přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GNU/Hurd 2013

GNU/Hurd 2013

GNU Hurd

FSF vydala novou verzi distribuce Debian GNU/Hurd. Vychází ze stavu Debian „sid“ v okamžiku vydání stabilní verze 7.0 „wheezy“.


GNU/Hurd je kombinace softwaru z projektu GNU a jádra GNU Hurd. Jde v podstatě o obdobu kombinace GNU/Linux, ovšem jádro je samozřejmě jiné. Free Software Foundation vydává GNU/Hurd v podobě modifikované distribuce Debian (která se pro tyto účely hodí, protože splňuje kritéria svobodnosti podle měřítek FSF). Nyní byla vydána nová verze „2013“.

Debian GNU/Hurd 2013 vychází z běžné (GNU/Linux) distribuce Debian, konkrétně ze snapshotu nestabilní verze „sid“ v okamžiku vydání nejnovější stabilní verze této distribuce (tedy Debian 7.0 „wheezy“). Obsahuje jádro GNU Hurd v aktuálním stavu, ke kterému se Svante Signell vyjadřuje takto: „Až budou implementovány některé chybějící funkce (a odstraněny zbývající chyby), budu vážně uvažovat o používání (jádra) Hurd na skutečném hardwaru, jako svůj primární systém. Prozatím ještě zůstává v prostředí virtuálního stroje, hlavně pro účely portování a vývoje. Proč to také nevyzkoušíte?“

Nahoru

Příspěvky

GNU/Hurd 2013
James Heather 22. 05. 2013, 20:45:31
Odpovědět  Odkaz 
Až budou implementovány některé chybějící funkce a odstraněny zbývající chyby, budu vážně uvažovat o používání Hurd na virtuálním stroji :)
Re: GNU/Hurd 2013
jadd 26. 05. 2013, 01:09:50
Odpovědět  Odkaz 
Pokud myslíš podpory DRM tu pochopitelně čekat nemůžeš, bez toho nebudou pracovat některé graf. karty.
Více je ve FAQ.
Mě tam zaujalo zrušení historického /usr
GNU/Hurd 2013
Rover623 23. 05. 2013, 14:14:42
Odpovědět  Odkaz 
Vývoj jádra jakým je Hurd je něco extrémně obtížného. V ideálním případě by takové (fungující) jádro poskytovalo stabilitu, nenáročnost a rychlost. Linux má jádro klasické, tedy program může shodit jen vrstvu ve které sám běží, pokud jsou ovšem nad ní vrstvy další, spadnou i ty. Jádro Windows je holý nesmysl, špatně napsaný program může shodit jakoukoli vrstvu se kterou je spojen a protože je většina vrstev vzájemně propojena je celkem lehké odrovnat tak celý systém. Hurd je vlastně revoluční, jádro samotné používá oddělené vrstvy, které ovšem nejsou naskládány na sebe, ale vedle sebe. Každá vrstva pak komunikuje s jádrem a pokud něco selže, spadne jen tato vrstva. Bohužel udělat to tak aby to fungovalo je hodně náročné, nicméně by to přineslo spoustu výhod. Jenže zatím to nikdo nedokázal dostat do použitelného stavu a to se Hurd vyvíjí už poměrně dlouho
Lukáš Jelínek Re: GNU/Hurd 2013
Lukáš Jelínek 23. 05. 2013, 14:53:55
Odpovědět  Odkaz 
Existují systémy s mikrojádrem, které opravdu fungují. Například QNX má tuto architekturu a je velmi stabilní.
Re: Re: GNU/Hurd 2013
Rover623 23. 05. 2013, 16:18:48
Odpovědět  Odkaz 
To je sice pravda, ale tyhle systémy jsou spíše jednoúčelové nebo navržené k nějakému účelu. Udělat použitelné mikrojádro pro široký záběr se zatím nikomu nevede. Linux a vlastně i jádro Windows počítají s funkčností na velkém množství konfigurací bez nutnosti takové jádro pro danou konfiguraci sestavit. Hurd se právě potýká s tou funkčností na velkém množství konfigurací tak aby si potencionální uživatel nemusel jádro sestavit na míru svému HW. Když k tomu ještě připočteme fakt, že klasická PC se vlastně rozšiřují o HW denně (periferie), je docela práce to vyladit
Re: GNU/Hurd 2013
jadd 26. 05. 2013, 01:03:56
Odpovědět  Odkaz 
Ještě než ses narodil?

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog