přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Únorové události 2

Únorové události 2

Další zajímavé informace publikované v únorovém čísle.


Spojení OSDL a FSG

Open Source Development Labs a Free Standards Group se spojily a vytvořily organizaci Linux Foundation. Tato "nadace" nabídne komplexní služby, aby bylo možné efektivně konkurovat proprietárním platformám. K nejvýznamnějším spoluzakladatelům nové organizace patří Fujitsu, Hitachi, HP, IBM, Intel, NEC, Novell a Oracle, dále open-source společnosti a organizace, univerzity a různé firmy. Předseda organizace Jim Zemlin tvrdí, že ve světě dominují pouze dvě platformy - Windows a Linux. Zatímco uzavřený vývoj Windows zajišťuje jistou konzistenci, nabízí Linux svobodu volby, možnosti přizpůsobení a flexibilitu a neomezuje uživatele na jednoho dodavatele. Cílem linuxové nadace je podporovat rozvoj Linuxu a podporovat a zajistit jeho standardizaci. Linus Torvalds, zakladatel Linuxu, by měl být nadále placen nadací, pracuje ale nezávisle na ní.

http://www.pro-linux.de/news/2007/10742.html

WordPress 2.1 Ella

Populární redakční systém WordPress, jenž je čím dál častěji nasazován na osobní stránky a blogy, je pravidelně aktualizován. V poslední dekádě ledna vyšla "větší" verze 2.1 pojmenovaná po jazzové zpěvačce Elle Fitzgerald. WP je už dávno propracovaným a komfortním systémem pro správu nejen osobních stránek, ale to, co přidává nová verze, komfort a pohodlí jenom zvyšuje. Například byla přidána funkce pro automatické ukládání nedokončeného zápisu, kontrola pravopisu ve formulářích, export a import dat prostřednictvím XML (vhodné pro migraci dat nejen mezi dvěma kopiemi WP), bylo zdokonaleno pracovní prostředí (pomocí technologie AJAX) a množství dalších vlastností. Opraveno bylo 550 chyb.

http://wordpress.org/development/2007/01/ella-21/

Click'n'Run pro všechny!

Výrobce linuxové distribuce Linspire, která má běžným uživatelům přiblížit Linux maximální měrou, se rozhodl nabídnout služby svého softwarového archivu jiným distribucím. Archiv Click'n'Run obsahuje softwarové balíčky pro distribuce Linspire a Freespire a přístup do něj byl původně zamýšlen pouze uživatelům Linspire, pro které vznikl. Později jej začali využívat také tvůrci a uživatelé Freespire, nekomerční varianty odtržené od Linspire. Od druhého kvartálu 2007 však bude jeho obsah k dispozici také uživatelům distribucí openSUSE, Ubuntu, Debian a Fedora; uživatelům Linspire bude obsah poskytován od léta zdarma. Archiv nabízí cca 20000 balíčků včetně emulátorů, kodeků a jinak licenčně zatížených balíčků. Instalace balíčku probíhá "jedním" kliknutím myši na jméno balíčku, odtud název - "Klikni a spusť".

http://cnr.com

http://www.linspire.com/lindows_products_categories.php

Image

Makrá v OpenOffice.org

Na serveru inet.sk pokračuje vynikající seriál Júlia Pastierika Makrá v OpenOffice.org. Dozvíte se, jak si nastavit všechny parametry formátu dokumentu v jednom okně, další díl je věnován formátování data a času.

http://www.inet.sk/clanok/4350/makra-v-openofficeorg-5-ix-formatovanie-dokumentu-1

http://www.inet.sk/clanok/4269/makra-v-openofficeorg-5-viii-datum-a-cas

Flash Player 9 finální

Firma Adobe Inc. vydala po dvou beta verzích konečnou verzi Flash Playeru 9 pro 32bitové systémy založené na Linuxu. K dispozici je jako běžný archiv tar.gz nebo jako RPM balík. Oficiálně jsou podporovány Firefox, Mozilla a Seamonkey, uživatelé Opery a Konqueroru by měli počítat s případnou nestabilitou. Program by měl podporovat téměř vše, co jeho windowsová varianta. Mikrofon a reproduktor je nyní spravován zvukovým rozhraním ALSA, připojená kamera rozhraním V4L (Video for Linux).

http://www.adobe.com/products/flashplayer/

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux