přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, FreeCAD – mnoho nástrojů, mnoho práce

FreeCAD – mnoho nástrojů, mnoho práce

FreeCAD logo

FreeCAD je další svobodná aplikace pro 3D modelování. Její využití je široké a pokrývá potřeby od strojírenského modelování po architektonické návrhy staveb. Jeho výhodou je bezesporu použitelnost na různých PC platformách a možnost nastavení vzhledu a pracovního prostředí dle individuálních potřeb.


Instalace a vzhled aplikace

FreeCAD stáhnete na domovském webu aplikace. K dispozici jsou instalační balíčky připravené pro Windows (. MSI), Ubuntu a Debian (. deb), openSUSE (.rpm) a Mac OS X. Stáhnout doporučuji vždy aktuální stabilní verzi. Instalaci provedete běžným způsobem dle vámi používaného systému, neskrývá žádné záludnosti, a tak se jí více věnovat nemusíme.

Na začátku našeho článku bychom si měli říci něco málo o možnostech nastavení. V nabídce nastavení je možné změnit vzhled aplikace, povolit nebo zakázat startovací okno, nastavit rozměr okna a měřítko nebo používané měrné jednotky. Toto nastavení naleznete v záložce Obecné. Nastavení stylu navigace, nastavení souřadnic a třeba způsob vykreslování naleznete v záložce Zobrazení.

Možnosti nastavení ve Windows verzi jsou mnohem obsáhlejší než v linuxové Možnosti nastavení ve Windows verzi jsou mnohem obsáhlejší než v linuxové

Pokud používáte aplikaci v Linuxu, bude nutné předem nastavit lokalizaci do češtiny. To provedete výběrem tlačítka Edit v rolovacím menu, poté Preference a Language. Ve verzi pro MS Windows je čeština nastavená ihned po instalaci.

Při prvním spuštění aplikace se vám otevře „startovací okno“, na kterém jsou umístěny odkazy na domovskou stránku programu. Můžete si zde prohlédnout vzorové projekty a nebo se rovnou přepnout do okna určeného k tvorbě nového projektu. Hned na startovací stránce si můžete zvolit, zda chcete navrhovat 3D modely, 2D kreslení, jednoduší drátové modely a nebo rovnou specializované architektonické či loďařské návrhy.

Vzhled celého programu se nijak nevymyká z běžné koncepce CAD aplikací. Na horním panelu naleznete rolovací menu s nabídkou, pod ní je panel nástrojů, který se automaticky mění dle požadované práce nebo si ho také můžete přizpůsobit dle vlastní představy. V levé části jsou pak informační panely, sloužící k přehledu kroků, které jste při tvorbě projektu učinili, a k editaci jednotlivých částí projektu a vlastností objektu. Největší část však zabírá kreslicí plocha.

FreeCAD disponuje dostatečným množství nástrojů FreeCAD disponuje dostatečným množství nástrojů

Kreslení a modelování

Pro 2D kreslení má uživatel k využití hned několik nástrojů. V první řadě jsou to kreslicí nástroje, prostřednicím kterých můžete kreslit libovolné objekty a využívat k tomu několik způsobů, např. kreslení přímky pomocí dvou bodů. Můžete vytvořit kruh zadáním středu a poloměru, vkládat textové pole nebo kóty. Druhým nástrojem je nástroj pro úpravu a přesouvání objektů a poslední sadu nástrojů vyvoláte prostřednictvím pravého tlačítka myši. Množství takto využitelných nástrojů je dostatečné a určitě bude vyhovovat všem potřebám uživatele. Díky těmto možnostem je kreslení tvarů, jejich úprava a popis opravdu snadné a velice intuitivní.

Pro práci s 2D kreslením je vybavení více než dostatečné Pro práci s 2D kreslením je vybavení více než dostatečné

3D modelování má k dispozici nástrojů méně, ale pro základní modelování budou postačující. Nicméně profesionální návrhář by asi nebyl moc spokojený.

K dispozici je několik základních tvarů, které navrhnete zadáním jejich rozměrů. Takto jednoduše můžete vytvořit válec, kouli, kvádr nebo krychli. Pro modelování složitějších geometrických těles potom slouží nástroj shapebuilder (tedy formovací nástroj). Zatímco tvorba jednoduchého tělesa je opravdu snadná, pustit se do modelování složitějšího dílu už bude o poznání komplikovanější. Nevím proč, ale v přednastaveném zobrazení nejsou všechny 3D nástroje pohromadě a tato volba má na svědomí neustálou nutnost přepínaní panelů prostřednictvím horního roletového menu.

Budete-li opravdu potřebovat tvořit složitější modely, pak určitě doporučuji provést úpravu panelů nástrojů a seskupit si nástroje dle svých potřeb. Toto seskupení provedete tím, že v panelu nástrojů kliknete pravým tlačítkem myši a v rozbalené nabídce zvolíte Přizpůsobit. Poté v otevřeném okně přesunete potřebné nástroje do vámi požadovaného panelu.

Přizpůsobit si panel pro své potřeby bude pro mnohé uživatele nutností Přizpůsobit si panel pro své potřeby bude pro mnohé uživatele nutností

Jak jsem již psal výše, mimo 2D a 3D kreslení geometrických tvarů a strojních součástí umí FreeCAD ještě návrhy staveb a jiných architektonických dílů. Nicméně v tomto případě se jedná o tak specifické vlastnosti, že je ponechám raději stranou a do jejich testování se nepouštím. Pouze v rychlosti přikládám přehled architektonických nástrojů: jedná se především o možnost zakreslení zdí, oken a jiných stavebních prvků nebo taky možnost vložení celých staveb.

I přes velké množství nástrojů musím přiznat, že některé běžně používané nástroje v nabídce schází. Zapomeňte na správu hladin výkresu, možnost šrafování řezů nebo návrhy materiálů. V těchto ohledech aplikace za konkurencí opravdu zaostává.

Uložení a tisk

Tak konečně máte svůj projekt hotový a co teď s ním? Určitě ho budete potřebovat uložit a nebo rovnou vytisknout.

Pokud zvolíte možnost uložit, záleží na tom, co budete ukládat. 3D projekt uložíte ve formátu FCStd. Otevřít tento soubor budete muset zase jen prostřednicím FreeCAD nebo ho bude nutné převést do jiného formátu, který používají ostatní 3D aplikace. Podrobnosti o tomto formátu se dočtete v nápovědě.

Naproti tomu výkres ukládáte v běžném SVG formátu. Jedná se o souborový formát nazvaný Scalable Vector Graphics, který je založený na značkovacím jazyku XML. Další možností, jak svou práci uchovat, je export do formátu PDF. Tento převod provedete přímo prostřednictvím samotné aplikace. Poslední volbou je tisk dokumentu nebo modelu.

Při ukládání a tisku moc možností nedostanete Při ukládání a tisku moc možností nedostanete

Vlastní cestou

FreeCAD obsahuje ještě další množství nástrojů a možností, kterými jsem se v tomto článku nezabýval a které mají určitě své místo a opodstatnění. Nicméně mým cílem nebylo vytvořit nový návod na používání této aplikace. Záměrem tohoto článku bylo odzkoušení aplikace a porovnat její možnosti s ostatními CAD nástroji. Výsledek testování pak jasně popisuje název tohoto článku. Mnoho nástrojů a kroků musíte hledat a zkoušet, jejich nastavení není jaksi přirozené a to uživatele velice zdržuje a komplikuje práci s tímto programem. Vývojáři si jdou svou cestou a jedinou výjimkou je 2D kreslení, které je srovnatelné s ostatními aplikacemi v tomto segmentu. Využívat FreeCAD na 100 % však bude vyžadovat velké množství práce, úsilí a učení.

Pokud se chcete s tímto programem lépe seznámit, doporučuji prostudovat manuál tvořený vývojáři.

Další zajímavosti ze světa systémů CAD najdete na CAD.cz.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

FreeCAD – mnoho nástrojů, mnoho práce
Ravensun 23. 04. 2013, 17:23:59
Odpovědět  Odkaz 
Rýsoval jsem několikrát v Autodesk Inventor a i v ProEngineer (tuším V12), ale protože jsem zastáncem opensource a našel FeeCad, začal jsem si s ním hrát. Bohužel (nevím jestli je to mnou nebo ne) musím konstatovat, že FreeCad má zvlášťní způsob návrhu 3D těles a dodnes jsem nepřišel na to, jak posouvat 2D objekty v náčrtu na konkrétní polohu bez definování vazeb. Myslel jsem si, že když ve vlastnostech tělesa zadám pro střed do "position" [0.0.0], posune se střed (v mém případě kružnice) do polohy dané globálními souřadnicemi [0.0.0], ale nějak se tak neděje, tak se mi často stává, že mám kružnice nesoustředné i to někdy i v případě, že jim zadám vazbu "stejný středový bod-bod".
Člověk si na to musí dát docela pozor.
Nedávno jsem zkoušel vytáhnout dvě soustředné kružnice různého průměru podle křivky, která začíná ve středu těch kružnic a nebyl jsem schopný donutit FreeCad aby z toho vyšlo koleno(zahnutá trubka). Ono už narýsovat křivku která je částí kružnice a jejich koncové body jsou definovány poloměrem kružnice a úhlem je docela makačka. Nevím, příjde mi to ovládání takové neintuitivní... snad se to časem změní.
Dále se mi nepodařilo zjistit, jak se sestavují vytvořené 3D tělesa do sestavy, ale to bude tím, že jsem samouk a zatím jsem neměl možnost si v klidu prohlédnout youtube návody. Nicméně mám stále pocit, že to má ještě své chyby, ale na druhou stranu si myslím, že časem z toho bude velmi povedený 3D modelář.
FreeCAD – mnoho nástrojů, mnoho práce
Juraj Kisto 11. 05. 2013, 19:30:50
Odpovědět  Odkaz 
Ten nastroj mi pripomina QGIS

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Václav Hejda

Václav Hejda

Václav Hejda (*1974).

Před mnoha lety odmaturoval na strojárně.
Dálkově studoval VŠB Ostrava - obor Informační a systémový managment. Dnes se věnuje Linuxu,OpenSource technologiím a PC.

S Linuxem začal díky Ubuntu 5.10


  • Distribuce: UbuntuGnome
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Tagy