přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Výbava a funkce Android tabletů

Výbava a funkce Android tabletů

pov10tablet.jpg

Tablety a také ty s Androidem bezesporu zažívají rozmach. Platforma již dosáhla stádia, kdy i níže mířené modely často postačují k plynulému prohlížení webu, přehrávání videí a používání řady doinstalovaných aplikací. V dnešním článku se podíváme na výbavu a funkce, které některé tablety nabízejí, a jejich využití.


Webkamera k volání, kamera k focení a rozeznávání QR kódů

Jednou z nejčastějších výbav Android tabletů bývá webkamera v kombinaci s kamerou, respektive fotoaparátem na opačné straně přístroje. Uživatel se může i v aplikaci Fotoaparát jednoduše přepínat z jedné kamery na druhou a aplikace jako například Skype automaticky vybírají webkameru umístěnou někde nad nebo vedle displeje.

Bohužel realita často neodpovídá očekávání. Hodně výrobců se snaží vestavět webkameru společně s kamerou doslova za každou cenu. Je to velká škoda, protože kdyby se zaměřili jen na webkameru, mohla by být o něco kvalitnější a použitelnější například právě pro komunikaci. Nehledě na to, že webkamera se k účelu Android tabletu, jakožto přenosnému zařízení, často připojenému k wifi nebo 3G, hodí více. Oproti tomu fotoaparát tak často nevyužijete, a pokud ano, tak jej většinou máte na telefonu.

Z hlediska parametrů začínají webkamery u současných tabletů na rozlišení 0,3 Mpx, kamery na zhruba 1,3 Mpx. Na druhém konci podle ceny ovšem nalezneme i tablety, které nabízejí bez omezení kvality taktéž webkameru i kameru zároveň. Jde pak o 2,0 Mpx a více u webkamer a až 8 Mpx u kamer jakožto fotoaparátů.

Tablet 

Celková kvalita přitom nemá vliv jen na líbivost obrázku, ale také na možnosti vyfotografovat část tištěného textu nebo využívat aplikace pro čtení QR kódu (u něj se jedná o ostření na blízko). Ten přitom nemusí obsahovat pouze URL odkaz na webovou stránku, ale třeba také text, vCard kontakt, souborový formát pro výměnu dat nebo telefonní číslo. Na Google Play je již ke stažení celá řada aplikací, které umí lépe či hůře číst QR kód. Namátkou můžeme zmínit QR Barcode Scanner, QR Droid nebo Google Goggles přímo ze zdrojů systému.

Když se ztratíte a máte po ruce tablet

Poslední dobou se na trhu začínají prosazovat Android tablety s vestavěným GPS modulem a ne všechny patří do vyšších cenových relací. Řada modelů přitom kombinuje GPS s vestavěným 3G modulem s předpokladem stahováním mapových podkladů aplikace Google Maps pomocí datových sítí. V našich končinách se proto jedná spíše o nouzové řešení, kdy prostě zabloudíte nebo nechcete hledat místo, než navigaci pro celodenní až časté používání.

Pro Android však již dnes existuje celá řada dalších mapových softwarů od společností, které se dříve jinak věnovaly navigacím do automobilů. Není proto problém takové aplikace nainstalovat nejen do chytrého telefonu (kterému jsou vzhledem k velikosti obrazovky přizpůsobeny), ale také do Android tabletů.

Mít navigaci v tabletu není od věci zejména pro uživatele, kteří jej stále nosí s sebou. A někteří výrobci dokonce přibalují k tabletům auto adaptér umožňující nabíjet a zároveň napájet tablet v automobilu.

Externí nebo integrovaný 3G modul

Android tablety lákají k používání internetu, kde je to jen možné. Brouzdání po internetu a komunikace jsou ostatně jednou z nejčastějších úloh, pro které jsou tato koncová zařízení určená. V podstatě všechny tablety jsou vybaveny wifi, většinou už standardu b/g/n. Připojíte se všude možně, doma, v práci (pokud do správce sítě dovoluje), v restauracích i na řadě dalších míst. Jen když jste v pohybu, na cestě někam, nebo mimo dostupné wifi body, se prostě nepřipojíte.

Pokud se s tím nechcete smířit, přichází na řadu úvaha nad 3G modulem a datovém tarifu. Bohužel u nás na výběr moc nemáte a tarify jsou omezené řádově na stovky MB, což vám vystačí leda tak na e-maily bez příloh a občasné brouzdání po internetu.

Na trhu naleznete dnes již slušný výběr tabletů s vestavěným 3G modulem. Musíte ovšem počítat s vyšší cenou a předpokládat výše uvedené nevýhody. Druhou možností je připojení externího USB 3G modemu přes OTG kabel. Ale pozor na to, že takové připojení nepodporují všechny tablety a je třeba si i ověřovat kompatibilitu. Android je otevřený operační systém, sítí je mnoho a stejně tak modemů a možností úprav samotného systému – ať už k lepšímu, či horšímu. A hlavně nepleťte si plnohodnotný OTG (USB On-The-Go) s pouhou redukcí.

Rozšíření paměti, připojení Flash disku

U většiny Android tabletů lze rozšířit paměť pro data (video, hudba, dokumenty) jednoduše paměťovou kartou microSDHC. Jen některé vyšší modely tuto možnost nedávají, ale na druhou samy poskytují dostatečnou paměť – mnohdy dokonce vyšší, než které lze dosáhnout pomocí paměťových karet.

Kapacity běžně prodávaných paměťových karet microSDHC jsou 4, 8, 16 a 32 GB. Nejhorší poměr kapacita/cena mají 4GB, nejlepší naopak najdete u kapacit 16 a 32 GB. Hodně záleží na přenosových rychlostech, tedy třídě Class, kterou mají, proto nedoporučujeme ty úplně nejlevnější. Dobré je se při výběru zaměřit na Class 6 a Class 10.

K Android tabletům by měl jít připojit také klasický USB flash disk, samozřejmě právě pomocí OTG kabelu. Podobně jako u 3G modulů doporučujeme podporu ověřit.

Dokovací stanice a klávesnice

Na trhu je obrovské množství příslušenství jako pouzder, klávesnic, případně jejich kombinace. Tablety s větší úhlopříčkou přitom vyloženě lákají k tomu, aby je člověk používal „jako dokovací stanici“. U těch menší zase nemusí být klávesnice od věci, když je integrovaná do pouzdra. Bohužel většina takového příslušenství je pro značku Apple, případně konkrétní produkty jednotlivých velkých výrobců.

U většiny Android tabletů vám však zůstává možnost připojit klávesnici přes OTG redukci. Pro tablety s Android verze 4 a vyšší by již také neměl být problém připojit klávesnici přes Bluetooth, který je ve verzi 2.1 standardem.

Televize do tabletu? I to je možné

Nelze opomenout ani výbavu v podobě DVB-T tuneru. Ten přijímá stejný signál jako váš televizor, a proto v dané oblasti nabízí stejné kanály. Pro zvýšení signálu proto výrobci integrují výsuvnou anténu, která příjem zvyšuje.

Televize

Jinak se jedná o zcela funkční řešení a sám jsem si minulý rok dvakrát zařval „Gól!“ v autobuse, když náš národní tým hrál proti Řecku. Při cestách se setkáte s jedinou nevýhodou, a to kolísáním signálu. Je třeba počítat se zvýšenou spotřebou při sledování televizního programu.

NFC spíše pro chytré telefony

Jeden čtenář v komentářích pod článkem Parametry Android tabletů nadhodil technologii NFC (Near Field Communication), která slouží k přenosu dat na krátkou vzdálenost. Její využití spočívá zejména v bezkontaktních platbách (i když může být širší) a dost těžko si představit, že na místo telefonu někdo u kasy vytáhne desetipalcový tablet, že s tím bude platit.

Podpora vychází z Androidu, nicméně je zapotřebí samotný NFC čip, a ten má prozatím jen velmi málo tabletů. Patří mezi ně například referenční modely Nexus od Googlu, ale jinak byste na českém trhu hledali dost těžko.

A jaké funkce a výbavu byste v Android tabletech uvítali vy?

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz