal Filip Molčan na svém blogu, ale v té době z toho byl docela poprask:

http://www.molcan.cz/taxonomy/term/7

http://www.molcan.cz/openxml-nejvetsi_fiasko_v_historii_standardizace

http://www.molcan.cz/vysetrovani_procesu_ooxml_v_cr

http://diit.cz/clanek/ceska-republika-se-chysta-schvalit-iso-standard-ktery-obsahuje-stovky

http://www.ddworld.cz/software/windows/standardizace-microsoft-ooxml-nefalsovana-fraska-2.html

... jenže zase se na to "nějak" dalo úřední razítko a je ticho po pěšině.
Petr Valach Re: Re: Re: Re: 8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
Petr Valach 1. 09. 2012, 13:18:58
Odpovědět  Odkaz 
Přiznám se, že pro mě jakožto člověka, který se - byť dneska výhradně amatérsky - věnuje teoretické fyzice a je vlastně na ISO závislý, jsou tyto informace šokující a běhá mi z toho fakticky po zádech děda Mráz...
Petr Valach Re: Re: Re: Re: 8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
Petr Valach 1. 09. 2012, 13:30:51
Odpovědět  Odkaz 
Po přečtení odkazovaných článků jsem silně znepokojen. Myslím, že toto je veliké téma, o kterém by se mohlo na linuxexpresu psát častěji a sledovat, co se děje.

Já toto považuji za opravdu velký skandál.
Miroslav Hrončok Re: Re: Re: Re: Re: 8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
Miro Hrončok 1. 09. 2012, 19:41:09
Odpovědět  Odkaz 
Trochu starý skandál, abychom ho teď rozmazávali, nemyslíš?
Otakar Haška Re: Re: Re: Re: Re: Re: 8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
otula 1. 09. 2012, 20:12:28
Odpovědět  Odkaz 
Možná staršího data, ale neustále aktuální. A dost závažný na to, aby se nechal jen tak vyšumět do ztracena.
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Re: Re: 8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
Petr Valach 1. 09. 2012, 22:22:55
Odpovědět  Odkaz 
Souhlasím s Otulou, ale beru na vědomí, že linuxexpres je magazínem o linuxu, nikoli o Microsoftu a jeho aktivitách.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: 8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
volani.webnode.cz 3. 09. 2012, 01:19:20
Odpovědět  Odkaz 
Vtipný je že ani Libre/open/go office nedodržuje formát ODT.
Tuším že ODT umí relativně dobře jen Calligra Suite (bývalý KOffice) díky nokii, než dala linuxu košem kvůli penězům od mikrosoftu..

Sám mám problém, s libreoffice.
Mám dokument ods vytvořený v libreoofice a potřebuji ho otevřít na PC kde je Go-Oo.
Jenže GoOo to neotevře..
Libre tam dát nemůžu místo go-oo protože má chyby který go nemá.. a OpenOffice nemá požadované funkce a ani nevím jeslti by to v něm jelo..
8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
Harkonnen 31. 08. 2012, 10:52:28
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek díky.

Fantastická je fotka jeptišek u počítačů. Zatímco ty dvě na kraji používají Ubuntu a pracují, prostřední má ještě Windows a modlí se aby to zase nespadlo ? :-)
Petr Valach Re: 8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
Petr Valach 1. 09. 2012, 02:06:00
Odpovědět  Odkaz 
Mně se ta fotka taky líbí :-)) No, popravdě Microsoft zapracoval na stabilitě Windows a dá se říci, že verze Windows 7 je celkem stabilní, jenže samozřejmě instalováním aktualizací se stává pomalejší a pomalejší.. o stabilitě taky hodně mluví ovladače, takže pokud nějaký idiot napíše špatně ovladač pro Windows, nemusí se s tím operační systém dobře potýkat. Byť nejsem vývojář (a i přesto vím o děrovosti Windows svoje), v tomhle se musím Microsoftu zastat. V tuto chvíli jsou u mě Windows stabilnější než třeba Xubuntu a zřejmě i Kubuntu.
Re: Re: 8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
Harkonnen 1. 09. 2012, 17:32:42
Odpovědět  Odkaz 
Já to samozřejmě bral jenom jako žert. Nejsem "militantní" přívrženec co odsuzuje MS kudy chodí. Sám Win7 používám v práci a částečně doma a co do stability tak nemám jedinou výtku. K té prostřední jeptišce se to nevinné "rýpnutí" přímo nabízelo :-)
8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
PODVOD!! 3. 11. 2013, 08:29:33
Odpovědět  Odkaz 
Ta fotka je PODVOD. Jeptišky na fotografii nepoužívají žádný open office, ale Microsoft Office! Je to krásně vidět na liště (když si zazoomujete). Takhle ubohý pokus o manipulaci veřejným míněním jsem už dlouho neviděl.
Re: 8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
Jamicon 3. 11. 2013, 10:52:17
Odpovědět  Odkaz 
Opäť nejaká hlásna trúba M$? Radšej si prečítaj článok, prípadne aj príspevky na tebou. Podvod je napríklad to, keď človeka úrady nútia kupovať taký nezmysel, ako je napríklad Mrkvo$hit windoze, lebo jedine tam je správny prehliadač M$ Explorer, ktorý všetku tvoju aktivitu poctivo hlási do NSA, M$ a ďalších organizácií.
Lukáš Jelínek Re: 8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
Lukáš Jelínek 3. 11. 2013, 12:32:35
Odpovědět  Odkaz 
To je normální troll, který něco podobného napsal k hromadě článků a teď se kochá tím, jak se na to lidé chytí. Krmit trolly nemá cenu, jen je to podporuje v jejich konání.
8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
kamowski 3. 11. 2013, 16:22:15
Odpovědět  Odkaz 
cit.: "Případ č. 7: ... Běžné dokumenty v něm lze vytvářet bez problémů.“
Tento prídavok sa asi povinne prilepí ku každému zhodnoteniu AOO/LO.
Len by ma zaujímalo, aký je ten "nie bežný" dokument a koľko takých v živote vytvorili alebo potrebovali otvoriť a upraviť. A keď už, v čom bol problém, v programe, či medzi stoličkou a klávesnicou?
Lukáš Jelínek Re: 8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
Lukáš Jelínek 3. 11. 2013, 17:18:28
Odpovědět  Odkaz 
"Ne běžný" dokument je třeba takový, kde se zhusta využívají makra nebo nějaké speciality konkrétního softwaru. Například jsem viděl "ERP systém" implementovaný do sešitu v Excelu. Takový dokument pak v jiném kancelářském balíku nemusí správně fungovat.

Další skupina - ale tam nezáleží na tom, jestli jsou to běžné nebo "ne běžné" dokumenty - problémů pramení z nesprávného používání toho kterého programu. To jsou ty všelijaké snahy vizuálně formátovat dokument na desetinu milimetru přesně, spoléhání na konkrétní velikost tisknutelné oblasti, naprostá absence logické struktury dokumentu (řešení všeho přímým formátováním), nesprávné nakládání s obrázky atd.
8 firem, úřadů a škol, které používají OpenOffice.org/LibreOffice
Andy 12. 06. 2015, 22:56:59
Odpovědět  Odkaz 
I soukrome stomatologicke cenrum v Otrokovicich bezi cele na linuxovych distrach a openoffice..
Pritelkyne pouziva v jejich firme ubuntu. Nakonfigurovali jsme jejich sit, proxy, mail a vsechno bezi jak ma. Jeji sef je naprosto spokojen a respektuje, ze je linuxacka a do zadnych woken ji nenuti ... uzasne :D

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog