přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, S Debianem do školy

S Debianem do školy

Debian_Logo_2.gif

Linuxové distribuce mají své různé tváře a využití. Každý vývojář chce dostat do své distribuce to nejlepší z toho, k čemu je předurčena. Jak se to povedlo týmu kolem Debian Edu / Skolelinux se dovíme již na konci tohoto článku. A k jakému účelu je tato distribuce určená? Tak to už její název ani lépe napovědět nemůže!


Ano, Debian Edu/Skolelinux je určen pro nasazení ve školách a na strojích, které jejich majitelé využívají převážně pro učení. Výhodou tohoto systému je to, že ho z jednoho média instalujete přímo na centrální server, z kterého pak běží všechny potřebné služby pro školní a kancelářské potřeby, a zároveň ho můžete instalovat na jednotlivé počítače, které mohou pracovat i jako samostatné stanice.

A protože v září letošního roku bylo oznámeno vydání již šesté verze tohoto systému s označením 7.1 založené na Debianu Wheezy, nemůže u nás v redakci její recenze scházet.

Instalace je základ

Distribuci si můžete stáhnout na stránkách vývojářů, a to v několika verzích. K dispozici máte CD obraz o velikosti 655 MB, který obsahuje základní systém, ostatní balíčky a aplikace jsou pak stahovány v průběhu instalace přímo ze zdrojového serveru, nebo můžete využít kompletní obraz systému se všemi balíčky, který je určen pro použití na USB a jehož velikost je 5,4 GB. Poslední možností, jak tuto distribuci získat, je stažení kompletního zdrojového kódu.

Pro dnešní test jsem zvolil variantu určenou pro instalaci z USB disku. Po stažení souboru obrazu je tedy nutné z tohoto vytvořit spouštěcí USB disk. To provedete poměrně snadno pomocí některé aplikace určené k tvorbě takového disku. V našem případě jsem zvolil jednoduchý a velice spolehlivý nástroj Unetbootin. Po vytvoření disku můžete přistoupit k instalaci samotné distribuce.

Spuštění instalace z USB disku provedete stejným způsobem jako při použití Live CD/DVD, jen s tím rozdílem, že při startu PC v BIOSu zvolíte položku USB. Po zavedení systému vyberete v nabídce požadovaný způsob instalace, nebo jednoduše ponecháte první nabídku s názvem Default. Po této volbě začne instalace systému na pevný disk vašeho serveru, počítače nebo laptopu. Celým procesem instalace vás provede grafický instalátor, který mnozí znají již z čistého Debianu nebo také z jiných systémů s debianím základem.

Po klasické volbě země, jazykové verze a rozložení klávesnice přijde první změna oproti ostatním „běžným distribucím“. Systém se vás totiž zeptá, zda chcete instalaci provést na centrální server, počítače připojené do sítě tohoto serveru, nebo zda instalujete na samostatně žijící stroj. Podle toho, jakou volbu zvolíte, jsou poté instalovány další potřebné komponenty, balíčky a nastavení.

Volba české lokalizace při instalaci nemusí být poslední... Volba české lokalizace při instalaci nemusí být poslední...


Vzhledem k velikosti a obsahu distribuce je proces instalace poměrně dlouhý a celý proces trvá téměř hodinu (tento čas se samozřejmě bude lišit v návaznosti na výkonu zařízení, na kterém instalace probíhá). Po ukončení instalace budete vyzváni k restartu zařízení a po vyjmutí USB disku dojde ke spuštění nového systému.

Poklidný vzhled a mnoho aplikací

Hned při prvním spuštění zjistíte, že výchozím předinstalovaným grafickým prostředím je KDE, a to ve verzi 4.8.4. Mimo toto výchozí nastavení je možné používat GNOME 3.4, Xfce 4.8.6 nebo LXDE 0.5.5. – stačí je jen doinstalovat z repozitářů systému. Vzhled systému je poklidný bez zbytečných výstřelků a rušivých šumů. Barevné ladění v zelenošedé kombinaci také nikoho neurazí.

… další české lokalizační balíčky doinstalujete dodatečně … další české lokalizační balíčky doinstalujete dodatečně


Samotná distribuce je pro základní použití okamžitě připravena, nicméně český uživatel bude určitě ještě chtít doinstalovat české lokalizační balíčky prostředí, kancelářského balíku a některých dalších aplikací. Naštěstí jsou všechny potřebné jazykové balíčky již přímo implementovány ve zdrojích, a tak jejich instalace představuje jen rutinní využití správce balíků Synaptic.

Výchozí vzhled pracovní plochy Výchozí vzhled pracovní plochy


Výchozí prostředí jsme si již prohlédli a můžeme se podívat na nabídku aplikací. Otevřením hlavní nabídky velice rychle zjistíme, že jich máme k dispozici opravdu velké množství. Tak velké, že se některé aplikace svým účelem i duplikují. Například v záložce internet nalezneme hned tři prohlížeče webu – Chromium, IceweaselKonqueror.

Systémová nabídka Systémová nabídka


Z této sestavy je patrná další vlastnost systému – snaží se maximálně využívat licenčně čisté a svobodné aplikace, a tak využívá ještě svobodnějších variant známého Firefoxu nebo Chrome.

„Poznámka autora: O rozdílech mezi jednotlivými prohlížeči se dovíte více zde: Iceweasel vs Firefox nebo zde: Chrome vs Chromium.“

Jak už jsem tedy psal, aplikací je předinstalovaných opravdu dost a mimo těch „běžných“ obsažených v Debianu je tu celá řada specializovaných výukových, určených pro potřeby škol.


Nabídka různých výukových aplikací Nabídka různých výukových aplikací

Učení, učení a zase učení

Základním předmětem, který se vyučuje snad na všech školách, je matematika. Ta je v případě Debian Edu / Skolelinux zastoupena aplikacemi pokrývajícími první ročníky základní školy až po kalkulačku grafů a geometrii.

Tux Math je zábavná výuková hra pro nejmenší. Děti se zde učí sčítání a odčítání, psaní číslic a zároveň se zdokonalují v práci s klávesnicí počítače. Celý princip hry je totiž založen na tučňákovi Tuxovi, který sestřeluje ve vesmíru matematické příklady a jen zápis správného výsledku pomůže zamířit jeho laser na správné místo. V opačném případě spadne příklad na jeho planetu a poškodí iglú obyvatel. Ale nebojte se, žádných nevýchovných výbuchů se nedočkáte.

Další obdobnou hrou na procvičování jednoduché matematiky je MathWar, kde se na dvou kartách objevuje různé matematické zadání a je nutné v časovém limitu zapsat správný výsledek.

Matematika pro nejmenší – i učení může být zábava Matematika pro nejmenší – i učení může být zábava


Pro složitější matematické operace naleznete v nabídce například již zmíněnou kalkulačku grafů KAlgebra. Jak již název napovídá, jedná se o aplikaci z dílny vývojářů prostředí KDE a slouží pro výpočty a vizualizaci funkcí, a to jak ve 2D tak ve 3D. Na procvičování zlomků můžete bez obav využít KBruch. Mimo již zmíněné aplikace máte k dispozici mnoho dalších různě zaměřených matematiko-geometrických prográmků. Ale nejen matematikou je člověk živ, a tak se pojďme podívat na jiné vědní obory.

Tak tohle je již složitější, ale zase to krásně vypadá Tak tohle je již složitější, ale zase to krásně vypadá


Baví vás zeměpis? Tak právě pro vás je k dispozici KGeography, která vás provede opravdu celým světem. Záleží jen na uživateli, jestli chce trénovat zeměpis světa, Evropy, nebo dokonce jednotlivých států. Od učení hlavních měst, zeměpisných poloh až po vlajky jednotlivých zemí, nebo dokonce krajů a samospráv. Máte k dispozici několik variant, jak procvičovat a učit se jen to, co potřebujete nebo vás zajímá.

Poznávejte svět ze všech stran a pohledů Poznávejte svět ze všech stran a pohledů


KAlzium je pokročilá periodická tabulka prvků, chemická kalkulačka, editor molekul, glosář chemických pojmů a převaděč dat. Společně s touto aplikací jsme se nenápadně přesunuli k dalšímu zastoupenému oboru – k chemii.

Že nemáte rádi chemii? A co to zkusit trochu jinak a s výborným pomocníkem. Že nemáte rádi chemii? A co to zkusit trochu jinak a s výborným pomocníkem.


Už jste si určitě také stihli všimnout, že velkou část obsažených výukových aplikací tvoří aplikace od vývojářů ze skupiny KDE EDU. Tímto získáváte odpověď na otázku, proč právě prostředí KDE bylo vybráno jako výchozí.

Programy pro výuku jazyků Programy pro výuku jazyků


Pokud bych se rozhodl v tomto článku postupně vyjmenovávat všechny výukové aplikace, byl by to velmi dlouhý seznam, a pro většinu z vás také poněkud nudný. Je mi jasné, že ten, kdo se zajímá o jazyky, nebude asi s nadšením zkoumat kreslení modelů v LibreCAD a naopak.

Bohatá nabídka multimediálních aplikací Bohatá nabídka multimediálních aplikací


Buďte ale v klidu, je úplně jedno, zda studujete elektrotechniku, strojírenství, nebo třeba grafiku. Pro každého z vás je připraven nějaký zajímavý a šikovný prográmek. Stejně tak je jedno, jestli jste student základní, nebo střední školy, či snad vyučujete na některém z těchto institutů – Debian Edu je dobrá varianta pro všechny.

A co říci na závěr?

Tato specializovaná školní distribuce je bezesporu zajímavý počin, který si zasloužil mou – naši – pozornost. Osobně bych rád pochválil vyváženou sestavu zastoupených oborů, na druhou stranu si myslím, že předinstalovaných aplikací by mohlo být i méně. Co mě potěšilo, je fakt, že tento kompletní systém zabere na disku necelé 3 GiB prostoru, a navíc v průběhu instalace bez jakéhokoli dotazu rovnou dělí disk tak, aby součásti nutné pro běh systému byli striktně odděleny od volně přístupného místa. Navíc dle mého subjektivního pocitu je distribuce opravdu rychlá (v porovnání s jinými distribucemi se stejným grafickým prostředím), spolehlivá a stabilní – což se dá u Debianu předpokládat.

Plusem distribuce je její snadná instalace a možnost okamžitého použití, a to prakticky na všech základních a středních školách. Jestli tento svůj potenciál využije, to je již jiná otázka, a přiznávám, že to moc optimisticky nevidím, ale to už nesouvisí se systémem jako takovým.

Nahoru

Příspěvky

S Debianem do školy
w4rr10r 30. 10. 2013, 22:24:52
 Odkaz 
Přes rok stará verze desktopového prostředí a podobně staré aplikace? Jádro 3.2¹? Tux Math vyhlížející jako hobby projekt nešikovného studenta bez špetky vkusu? To ani směšné není.

¹ https://plus.google.com/+LinusTorvalds/posts/GqUgcYcfQuV
Lukáš Jelínek Re: S Debianem do školy
Lukáš Jelínek 30. 10. 2013, 22:57:26
 Odkaz 
Je to distribuce přímo odvozená od Debianu a tam prostě starší verze jádra i aplikací jsou. To je obecně známá věc (a je to tak úmyslně, kvůli odladěnosti verzí), nic překvapivého. Kdo chce čerstvé verze, má na výběr mnoho jiných distribucí, případně si může i do Debianu přidat repozitáře s novějšími verzemi.
S Debianem do školy
w4rr10r 31. 10. 2013, 10:02:12
 Odkaz 
...a v článku o tom není ani zmínka, pokud pominu sdělení, že je to založeno na Wheezym. Krom jiného to znamená, že je velké riziko, že distribuce nebude fungovat na moderním hardwaru.

Navíc, pokud jsem to správně pochopil, to hlavní na této distribuci je snadné nastavení školní sítě, nikoliv zastaralé aplikace vyjmenované v textu.
Lukáš Jelínek Re: S Debianem do školy
Lukáš Jelínek 31. 10. 2013, 10:59:36
 Odkaz 
Je věcí názoru, do jaké míry starší jádro a aplikace vadí. S nepodporou moderního HW to podle mě nebude tak "horké", aplikace aktuálních verzí se od těch v této distribuci většinou příliš neliší. Kdo chce co nejaktuálnější systém a současně dostatečně stabilní, může si nainstalovat Edubuntu. Jinak snadné nastavení školní sítě je jen jednou z vlastností distribuce, další je například výchozí skladba instalovaných balíčků.
Václav Hejda S Debianem do školy
Venca Hejda 31. 10. 2013, 13:45:34
 Odkaz 
Je to přesně tak, Debian si zakládá na odladěném systému, kde by nemělo uživatele překvapit nic nepříjemného.
Co se týče vzhledu - je to jen věc názoru, mě osobně na vzhledu nikdy moc nezáleželo - spíš mě zajímají funkce a funkčnost.

Jinak Edudbuntu používá velmi podobnou skladbu aplikací a vzhledem k tomu, že mnoho z nich je vyvíjeno pro KDE, tak v prostředí Xfce nebo Gnome není jejich vzhled také zrovna oslnivý.

jak již jsem řekl je to věc názoru, ale ve školní síti dám určitě přednost odladěnému a stabilnímu systému....
re: S Debianem do školy
PL 1. 11. 2013, 10:09:40
 Odkaz 
"Krom jiného to znamená, že je velké riziko, že distribuce nebude fungovat na moderním hardwaru."

Distribuce je určena pro základní a střední školy. Jste-li jako já přes 30 let ze školy a nemáte-li děti, chápu tenhle argument. Ti kdo se v tomhle prostředí pohybují vědí, že moderním hardwarem základní ani střední školy nedisponují (vyjma pár specializovaně zaměřených spočitatelných na prstech jedné ruky).

"Přes rok stará verze desktopového prostředí a podobně staré aplikace?"
To je skutečná tragédie, studenti se nebudou moci hádat, že spouštějí program dvojklikem na ikonu na ploše KDE, GNOME, XFCE apod. a řešit nekonečné diskuze na téma, které desktopové prostředí (ve kterém 90% uživatelů funguje stylem: zapnu PC, pustím prohlížeč a jinam nesahám), je lepší.
S Debianem do školy
albi 4. 11. 2013, 23:22:34
 Odkaz 
soubory ISO ke stažení mají oba (jak USB, tak CD) velikost O B :( takže to nejde použít :(

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz