přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, CAD na Linuxu

Control

CAD na Linuxu

Stejně jako v případě účetnictví se objevují také schopné konstrukterské a CAD nástroje pro Linux. Narazil jsem na jedno překvapení z Německa. Je to (prý) profesionální CAD, má mnoho vlastností a je zdarma.


reklama

Jmenuje se Medusa4 a je jedním z mnoha produktů firmy CAD Schroer. Samozřejmě nemohu posoudit, nakolik je tento software opravdu kvalitní, ale našel jsem ho díky článku na Pro-Linux.de, kde se píše, že má v mnoha zemích více uživatelů Linuxu než Windows, což mě zaujalo. Mezi kvalitou a počtem uživatelů nemusí být přímá souvislost, ale na zaujmutí to stačí. :-)

Medusa4, snímek z animaceMedusa4, snímek z animace

Výrobce nabízí množství flashových tutoriálů a návodů. Program lze zdarma stáhnout, nicméně pro provoz si člověk musí vyžádat osobní licenci, která má platnost šest měsíců. Poté je možné ji stejným způsobem obnovit. Podle informací se zdá, že to je provozuschopný model, firmy si licenci stejně musí koupit.

Při té příležitosti jsem ve fóru našel odkazy na další CAD systémy nebo technologie použitelné (a používané) v CAD softwaru. Zajímalo by mě, zda je někdo znáte nebo zda je považujete za kvalitní:

Další zajímavosti ze světa systémů CAD najdete na CAD.cz.

Nahoru

Příspěvky

CAD na Linuxu
Huska 4. 05. 2009, 06:25:51
Odpovědět  Odkaz 
S CAD-y obecne je to v Linuxu problem, ktery podle meho vadi jeho roszireni v prumyslu. Vsechny vyznamnejsi spolecnosti, ktere v minulosti meli sve CAD aplikace postavene na UNIX-u prechazeji na platformu windows. Coz by stalo za delsi povidani.
Pro upresnei Salome je nastroj pro vytvareni siti, postavena na OpenCascade...
Medusu jsem si zkousel nainstalovat a pripada mi jako tzv. 2.5D CAD. Pravda moc jsem se ji nevenoval.
Mozna by stalo zminit jeste o www.graphiteone-cad.com, ktery mi pripadal podobny. Bohuzel stranka je posledni dobou nejaka mrtva.
CAD na Linuxu
Radim 5. 05. 2009, 17:50:23
Odpovědět  Odkaz 
ale jen pro bohaté :-)

http://www.plm.automation.siemens.com/en_us/about_us/newsroom/press/press_release.cfm?Component=25399&ComponentTemplate=822
CAD na Linuxu
Huska 5. 05. 2009, 22:15:19
Odpovědět  Odkaz 
Ano, jediny "velky" CAD, bezici zatim jeste na linuxu je NX (unigaphics). PTC a jejich PRO-Engineer ukoncili podporu verzi 3.0 a nemini linux dale podporovat.
Pokud se podivame na "stredni" CAD-y tak asi nejlepsi (a vlastne asi jediny) je Liberecky VariCAD. Je to komercni CAD, jehoz cena je na anglickem webu (www.varicad.com) 13300,- CZK, kdezto na ceskem (www.varicad.cz) 49990,-CZK. Neni to usmevne :)
Re:CAD na Linuxu
FSFmember 10. 05. 2009, 15:48:40
Odpovědět  Odkaz 
:-) tak tohle je naprosta nehoraznost. Ceska firma, pro cechy za 50k, pro ostatni za 13k? Tak s timhle pristupem a lisabonskym mnichovem jdeme jako narod rovnou do velke spinave (_._)
Re:Re:CAD na Linuxu - FSFmember
spolecensky deratizator 29. 07. 2009, 17:14:43
Odpovědět  Odkaz 
Jak jste prisel na to, ze obchodni ci jine chovani firmy / firem a potazmo cloveka / lidi ma neco spolecneho s lisabonem? V tom negativnim? Jak se snazite podsouvat a jeste tak primitivnim zpusobem. Tak nevim, delate ze sebe blbce pred jinymi, nebo z nas ctenaru? Prijde to najedno. Vas vyrok hrube, tedy durazne popiram a odmitam! Je-li vas osobni vzor vsech cnosti soucasny prezident a popiratel "pravdy a lasky", ci jim dokonce jste in natura, pak uz vam verejnost a ne primitivni se svym IQ dala a dava nejevo, co jste a za co stojite!
Re:CAD na Linuxu
Luděk 14. 09. 2009, 14:38:32
Odpovědět  Odkaz 
Myslím, že jste se přehlédl. Ta nižší cena je za "upgrade" nikoliv za novou licenci.
Re:CAD na Linuxu
cena za upgrade 3. 12. 2010, 09:39:43
Odpovědět  Odkaz 
v cenach tam zadny rozdil neni
CAD na Linuxu
Honza 6. 05. 2009, 10:40:53
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, o tomhle CADu jsem nevěděl. Situace na poli CAD systémů v linuxu je opravdu bídná a je horší než dříve. Pro někoho kdo si chce doma nakreslit pár obdélníků to stačit může, proč ne, ale to může i s QCadem, který je OSS. Pracuji v konstrukci převážně na Autodesk Inventoru a zázemí silné společnosti je prostě cítit, školení, akce, vylepšení na míru uživatelům apod. Dokud takovéhle softy nebudou i pro Linux, tak je Linux velký outsider. Já to řeším tak, že mám na osobním počítači Inventor ve VirtualBoxu jako nouzovku a v práci musím jet pod Windows.
Jinak Salome je síťování a zajímavý je DVD Salome-Meca, kde je integrován i MKP modul.
CAD na Linuxu
alfonz 8. 05. 2009, 15:59:34
Odpovědět  Odkaz 
je obrovská škoda, že už PTC nepodporuje linux, ale myslím, že si to ještě rozmyslí, jelikož se linuxu teď začíná dařit, tak by mohly oprášit verzi 3, nechat jí na motif aktualizovat gecko a propojit s thunderbridem a je více méně ready... pak už stačí opravit pár věcí, ale pro začátek je to v pohodě..
CAD na Linuxu
Vladimír Vojta 10. 05. 2009, 15:36:22
Odpovědět  Odkaz 
Pro své domácí 2D malůvky používám QCAD, kde mi plně vyhovuje, snad jen mimo slabší kótování. Je otázkou jaké vylepšení má poslední (komerční) verze.
Nicméně, je fakt, že pro profesionální využití je QCAD slabý. :-/
CAD na Linuxu
Josef 10. 05. 2009, 19:20:46
Odpovědět  Odkaz 
Nejsem v téhle oblasti profesionál, ale taky jsem slyšel o Varicadu a na Penguinu jsem kdysi našel odkaz na software, která vypadá dost zajímavě: http://brlcad.org/. Ale jak říkám, nejsem v tomhle profík, takže jsem to ani nezkoušel a nevím co to opravdu umí - to radši nechám na někom, kdo tomu rozumí. Každopádně to asi není "kreslítko", prezentuje se to jako solid modeling system, takže spíš asi něco jako Pro/E.
CAD na Linuxu
Laďa 21. 08. 2009, 13:37:52
Odpovědět  Odkaz 
Pracuji v CAD firmě, na stanicích s Winckama(kvůli kompatibilitě se zákazníky) s programy,které nabízí i instalace pro Linux/Unix. Takže CAD programy pro Linux existují, ale to už jsme na statisícových cenách.
Např.:http://www.catia.cz/CATIA-V5.12.0.html
CAD na Linuxu
NA 29. 08. 2009, 20:58:36
Odpovědět  Odkaz 
Mě je líto, že není portován Microstation od Bentley. IMHO lepší než než Autocad a byl pod DOS i Windows a byla Java verze, tak by to neměl být takový problém.
Re:CAD na Linuxu
FJ 23. 10. 2009, 12:31:10
Odpovědět  Odkaz 
IMHO lepsi ako AutoCAD ??? v com preboha ??? O CAD systemoch som robil diplomovku. Testoval som viacero systemov CAD no a Microstation VS AutoCAD je jednoznacne prepracovanejsi AutoCAD hlavne co sa tyka efektivnosti prace. AutoCAD tiez zacinal pod DOSom aj ked tam priznavam bol slaby.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz