přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co na Linuxu smrdí: F1

POINT.X (2018-19)

Co na Linuxu smrdí: F1

Linux používám již řadu let. Libuji si v něm. Používání mě baví, protože ze svého počítače i notebooku vytáhnu maximum a možnosti jsou takřka neomezené. Rád také programuji a zkoumám, jak věci fungují. Linux je ideální. Nicméně.


reklama

Momentálně používám Gnome. Snad proto, že je přednastaveným pracovním prostředím distribuce Ubuntu. Možná dokonce pro svoji jednoduchost a přímost. Nevím. Každopádně Gnome je asi nejpoužívanější pracovní prostředí v Linuxu. To je můj odhad. KDE bude asi druhé. Nezjišťoval jsem to přesně.


Co se mi na Gnome (tedy i na Linuxu) nelíbí je nápověda. Celý ten systém nápovědy je jakýsi vadný. Schválně zkuste v libovolném Gnome programu stisknout F1, nebo zadat položku nápovědy z menu. Začne ohromné nahrávání z disku, jak kdyby počítač v tu chvíli nápovědu snad stahoval z internetu a převáděl ji z LaTeXu do HTML. Trvá to. Až příliš dlouho.


Výsledek je obvykle nevalný. Dokumentace často zastaralá, nekvalitní, nepřeložená. Ovládací program je nepřehledný, vyhledávání v něm je takřka nepoužitelné. Nelze například hledat klíčové slovo pouze v otevřené dokumentaci. Nerad jen nekonstruktivně prskám kritiku.


Nestálo by za to celý tento koncept zahodit, stávající dokumentaci převést do on-line podoby, předělat položky menu a klávesu F1 tak, aby spustily prohlížeč se správnou adresou a více zapojit komunitu do díla? Přeci jen když je něco on-line, je snazší text doplnit, opravit nebo přeložit. Když to bude dostatečně "in", bude tam chodit víc lidí. Rozhodně víc, než do nějaké podsekce repozitáře projektu, či kde ty překlady obvykle jsou.


I triviální integrace s Wiki stránkami projektu je lepší než stávající stav. Podobně to má udělaný například program K3b z KDE. Díky tomu, že se jedná o veřejné stránky na internetu, lze použít kvalitnější vyhledávání včetně Googlu. Na druhou stranu přiznávám, že tímto netrpí všechny programy z Gnome. Některé ano. A netýká se to zdaleka jen Gnome.


Kus práce na tomto poli odvádí Canonical se svým Launchpad Translations. Já bych něco podobného rád viděl u systému nápověd. Skvělé by bylo umožnit uživatelům nejen editovat jednotlivé stránky dokumentace, ale také komentovat, podporovat (tlačítko To Se Mi Líbí!) a vůbec vířit prach. Co třeba propojit to celé s Facebookem? 


Svět se mění, web se mění. Old-skool nápověda by se mohla taky změnit.

Nahoru

Příspěvky

Co na Linuxu smrdí: F1
Jan 22. 07. 2010, 21:15:34
Odpovědět  Odkaz 
To je sice fajn nápad, ale v případě, že se dostanu mimo dosah internetu budu rád i za to zastaralé, co mám na disku :-)
Lukáš Zapletal Re:Co na Linuxu smrdí: F1
zapletal 23. 07. 2010, 07:11:46
Odpovědět  Odkaz 
Však také se můj nápad nijak nedostává do křížku s tím, aby se ke stávajícímu programu přidal PDF dokument, nebo HTML export. Nicméně problém je, že až na pár výjimek, v době vydání finální verze dokumentace obvykle není v příliš publikovatelném stavu. Jsou ovšem projekty, které dokumentaci zvládají dobře.
Co na Linuxu smrdí: F1
merlyn 22. 07. 2010, 22:24:40
Odpovědět  Odkaz 
Spis bych sprdnul ty, co k programum neudelali kvalitni man stranky, a nejakyma formulema bych se nezabyval...
Co na Linuxu smrdí: F1
James_Scott 23. 07. 2010, 00:36:29
Odpovědět  Odkaz 
Bohuzel musim souhlasit...
Co na Linuxu smrdí: F1
Pavel Trejk 23. 07. 2010, 10:59:18
Odpovědět  Odkaz 
No já bych doporučil autorovi místo nadávání se přidat (když je programátor) a pomohl tu nápovědu zlepšit. Nadávat umí každý. A nebo také vyměnit to co člověk používá - jestliže mi to nevyhovuje budu používat něco jiného. Nebo Vás snad někdo nutí?
Re:Co na Linuxu smrdí: F1
Woky 23. 07. 2010, 11:31:26
Odpovědět  Odkaz 
Vystizne receno, pokud mi neco nevyhovuje, muzu od toho prece upustit a pokud shledavam neco opravdu nedotazene do konce a vadi mi to, nic mi nebrani se pridat a pomoct problem resit ;o)
Re:Co na Linuxu smrdí: F1
lzap 23. 07. 2010, 12:59:30
Odpovědět  Odkaz 
Četl jste ten příspěvek celý? Asi ne, protože nejde jen o bezduché nadávání. Shrnul jsem situaci, navrhl řešení a otevřel diskusi. A diskuse probíhá (i když ne tady na LinuxEXPRESu - článek jsem publikoval také na svém blogu jinde). Ono někdy vymyslet způsob, plán nebo architekturu je složitější, než samotné řešení. Plně si uvědomuji, jak open-source svět funguje, a také do něj aktivně a prokazatelně přispívám.

Otočím to. Co kdybyste se místo nerelevantního komentování nad problémem opravdu zamyslel, a zkusil napsat něco k tématu. Vyhovuje vám stávající stav? V čem je navrhované řešení lepší nebo horší?
(Ne)Jsou lidi
fri 23. 07. 2010, 18:14:44
Odpovědět  Odkaz 
U GNOME se podle toho, jaké informace se čas od času objevují o práci na překladech jeho návodů k programům, něco děje. Ale při pohledu na statistiku KDE nápověd se zdá, jako by se i ten náhodný kolemjdoucí na chvíli zamyslel, a radši pokračoval dál. :-)

Taky, jak už bylo mnohokrát řečeno, přeložené rozhraní je to první, na co lidi dívají, a tak nápověda stojí až někde daleko za ním. Jeden si vzpomene na větu z dob minulých a i současných - není co vyčítat, že: "Nejsou lidi." - Tak tímhle údajem bych se v té souvislosti tolik nezatěžoval.

Na to, jestli je nějaká nápověda přeložená, bude mít vliv třeba to, jak se jeví dlouhá. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že se mi do povědomí dostalo, že překlad nápověd (na něco jiného jsem ani nepomyslel), je věc zdlouhavá. To vychází z toho, že jsem dělal překlad nápovědy ke KWave - překladový soubor byl v .po formátu, a když má každý řetězec několik řádků, tak se člověku zdá, že práce moc rychle neubíhá. No, třeba jsou jiné nápovědy kratší. Tato nápověda je dostupná na stránkách projektu.

A potom jsem ještě dělal překlad wiki stránek ke QElectroTechu. Ty jsou při stránkách k programu, takže bych řekl, že řešení, jak je popisujete je dávno vymyšleno a používá se. Jde jen o to se zaškolit, jak vytvářet vlastní stránky, jak se orientovat v tom, kde právě ve stromu jazyků a článků stojí, aby na začátku člověk nepřemazal překlad někomu jinému.

Chtěl bych se taky jednou dostat k překladu jedné ohromné dokumentace, kde cítím, že má velký smysl. Jo, jo, je to hlavně o té motivaci a času průběžně tomu věnovanému.
Re:Re:Co na Linuxu smrdí: F1
Frank 23. 07. 2010, 19:40:28
Odpovědět  Odkaz 
Ty jsi dobrej krmelec... Jsem se podival na ten tvuj slavnej blog a tam ta diskuze zijeeeeeeee... Bomba... 4 prispevky... Dva od tebe a dva od nejakeho plastika... Opravdu misto toho kritizovani prekladej a pracuj na opensource a takoveto ublognuti si nekam strc... Casem pochopis ze tyhle tve kecy nikam nevedou...
Re:Re:Re:Co na Linuxu smrdí: F1
fri 23. 07. 2010, 20:52:05
Odpovědět  Odkaz 
Chvíli jsem si myslel, že se vyjadřujete ke mně. :-D Nechal jsem povoleny poznámky k příspěvkům ve svém deníku, a i když už jsem se zamýšlel nad jejich smyslem, když jich totiž není moc, a polovinu nebo víc jsem si jich musel napsat sám, jejich význam spočívá v tom, že si alespoň kritiku nemusím psát sám. :-D A samozřejmě hlavní důvod je ten, že se občas objevila příjemně povzbudivá reakce, což se "narcisovi" jako já určitě líbí. :-D

Článek o překladech chápu jako motivační. Jsou to dobře známé skutečnosti. Jejich připomínání čas od času "zčeří vodu". Vůbec jej nechápu jako kritický, to by se mě musel dotknout tak, že bych si řekl, jaktože jsem sám všechen ten kopec práce dávno neudělal. Jak to vypadá, když je obyvatelstva hovořícího daným jazykem víc, z kteréžto skupiny se pak přímo úměrně rekrutují dobrovolníci, se podívejte na statistiku německého překladu nápověd ke KDE.

http://l10n.kde.org/stats/doc/stable-kde4/team/de/

No není to paráda? :-) A na druhou stranu si vyberte nějakou menší skupinu, srovnatelnou rozlohou státu, a trochu i počtem mluvčích s ČR, třeba Maďary:

http://l10n.kde.org/stats/doc/stable-kde4/team/hu/

a aby bylo vidět, že u nás se přece jen našlo plno pilných překladatelů, že jde jen o to, jak a odkud se věc sleduje, porovnejte s dokumentací, kde skoro platí "kde nic, tu nic."

http://l10n.kde.org/stats/doc/stable-kde4/team/fi/

Je to pořád o těch cílech, nákladech, prostředcích. Autor článku nabízí cestu. Osobně si nejsem kvůli celkem málo zkušenostem jistý, jestli mi v případě překladu dokumentace pro práci víc vyhovuje prostředí specializovaného editoru (.po), nebo prostředí prohlížeče (překlad wiki dokumentace). Některé nápovědy jsou prostě napsané v HTML. U překladu rozhraní je mi jasné, že editor je pro mě to pravé.
Re:Re:Re:Re:Co na Linuxu smrdí: F1
lzap 26. 07. 2010, 10:04:43
Odpovědět  Odkaz 
Je zajímavý slyšet, že překladatelovi by to zřejmě nevadilo. To je pozitivní. Pointa mého přemýšlení je taková, že by překladatelů pak mohlo být potencionálně víc. Ti stávající by se tedy podle vás neodloučili, noví by mohli přijít.

Jistě, je to koncept již používaný (na to ostatně odkazuji v textu), ale je to jiný přístup.

Poznámka o krátké dokumentaci je zajímavá.
Re:Re:Re:Re:Co na Linuxu smrdí: F1
Marv 30. 07. 2010, 16:19:04
Odpovědět  Odkaz 
"... Jak to vypadá, když je obyvatelstva hovořícího daným jazykem víc, z kteréžto skupiny se pak přímo úměrně rekrutují dobrovolníci, ..."
Do jisté míry je to jistě pravda, ale Estonci ti tuhle teorii dost nabourávají. :-D

http://l10n.kde.org/stats/doc/stable-kde4/team/et/
Re:Re:Re:Re:Re:Co na Linuxu smrdí: F1
fri 30. 07. 2010, 16:26:10
Odpovědět  Odkaz 
:-D Je dobré to vědět.

Nevadí mi to. Ani jako postřeh, ani jako výjimka potvrzující když ne pravidlo, tak jednoduchý, svým smyslem snadno pochopitelný účelový závěr. :-D
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Co na Linuxu smrdí: F1
Marv 1. 08. 2010, 15:17:59
Odpovědět  Odkaz 
Ono to možná vysvětluje to finské "kde nic, tu nic". Jedna němka žijící ve Finsku mi tvrdila, že Estoncům v pohodě rozumí. Z toho vyvozuji, že Fin, když náhodou narazí na něco čemu nerozumí, použije Estonský překlad a na vlastní se může vybodnout.
Re:Re:Re:Co na Linuxu smrdí: F1
lzap 26. 07. 2010, 10:10:47
Odpovědět  Odkaz 
Milý Franku,

diskuse probíhá. Taková diskuse, to není jako když někde vyzvracíš sto svých "příspěvků" bez myšlenky a hodnoty. Není to produkt, který je hotový druhý den po publikování příspěvku. Je to proces. Podobně jako tvorba dokumentace.
Co na Linuxu smrdí: F1
Leinad 24. 07. 2010, 11:30:51
Odpovědět  Odkaz 
Zajímalo by mě, jak moc se používá nápověda, na Windows či Linuxu. Já ji třeba nepoužívám prakticky vůbec a pokud jsem ji někde použil, tak jsem zle dopadl. Aplikace jsou (či mají být) intuitivní, aby základní ovládání zvládl každý bez nějaké nápovědy. A pokud chce člověk znát pokročilejší věci, tak je lepší googlit, ať už konkrétní otázku, či rovnou tutoriál, či 100+1 trik. Jedinou nápovědu v aplikaci, kterou osobně vidím jako užitečnou je ikonka "?", která se dá v některých aplikacích použít pro zjištění detailů, co se stane, když na to kliknu.

Jo, man stránky pro konzolové příkazy, to je jiná. Tam člověk nemůže zjistit, co má psát. Není tam žádné tlačítko, žádné popisky, nic. Musí vědět, co psát.
Bublinová nápověda
fri 24. 07. 2010, 12:57:42
Odpovědět  Odkaz 
Pro vylepšení orientace v rozhraní slouží bublinová nápověda, a to pak záleží na píli a úmyslech autora programu, kolik takových vysvětlujících textů do překladového souboru zařadí, čímž vlastně donutí překladatele prospět věci, aniž by se tomu moc vzpouzel. :-)

Delší text vysvětlivky v bublině pomůže v orientaci, a text v poli tlačítka pak může být přiměřeně dlouhý. Taková věc pomáhá. Dokumentace mnohdy vysvětluje i smysl programu a v něm obsažených funkcí, přidává teorii. Prostě je to větší komfort. Vaše zkušenost souvisí s tím, že jste se nejspíš setkal hlavně s tím stavem, kdy překlad není, a pokud nehodláte strávit o něco málo víc času čtením původního cizojazyčného textu, který nemusí být výhradně v angličtině, nebo vám známém jazyku, jednoduše po nápovědě nepátráte.

Je to tak, že u jednoduchého programu, který se ovládá přes celkem jednoduché rozhraní, nemá člověk se zkušenostmi větší potíže. Jinak to je úplným začátečníkem< který vidí počítač a program poprvé v životě.
Co na Linuxu smrdí: F1
radekb 25. 07. 2010, 15:32:40
Odpovědět  Odkaz 
Jo, nápověda startuje opravdu poněkud dlouho. Pokud vás zajímá stav a budoucnost nápovědy v GNOME, doporučuji tenhle blog: http://blogs.gnome.org/shaunm/ .
Re:Co na Linuxu smrdí: F1
lzap 26. 07. 2010, 10:16:15
Odpovědět  Odkaz 
Díky za link. Ten směr je bohužel (imho) na tlustého klienta + další značkovací jazyk založený na XML. Kolik jich už bylo? Nicméně nějaká vyšší interaktivita by mohla být jistě zajímavá.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz