přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Knoppix 6.7 – Zklamání v pěkném kabátku

Knoppix 6.7 – Zklamání v pěkném kabátku

knoppix.png

Knoppix, německá distribuce založená na Debianu, na první pohled se jedná o velmi zajímavou linuxovou distribuci, ale pouze na ten první. Nová verze 6.7 pravděpodobně nikoho příliš nenadchne.


Živá distribuce Linuxu s automatickou detekcí hardwaru a podporou mnoha grafických karet, zvukových karet, SCSI a USB zařízení a periferií. Distribuce, která je vhodná pro použití na USB klíčenkách jako záchranný systém nebo upravitelná pro přímou instalaci na disk.

Tak takto je v úvodu na oficiálních stránkách představen Knoppix, který nedávno vyšel v nové verzi s označením 6.7.0. Tato verze se navíc chlubí zvýšenou kompatibilitou se systémem Debian, zvýšenou rychlostí zavádění a je postavena na linuxovém jádru 2.6.39.3.

Šedesát dva zrcadel ke stažení

Obraz distribuce můžete stáhnout z mnoha zrcadel (celkem jich je šedesát dva), jejichž odkazy jsou umístěny na domovských stránkách projektu. Většina z nich je umístěna v Německu, což se dalo čekat u distribuce, která z Německa pochází. Pak už je jen na vás, kterou verzi obrazu si vyberete. Máte možnost stáhnout DVD, CD nebo speciální verzi ADRIANE. Zatímco běžné CD obsahuje prostředí LXDE a několik základních aplikací, tak na DVD najdete navíc prostředí Fluxbox, GNOME, KDE 4 a Window Maker, ale i zde je zvoleno jako výchozí prostředí právě LXDE, což je rychlé a hardwarově nenáročné prostředí. ADRIANE (Audio Desktop Reference Implementation And Networking Environment) je mluvící prostředí, které je určeno především pro uživatele s vadou zraku a mělo by ulehčit těmto osobám přístup k webu a počítači jako takovému.

Startovací předvolby je nutné zadat

Po stažení obrazu tento jednoduše vypálíte na potřebné médium a po restartu vašeho stroje můžete začít bootovat sytém. Je úplně jedno, jestli při stahování zvolíte verzi DE nebo EN, protože je takto označeno pouze výchozí jazykové nastavení. Toto nastavení změníte v příkazovém řádku ještě před zahájením bootování, a to příkazem knoppix lang=cs nebo knoppix lang=sk. Stejnou volbou rozhodnete i o použitém grafickém prostředí: knoppix desktop=KDE nebo knoppix desktop=fluxbox. V případě zadání adriane lang=cs spustíte česky mluvící prostředí.

Předvolby pro start nestačí vybrat, ale musíte je zadat ručně Předvolby pro start nestačí vybrat, ale musíte je zadat ručně

Nabootování systému je svižné a bez problémů. Již v průběhu zavádění jsem byl překvapen, když mi ženský hlas oznámil, že byla zahájena startovací sekvence. Po spuštění systému se na ploše rozpustilo logo Compiz Fusion, což byla neomylná informace o tom, že již v základním nastavení systému je Compiz spuštěn a nastaven pro některé efekty vzhledu. Jedná se o shoření okna po zavření nebo o jeho rozpad na malé kostičky, vyblednutí a průhlednost okna při jeho přetažení a další. Na dolní hraně plochy je LXDE panel s několika applety (hodiny, využití procesoru, NetworkManager a nastavení zvuku) a hlavním spouštěčem. Všemu dominuje temně modrá tapeta plochy se jménem systému. Po vizuální stránce tedy není co vytknout, ale nehodnoťme distribuci pouze podle vzhledu.

Tak takhle vypadá Knoppix Tak takhle vypadá Knoppix

Aplikací víc než dost

Po kliknutí na hlavní spouštěč s logem prostředí se rozbalí hlavní nabídka. Přesunutím kurzoru myši zjistíte, že DVD je opravdu naplněno různým softwarem, všelijakými aplikacemi a utilitami. Ale již po malé chvíli mi tato přehršel všeho možného začíná vadit. Zjišťuji, že na jednu činnost jsou tu minimálně dvě až tři aplikace, prostě vše, co do jednotlivých prostředí patří, je připraveno k použití, tak aby při zavedení libovolného prostředí nescházela žádná typická aplikace vyvíjená právě pro to dané prostředí. Zde by se mohli vývojáři držet přísloví, že „někdy méně znamená více“. Nemá tedy smysl vyjmenovávat aplikace, které Knoppix obsahuje, ale zjednodušeně si troufám říci, že je to vše, co můžete kdy potřebovat, a mnohem víc.

Aplikací je dostatek pro všechny situace Aplikací je dostatek pro všechny situace

Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet Knoppix k instalaci na flash disk přesně tak, jak vývojáři této distribuce doporučují. Pro tuto instalaci je v systému připravena vlastní aplikace. Po spuštění se na obrazovce objeví průvodce instalací, který je však pouze v anglickém jazyce. V jednom okně se tak mění jednotlivé kroky a označením požadovaného kroku postupně procházíte instalací. Po ukončení instalace restartuji počítač a spouštím systém z USB. Nečekejte žádnou změnu, vše probíhá naprosto stejně jako v případě DVD s obrazem disku, snad jen trochu rychleji. Jediným rozdílem je nutnost v průběhu bootování odsouhlasit vytvoření složky na USB flash disku, do které se budou ukládat všechny změny provedené v systému, a tak po každém dalším spuštění naleznete systém tak, jak jste ho opustili.

Vlastní instalátor pro tvorbu spouštěcího USB flash disku Vlastní instalátor pro tvorbu spouštěcího USB flash disku

Česká lokalizace ano... nebo ne?

Pro otestování multimediální připravenosti, jsem se rozhodl připojit k Internetu, vyzkoušet hudební přehrávač, přehrávač videí a vypalovací software. NetworkManager pocházející z GNOME neomylně identifikoval wifi kartu a wifi síť. Zadávám tedy heslo pro připojení a ...tohle přece není české písmo?! Otvírám tedy AbiWord a píšu českou větu, ale cyrilicí. Po dalším zkoumání a instalaci přepínače klávesnic jsem zjistil, že je instalovaná pouze ruská verze klávesnice. Provedl jsem proto konfiguraci potřebných souborů v Shellu, ale požadovaný výsledek se nedostavil.

Podle výpisu je vše v pořádku Podle výpisu je vše v pořádku

Nezbývá nic jiného než otevřít nastavení systému, kliknout na záložku nastavení lokalizace a zde se dovídám, že mám nastaven systém na „cs“, ale nemám doinstalovány potřebné balíky.

Spustit Synaptic, najít české lokalizační balíčky, ale ty tu nejsou? Tak tedy upravit zdroje softwaru, provést aktualizaci, najít potřebné balíčky a ty doinstalovat. Tak to je tedy opravdové zklamání.

Efekty vzhledu je jedna věc, ale tohle čeština opravdu není Efekty vzhledu je jedna věc, ale tohle čeština opravdu není

Pro čtenáře ze Slovenska musím připojit ještě jednu informaci: Lokalizace do slovenštiny je bezproblémová a kompletnější.

Multimédia bez problémů

Po boji s klávesnicí jsem konečně přistoupil i k aplikacím. Vložil jsem do mechaniky DVD s různými videoformáty a opravdu všechny jsem přehrál bez nutnosti úprav nebo doinstalovávání některých komponent. O přehrání se pohodlně postaral GNOME MPlayer. Stejně tak jednoduché bylo spuštění hudebních souborů. Po této stránce můžu systém pouze chválit a být spokojen.

K procházení webu je jako základní aplikace nastavené Chromium, ale protože nejsem zrovna fanda tohoto prohlížeče, klidně bych mohl použít Mozilla Firefox.

Vzhledem k množství aplikací přidám k tomuto tématu jen jednu informaci. Pokud budete používat obraz CD namísto DVD, máte k dispozici jen pár aplikací. Mimo již výše zmíněných najdete ještě kancelářský balík LibreOffice 3.3.3 , GIMP 2.6.10 a třeba správce souborů manažer PCManFM.

Nezáleží na přehrávači, běží všechny Nezáleží na přehrávači, běží všechny

Vzhled není vše

Na první pohled se tedy jedná o velmi zajímavou linuxovou distribuci, ale pouze na ten první. S omezenými možnosti pro české uživatele se tak nějak smířit nedokážu.

Osobně bych viděl použitelnost distribuce jako záchranný systém na USB nebo systém použitelný pro demonstraci toho, jak vypadá a co vše dokáže Linux. Jiné uplatnění než předváděcí systém bych zde nehledal a pro mne osobně je Knoppix zklamáním.

Jeden krok vývojářům však pochválit musím, a to je nasazení prostředí ADRIANE. Po jeho vyzkoušení jsem uznal, že je opravdu možné ovládat počítač i bez pohledu na monitor, což je pro zrakově postižené uživatele Linuxu určitě dobrá zpráva. Jen čeština je opět pouze částečná a hlasové pokyny převedené z textové do hlasové podoby jsou až příliš robotické.

Nahoru

Příspěvky

Andrej Pavelka Knoppix 6.7 – Zklamání v pěkném kabátku
Andrej Pavelka 29. 08. 2011, 09:10:09
Odpovědět  Odkaz 
Nestretli ste sa so žiadnymi problémami ohľadom jadra? Lebo podľa čísla verzie sa mi zdá, že je to vývojová verzia jadra.
Václav Hejda Re: Knoppix 6.7 – Zklamání v pěkném kabátku
Venca Hejda 29. 08. 2011, 13:24:55
Odpovědět  Odkaz 
Opravdu mimo problémy výše popsané jsem se s jinými nesetkal. Distribuce se chovala opravdu stabilně.
Knoppix 6.7 – Zklamání v pěkném kabátku
Oroborus 29. 08. 2011, 12:48:36
Odpovědět  Odkaz 
IMHO Jadro verzia 2.6.39.3 je stabilna verzia
Andrej Pavelka Re: Knoppix 6.7 – Zklamání v pěkném kabátku
Andrej Pavelka 29. 08. 2011, 21:19:19
Odpovědět  Odkaz 
Ospravedlňujem sa, zle som si preložil čísla. Už som si oprášil vedomosti.
http://www.fi.muni.cz/~kas/p090/referaty/2008-podzim/st/kernel.html
čeština v Knoppixu
Travos 31. 08. 2011, 20:14:35
Odpovědět  Odkaz 
Pro korektní češtinu stačí napsat při bootování parametry:
lang=cs keyboard=us xkeyboard=cs
a je to v pohodě.
Miroslav Hrončok Re: čeština v Knoppixu
Miro Hrončok 31. 08. 2011, 21:03:08
Odpovědět  Odkaz 
To mi přijde vzhledem k stavu dnešních distribucí, jako s prominutím onanie.
omluva
Travos 1. 09. 2011, 10:49:31
Odpovědět  Odkaz 
Omlouvám se, má to být xkeyboard=cz.
Onanie to možná je, ale na usb klíčence stačí jednou editovat soubor *.cfg v root adresáři a dál už se tím nemusím zabývat. Holt není růže bez trní... :o)
Re: omluva
Petr Malý 17. 04. 2013, 13:05:31
Odpovědět  Odkaz 
Chci se zeptat na postup jak v *.cfg v root adresáři provést danné změny,aby mi to na USB zůstalo i při dalším startu,dík za radu.
Knoppix 6.7 – Zklamání v pěkném kabátku
0l0 8. 09. 2011, 09:16:37
Odpovědět  Odkaz 
to samozrejme nieje pravda, existuje niekolko druhov ruzi bez trnia ;)
napr.
http://www.dreviny.sk/552-ruza-zephirine-drouhin-ruzova-rosa-zephirine-drouhin/
Knoppix 6.7 – Zklamání v pěkném kabátku
Pavel Šimerda 17. 04. 2013, 14:21:15
Odpovědět  Odkaz 
Nějak mi chybí ta kritika. Podle toho, co píšeš je to docela použitelné liveko. Pokud chce člověk něco pro české prostředí od německé distribuce, asi by se měl zapojit s konkrétními návrhy.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Václav Hejda

Václav Hejda

Václav Hejda (*1974).

Před mnoha lety odmaturoval na strojárně.
Dálkově studoval VŠB Ostrava - obor Informační a systémový managment. Dnes se věnuje Linuxu,OpenSource technologiím a PC.

S Linuxem začal díky Ubuntu 5.10


  • Distribuce: UbuntuGnome
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog